CHP’Lİ ÖZEL’E BAKANLIK’TAN CEVAP

16 Aralık 2013 Pazartesi, 15:06

ÖZGÜR ÖZEL ALACAKLI ÜZÜM ÜRETİCİSİNİN DURUMUNU SORDU, BAKANLIK “BİLMİYORUZ” DEDİ

CHP Özgür Özel’in Ağustos ayında firmalardan alacakları olan üzüm üreticisinin sorunlarına yönelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e sorduğu soru önergesinin cevabı geldi. Söz konusu soru önergesinin cevabında “önergede bahsedilen konular ile ilgili Bakanlığımızda bir veri bulunmamaktadır” denildi.

CHP’li Özgür Özel geçtiğimiz Ağustos ayında Manisa Alaşehir ve Sarıgöl’de yaklaşık 150 üzüm üreticisinin geçtiğimiz yıl sattıkları onlarca ton hasatlarının parasını alamadıklarını ve bunun için iki ayrı eylem yaptıklarını belirtmiş ve üzüm üreticilerinin akıbetini, alacaklarını alıp alamayacaklarını Bakan Eker’e sormuştu. CHP’li Özel soru önergesinde Üzüm Üreticileri Sendikasının verilerine göre Sarıgöl ve Denizli’deki bazı üzüm işletmelerinin çiftçiye yaklaşık 60 milyon borcu olduğunu kaydetmişti. Özellikle çek yasasının zengini koruduğunu ve bu yasasının değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Özel, çiftçinin geçen yılki parasını firmalardan alamadığı için kredi çekmek zorunda kaldığını ve birçoğunun elektrik borçları bulunduğunu kaydetmiş ve soru önergesinde şu sorular sorulmuştu:

· 2009-2010-2011 ve 2012 yılları itibariyle Manisa’nın her bir ilçesi için ayrı ayrı olmak üzere, üzüm üreticisinin borçlarını ödemeyen kaç firma bulunmaktadır?

· 2009-2010-2011 ve 2012 yılları itibariyle Manisa’nın her bir ilçesi için ayrı ayrı olmak üzere üzüm üreticisinden borçlarını alamayan kaç üretici bulunmaktadır?

· 2012 yılında Manisa’da üzüm üreticisinin firmalardan tahsil edemediği alacak miktarı toplamda ne kadardır?

· Ülkemizde başka hangi illerde çek mağduru çiftçi bulunmaktadır? Bu iller hangileridir ve toplamda kaç çiftçimiz benzer mağduriyeti yaşamaktadır?

· Çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesi ve benzer vakaların bir daha yaşanmaması amacıyla Çek Yasasında yakın zamanda herhangi bir değişiklik yapılması düşünülmekte midir?

Özel’in sorduğu bu sorulara Bakanlıktan yanıt geldi. Bakanlıktan verilen cevapta “önergede bahsedilen konular ile ilgili Bakanlığımızda bir veri bulunmamaktadır, ancak il müdürlüğümüz ziraat ve ticaret odaları ile görüşmeler yapmıştır” denilmekle yetinildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Özel;

Bakanlığın cevabı: Gayriciddi

“Bakanlığın bu gayriciddi cevabı, bizlerin tarıma ilişkin ve çiftçilerimizin mağduriyeti konusunda söylediğimiz tüm sözleri bir kez daha doğruladı. Onlarca yüzlerce çiftçimiz, firmalardan alacaklarını tahsil edemediği için, çek yasaları yoksulu değil zengini koruduğu için insanlarımız mağdur oluyor ama Bakan bey konuya ilişkin “bir bilgimiz yok, elimizde veri yok” demekle yetiniyor. İşte AKP iktidarının tarımı ne hale getirdiği ve çiftçimize ne kadar değer verdiği ortada!

Sorduğum 5 soruya sadece bir cevap vererek, onu da üstün körü, geçiştirme bir şekilde yanıtlayarak üzüm üreticimize, çiftçimize ayıp ettiler. İnsanlar borç içinde, tarım alanlarını işletmeye devam edemiyorlar çünkü borçları yüzünden elektrikleri yok, suları yok. Ama sanırım bu durum Tarım Bakanı’nın çok da umurunda değil. Herhalde milyon dolarlarla uğraşırken, gariban çiftçimizin 5-10 bin liralık alacağının peşine düşmek işine gelmedi. Çiftçimize yapılan bu zulme, bu kayıtsızlığa bizler sessiz kalmayacağız. Onların sesi olmaya, sözü olmaya devam edecek, hakkını hukukunu korumak için durmadan mücadele edeceğiz. Çiftçimiz müsterih olsun, çok yakında çiftçiyi hiçe sayanlara gereken dersi bizzat kendileri verecek. Az kaldı, halkın iktidarına çok az kaldı.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.