CHP’Lİ ÖZEL, SANTRAL İÇİN ZEYTİN AĞAÇLARININ KESİLDİĞİ ALANI İNCELEDİ

16 Ekim 2014 Perşembe, 13:41

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa’nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi’nde kurulması planlanan kömürlü termik santral için ağaç kesimi yapılan zeytinlikte inceleme yaptı. Şirketin şantiye alanına da giden Özel’i S.K. adlı bekçi içeri almak istemedi. Çıkan tartışmada “Ağaçları kesen 4 kişiyi ben oraya getirdim. Bu sizi ilgilendirmez. Kim olduğumu görürsünüz” demesi üzerine CHP’li Özel jandarmayı aradı. Gelen jandarmanın gözaltına aldığı S.K. ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla, Soma’da binlerce metrekarelik alanda bulunan zeytinlik, Soma Kolin Termik Santrali’nin yapımı için acele kamulaştırıldı. Bunun üzerine, Soma’ya yapılacak üçüncü termik santralin kurulacağı Yırca Mahallesi ile bu santrale verilecek kömürün bulunduğu saha olan Deniş Mahallesi’nde oturanlar, zeytinliklerin kamulaştırılmasına tepki amacıyla geçen 1 Eylül’de eylem yaptı. Acele kamulaştırma sürecinin iptali için de dava açtı.

Davaya rağmen Kolin Şirketler Grubu, zeytinliklerin çevresini, tel örgü ile çevirdi. Zeytinliklerin bulunduğu Yırca Mahallesi sakinleri ve Greenpeace yetkilileri, Soma Kaymakamlığı ve Soma Belediyesi’ni durumdan haberdar edip, şirketin zeytinlik alanlara zarar vermesi olasılığına karşı gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Dava sonuçlanmadan ve acele kamulaştırma süreci tamamlanmadan şirketin zeytinliklerin çevresine tel örgü çekmesinin hukuka aykırı olduğu ileri sürülürken, geçen 17 Eylül’den itibaren bölgede aralıklarla ağaç kesimleri başladı. Başta Yırcalı sakinleri olmak üzere çevreciler, duruma tepki gösterdi.

200 ZEYTİN AĞACI DAHA KESİLMİŞ

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, dün Yırca Köyü’nü ziyaret etti. CHP Milletvekili Özel, beraberindeki 80 köy sakiniyle ağaçların kesildiği alanda inceleme yaptı. İnceleme sonrası basın açıklaması yapan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın arayarak yaklaşık 200 ağacın kesildiğini söyledi. Toplam 6 bin ağaç var. Köy muhtarının çağrısı üzerine Yırca Köyü’ne geldim. Birlikte gezdik. Özellikle ağaçların başında köylüler bir açıklama yaptı. 8 yaşında 200’e yakın ağacın kesildiğini söylediler. Köylüler bir evladı kesilmiş gibi ağaçlara bakması ve gözyaşı dökmesi benim yüreğimi burktu” dedi.

IŞİD BENZETMESİ

CHP Manisa Milletvekili Özel, Kolin A.Ş.’nin termik santral yapmak için zeytin ağaçlarını kesmesini IŞİD’in Kobine’de halkı katletmesine benzetti. CHP’li Özel, “IŞİD Ortadoğu’da nasıl bir vahşet yapıyorsa, Kolin A.Ş. de Yırca’da öyle bir vahşet yapıyor. Edindiğim bilgiye göre Kolin A.Ş.’ye ait 4’er kişilik ekipler zeytinlik alana girip ellerinde elektrikli testereler ile zeytin ağaçlarını kesiyorlar. Kendilerini köylüler gördüğü zaman ise koşarak kendilerini getiren araçla kaçıyorlar. Yani korsan bir faaliyette bulunuyorlar. Şu bir gerçektir ki Soma’nın IŞİD’i Kolin A.Ş.’dir. Zeytinlik alanlarda yaptığı vahşeti herkes yakından takip ediyor” diye konuştu. Dava sürecinin sürdüğünü hatırlatan CHP’li Özel, “Köylüler mahkemeye başvurdu. Ancak mahkeme sonuçlanana kadar eğer burada bir zeytin ağacı bile kalmaz ise ne olacak? Bunun hesabını kim verecek? Dava sürecinin bir an önce hızlı bir şekilde işlemesi ve bir an önce sonuca ulaşılması köylünün en büyük isteği” diye konuştu.

ŞANTİYE BEKÇİSİ GÖZALTINA ALINDI

Basın açıklaması sonrası CHP’li Özel, beraberindekilerle Kolin A.Ş.’nin Yırca Köyü’ndeki şantiye alanına yürüdü. CHP’li Milletvekili Özel’i şantiye önünde S.K. adlı bekçi karşıladı. CHP Milletvekili Özel ile köylüleri şantiye alanına sokmayan S.K., grupla tartıştı. Gruptakiler kesim için işçileri S.K.’nın getirdiğini söyleyip tepki gösterdi. S.K.’nın “Evet dört kesiciyi ben oraya getirdim. Bu sizi ilgilendirmez. Kim olduğumu görürsünüz” diye cevap vermesi üzerine CHP’li Özel durumu, jandarmaya bildirdi.

İhbar üzerine gelen jandarmanın gözaltına aldığı S.K.’nın ifadesinde kendisine talimatı Kolin A.Ş.’nin Yırca’daki şantiye sorumlusu T.S.’nin verdiğini ve kendisini bir suçunun olmadığını söylediği öğrenildi. İfadesinin alınmasının ardından S.K., serbest bırakıldı. S.K.’nın dosyasının elden adliye gönderileceği belirtildi.

ŞANTİYE SORUMLUSUNDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Sonrasında şantiye Sorumlusu T.S. ile yaptığı görüşme hakkında bilgi veren CHP Milletvekili Özel, “Zeytin ağaçlarının kesmenin suç olduğunu dile getirdim. Şantiye sorumlusu ilk etapta böyle bir şey yapmadıklarını iddia etti. Daha sonra şantiye bekçisinin köylüler ve jandarmanın önünde verdiği ifadeyi söyledim. Bunun üzerine şantiye sorumlusu zeytinlerin kesilmesini talimatının kendisi tarafından verildiğini itiraf etti. Ben de köylüleri üzenin karşısında beni bulacağını söyledim. Ağaçların özellikle gece kesildiğini öğrendim. Eğer bundan sonra köylünün gece uykusunu bozan bir durum olursa, Kolin A.Ş.’ye karabulut gibi çökerim. Bu sefer şirket yetkilileri sabahlara kadar uyuyamaz. Kimse kanunsuz iş yapamaz ve zeytin ağaçlarını kesemez. Buna asla müsaade etmem” diye konuştu.

CHP Milletvekili Özel, şantiye sorumlusu T.S. hakkında şikayetçi olduklarını belirtti. T.S.’nun ifadesine başvurulmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığı’na çağrılacağı öğrenildi. Yırca Köyü sakini 80 kişi, zeytin ağaçlarının kesilmesi hakkında jandarmaya şikayetlerini iletti.

Ö1 Ö2 Ö3 Ö4 Ö5 Ö6 Ö7

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir