CHP’Lİ ÖZEL, “DÖRT AYDIR HAVANDA SU DÖVÜYORUZ”

26 Eylül 2014 Cuma, 18:30

CHP’Lİ ÖZEL, “DÖRT AYDIR HAVANDA SU DÖVÜYORUZ”

 

Mehmed HAKKI ÖZBAYIR – İlker KILIÇASLAN/MANİSA, (DHA)- TBMM Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu üyesi CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, komisyonun Soma’daki incelemelerle ilgili olarak 4 aydır havanda su dövdüğünü iddia etti. Özel maden işçilerini kastederek, “Her gece Allah’a dua etmeliyiz. Onları şu anda Allah’tan başka koruyacak hiç kimse yok” dedi.

TBMM Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu üyesi CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, komisyonun Manisa’da çalışmalara devam ettiğini hatırlatarak bir arpa boyu yol alamadıklarını öne sürdü. Dün Soma’da aynı şirkete ait iki madene indiklerini hatırlatan CHP’li Özel, “Bugün burada sabahtan kurtarma çalışmalarında yer alan uzmanları dinledik. Öğleden sonra da işçi kardeşlerimizle görüşeceğiz. Yarın da tutuklularla görüşeceğiz cezaevinde. Tabi bin sayfayı geçen tutanakla birlikte çok farklı bilgiler var. Temel amaçlarımızdan bir tanesi kazanın neden olduğunu ortaya çıkarmak. Daha da önemlisi böyle kazalarda can kayıplarını önlemek. Eğer bu konuda bir şeyler yapılabilirse bu komisyon amacına ulaşmış demektir” diye konuştu.

HAZIRLIKSIZ YAKALANDILAR

CHP Manisa Milletvekili Özel, maden kazasının yakın tanıklarını dinlediklerini belirterek işçilerin kaza anında ne yapacağını bilemediğini anladıklarını savundu. CHP’li Özel, “Özellikle 250 kişiye yakın kayıp verdiğimiz S panosundaki arkadaşların sadece 150 metre ilerlerindeki yaşam odasını kullanamadıkları, oraya giden 5 kişinin sağ kurtulduğu, diğerlerinin 150 metre ötede kaldıkları, oysa karbonmonoksit maskelerini takıp doğru kullanabilseler ve 150 metrelik mesafeyi kat etseler orada belki 200-250 arkadaşın kurtulabileceği ortaya çıkıyor. Bu acil durumlara karşı hazırlıksız yakalandılar, yeterince eğitim almamışlardı. Yani bu yandan yangın gelirse bu yandakiler ne yapacak, diğer taraftan bir duman gelirse şu panodakiler ne yapacak? Bunların hepsinin önceden çalışılmış, ilim adamları tarafından onaylanmış, işçiler tarafından tekrarlanmış ve tatbik edilmiş olması gerekiyor. Ama maalesef bu konuda mevzuatta bir şeyler var ama pratikte hiçbir şey yok. Biz 5 gün sürmesi gereken eğitimlerin birkaç saat dışarıda verilip arkadaşların madene sokulduğunu da biliyoruz” dedi.

“HER GECE ALLAH’A DUA ETMELİYİZ”

CHP’li Özel, Soma Komisyonu’nun raporunu yazacağını, bu raporda ortak ifadelerin yanında ayrıldıkları düşüncelerle ilgili muhalefet şerhlerinin de olacağını belirterek, “Soma’daki işçilere verilen sözler tartışılıyor, geride kalan ailelere verilen sözlerin bir kısmı tutuldu. Çalışan işçilerin özlük hakları için verilen sözlerin çok az bir kısmı tutuldu. İşçi sağlığı, iş güvenliği ve iş kazalarının önlenmesinde bırakın dünya standartlarının aranması, bu çağın gereklerini yakalayacak minimum standartları ne kanuna koymuş durumdayız, ne de ikincil, üçüncül mevzuatı hazırlayacak olan Bakanlıklar görevlerini yaptı. Konu ile ilgili Soma Komisyonu’nun bir ara rapor yayınlamasını istemiştik. Önerimize diğer muhalefet partileri de katılmıştı. İktidar partisi oylarıyla reddedilmişti. Eğer ki ilk bir ayın sonunda önerilerimizi sıralasaydık ve bunlara yönelik çözümler hayata geçirilseydi bile birşeyler yapılmış olurdu. Bugün bir arpa boyu yol almadığımızı ve her gün madenlere giren işçilerin 13 Mayıs günü Eynez Maden Ocağı’ndaki işçiler kadar tehlike ile karşı karşıya olduğunu söylüyoruz. Şu an biz görevimizi yapmadığımız için elimizden gelen bir tek şey var. Her gece Allah’a dua etmeliyiz. Onları şu anda Allah’tan başka koruyacak hiç kimse yok. Mevzuatımız uygun değil, hiçbir hazırlığımız da yok. 4 aydır havanda su dövüyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir