Cengiz Ergün’ün notu…

26 Ekim 2017 Perşembe, 22:28

İnsan güzel haberler duyunca seviniyor; mutlu oluyor; mutluluğunu paylaşmak istiyor. Bende bugün öyle yapıyorum, beni mutlu eden haberi sizleri de mutlu erer düşüncesiyle paylaşıyorum.

Cengiz Ergün başkanlığındaki Manisa Büyükşehir Belediyesi, mali bütçesi ve doğru yatırım hamleleri nedeniyle, 30 büyükşehir belediyesi arasında bütçesini en iyi kullananlar sıralamasında BİRİNCİ olmuş. Cengiz Ergün’ü yürekten kutlamalıyız. Bunu ayrım gözetmeksizin ben Manisalıyım diyen tüm kentli yurttaşlarımız yapmalı.

BİRİNCİ sırada gösterilen Manisa Büyükşehir Belediyesi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından da övülmüş. Fitch, Manisa Büyükşehir Belediyesinin ulusal notunu, yatırım yapılabilir seviyesinin yüksek not basamağı olan ‘AA’ olarak açıklamış.  Keşke ülkemizin notu da (AA) olabilseydi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, bu notun yalnızca Manisa için değil, ülke ekonomisi açısından da önemli olduğunu vurgulamış.  Ne kadar gurur duysak azdır…

 

Geçtiğimiz günlerde, İzmir’de yapılan bir toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşmacı olarak katılmıştı. Toplantıda söz almış ve biz Manisa olarak Sanayide İzmir’i solladık. İzmir Katı Atık Değerlendirme tesisini kuramadı ama biz kurduk, demiştim ve bunu öğünerek söylemiştim. Hatta İzmir’in içme suyunu da verdiğimizi de belirtmiştim. Başka illerde kentimin yöneticilerinin başarılarını paylaşmak güzel oluyor. Birde espri yapıp İzmir bizim sahil mahallemiz, İzmir’de oturan Manisa’lı sayısı Manisa’da oturandan daha fazla demiştim. Muhalefet partilerinden seçilmiş bazı başkanlar engellendiklerini söylüyorlar. Olabilir ama başkanların görevi Sayın Cengiz Ergün Sayın Yılmaz Büyükerşen gibi mazeret üretmek değil  marifet göstermek olmalıdır.

Manisa, yeni Büyükşehir olmasına karşın  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, 13 Ekim 2017 tarihinde yayınlamış olduğu basın bülteninde, Manisa Büyükşehir Belediyesinin Ulusal Uzun Vadeli kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyesinin Yüksek Not basamağı olan “AA” olarak belirlediğini açıkladı. Fitch Ratings tarafından yayınlanan raporda; Manisa Büyükşehir Belediyesinin derecelendirme notuna etki eden kilit faktörler olarak, Fitch tarafından derecelendirilmiş İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin aksine, 6360 sayılı Kanun ile kısa bir zaman önce Büyükşehir Belediyesi statüsü kazanmasına karşın, güçlü bir faaliyet marjlarının olduğu açıklanmıştır. Yıllar önce aynı notu ve övgüyü Sayın Murat Karayalçın’ın Ankara Belediye Başkanı olduğu dönemde aldığını anımsıyorum.

Sadece Manisa Büyükşehir Belediyesi değil, Büyükşehir Şirketleri ve MASKİ de başarılı bulunarak övülüyor.

Fitch raporunda Manisa Büyükşehir Belediyesinin bağlı kuruluşları da yer aldı. Bununla ilgili olarak; Besot A.Ş., Manulaş A.Ş. ve Spilaş A.Ş.’nin de herhangi bir finansal borçlarının bulunmamasından dolayı, Büyükşehir Belediyesi için risk oluşturmadığı belirtildi. Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) ile ilgili değerlendirmede ise, 2014 yılında yeni kurulmuş kamu sektörünün herhangi bir dış borcunun bulunmadığı, yatırımlarına yönelik borçlarını kendi kaynakları ile finanse ettiği, bu kapsamda MASKİ’nin, Manisa Büyükşehir Belediyesinden ve Belediye Şirketlerinden herhangi bir sübvansiyon ya da transfere ihtiyaç duymadığı belirtildi. Maski Genel Müdürü Yaşar Coşkun’u da yürekten kutluyorum.

Başarı iltifata tabidir. Başarılı olanı kutlamak, hak tanır olmak ve alkışlamak ayrımsız her yurttaşın görevi olmalıdır. Toplumsal barış ve dayanışma böyle güçlenir. Ne başka bir Manisa nede başka bir Türkiye yok…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir