CENGİZ ERGÜN’DEN PROJE YAĞMURU

28 Şubat 2014 Cuma, 17:41

Ergün’den Bütünşehire Proje Yağmuru
MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Ergün, televizyon programına katıldı. 5 yıl boyunca yapılan hizmetler, büyükşehir bünyesinde yapılması planlanan projeler ve gündem hakkında değerlendirmelerde bulunan Ergün, çarpıcı açıklamalar yaptı. İlçeler ve Merkez’le ilgili projelerini de ardı ardına açıklayan Ergün, Manisa’da değişimi nasıl gerçekleştireceklerini anlattı.

MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ETV’de Erdinç Yumrukaya’nın sunduğu Seçim Masası programına konuk oldu. Yaklaşık 2 buçuk saat süren program boyunca Ergün, büyükşehir projelerini açıkladı. Programda 5 yılı anlatarak, konuşmasına başlayan Ergün, “Belediye Başkanlığı dönemimde yapmak istediğim her şeyi yaptım. Bir tek ‘Benim Gözümle Gediz’ projesini hayata geçiremedim. Çünkü Belediye Meclisi’nden imar geçmedi. Eğer geçmiş olsaydı, AKP red oyu vermeseydi, Gediz’in nasıl ıslah edileceği görülecekti. Mart ortasında garajı açacağız. Otogar yanında yaptığım dere ıslahını herkes görecek. O zaman anlaşılacak Gediz’de neler yapılabileceği. 57 mahallenin tamamında çalışmalar tamamlandı. Belki yüzde 5’lik bir eksiklik vardır.” dedi.
“Kimseye baskı yapmadım”
Kendisine yöneltilen ‘Ergün MHP’yi değiştirdi. İstediklerini listeye soktu’ şeklindeki soruya yanıt veren Ergün, “Meclis üyeleri konusunda kimseye baskı yapmadım. Tabii ki görüşlerimizi bildirdik. İhtimalleri aktardık. Ancak dayatma yapılmadı. Bu konuyla ilgili eleştiriler yapılıyor. Çok da üzerinde durmuyoruz. Bunlar söylenecektir. Bana göre Manisa’da yapılan en iyi meclis üyesi listesi oldu.” dedi.
“Katı Atık Bertaraf Tesisi”
Programda projelerini açıklamaya başlayan Ergün, ilk olarak Uzunburun mevkiinde yapılacak Katı Atık Bertaraf Tesisi’ndeki son durumu anlattı. Sözlerinde AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi’ye göndermelerde bulunan Ergün, “Ankara’da bulunan bir firmanın müdürünü getirdi. Firmayı işaret etti. İşi bu firma yapacak dedi. Bu firma babasının hayrına bu yatırımı yapmayacak. 29 yılığına yap işlet devret modeli olacak. Bir kere firmayı işaret etmesi suç! 29 sene Manisa halkı o firmaya para ödemeye mahkum olacak. O firmaya her ay 5 milyondan aşağı para ödenirse ben Cengiz Ergün değilim. Bizim projemiz 60 milyona mal olacak. Bakanlıktan onay alındı. Kesin uygulama projesi incelemede. Onaylandığı zaman ihalesine çıkacağız. Projede depolama alanları var, ayrıştırma tesisleri var, komposlama sistemleri var. Bu hazırladığımız projenin Türkiye’de örneği yok. Biz yap işlet devret modeli için firmalarla görüştük. Bize 60 milyon maliyetli proje için her ay 1 buçuk milyon lira istediler. Biz hiçbir firmaya 29 seneyi peşkeş çekmeyeceğiz. “ dedi.
“30 Yıllık Proje”
Atık Su Arıtma Tesisi’nin Gediz ıslahında büyük rol oynadığını belirten Ergün, “Bakanlıkla 4 Şubat itibariyle protokol imzalandı. Bakanlık tarafından ön görülen bütçe 30 milyon TL. Kapasitesi 1. Etap 80 bin metre küp günlük. 2. Etap yine 80 bin metre küp. Manisa’nın 30 yıllık projesi. Manisa’da olması gereken 70 bin metreküp. Şu anda 20 metre küp. Biz yıllardır Gediz’i katlediyoruz. Bunun ihalesini Bakanlık yapacak. “ dedi.

“TOKİ 1’den Zarar Edildi”
Ergün seyircilerden gelen soru üzerinde TOKİ hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Manisa’da yapılan TOKİ konutlarında Manisa Belediyesi’nin zarara uğratıldığını belirten Ergün, “Manisa’da TOKİ’leri de gördük. En son TOKİ 3’ün bütün eksikliklerini biz tamamladık. 37 daire Manisa Belediyesi’ne vermişler. Bu 37 dairenin içerisinde armatürün kapı kollarına kadar biz kendi cebimizden yaptık. Tamam, Allah razı olsun yapmışlar. Ancak Manisa Belediyesi’nin arsalarını çarçur etmişler. TOKİ 1’de 416 daire yapılmış. Belediye’ye 26 tane daire verilmiş. Manisa Belediyesi önce burayı sıfır parayla veriyor. Üstüne Vergi Dairesi’nden 1 milyon 200 bin Manisa Belediyesi’ne ceza kesiliyor. Bunun üzerine lütfen Belediye’ye 26 daire veriyorlar. Manisa Belediyesi bu daireleri satıyor. Karşılığında 700 bin lira gibi bir para geçiyor eline. Üstüne vergi borcunu ödemek için 500 bin lira Manisa Belediyesi’nin kasasından para çıktı. Bunu belgelerle söylüyorum. Yani TOKİ 1’den zarar edildi. Hem yer gitti hem para gitti.” dedi.
“Fikri Bayrıl’ı Görün”
TOKİ 2’de de benzer durumların yaşandığını ifade eden Ergün, “TOKİ 2’de 540 tane daire yapıldı. Bunun 17 tanesi Manisa Belediyesi’ne verildi. Bu evler 2+1. Ben geldiğimde orada yapılan tribünlerde boyumca ot vardı. Şimdi gidin Fikri Bayrıl tesislerini bir görün. TOKİ 3’te 723 tane konut yapılıyor. 37 tane daire veriliyor. Hepsinin toplamını aldığında TOKİ’nin 3 projeyle ürettiği konut sayısı 1684. Belediye’ye verilen konut sayısı 80. Yüzde 4.75’e geliyor. Kasamızdan çıkan parayı da hesaba katarsanız, bu oran 3’lere düşer.” dedi.
“Parası Olan Konut Aldı”
TOKİ’lerin amacının dışında kaldığını belirten Ergün, “Tamam çok güzel orada insanlarımız için konut üretiliyor. Ancak sadece dar gelirli insanlara satılmadı bu. Herkese açık satıldı. Parayı kim bastırdıysa, onlar konut sahibi oldu. Sosyal belediyecilik bu mudur? Gerçekten durumu olmayan, dar gelirli vatandaşlara o daireyi vermiş olsaydınız, amacına hizmet etmiş olurdunuz.
“Gerçek İhtiyaç Sahipleri İçin”
Turgut Özal Mahallesi’nde projelendirilen 2000 konut projesinin gerçek ihtiyaç sahiplerine yönelik olacağını belirten Ergün, “İnşallah biz kira öder gibi vatandaşımızı, ama gerçekten ihtiyacı olan vatandaşımızı ev sahibi yapacağız. Turgut Özal Mahallesi’nde tüpçülerin olduğu alanda 2000 konutluk yer yapacağız. Burası, yapılacak bölge hastanesinin yanındaki ada. Oradaki arsa sahipleriyle mağduriyet olmadan anlaşacağız” dedi.
“Manisa’da Arsa Kalmadı”
Konut yapmadığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Ergün, “Bana 5 senede 5 konut üretmedin diyorlar. İmar planına evet deseydiniz, yeni arsa üretilecek alanları yaratmama müsaade etseydiniz, bakın Manisa’da konutlar başlıyor muydu, başlamıyor muydu. Manisa’da konut üretecek arsa kalmadı. “ dedi.

“Ticaret Kültür ve Yaşam Merkezi”
Turgut Özal Mahallesi’nde yapılması planlanan Ticaret Kültür ve Yaşam Merkezi projesi hakkında bilgiler veren Ergün, “560 yataklı hastanenin yapılacağı alanda 18 dönümlük bir yer ayırdık. Bu yere muhteşem bir proje hazırladık. Bu alan üzerinde projemizi hayata geçireceğiz. Projede ofisler, medikal yerler, eczaneler, restoranlar olacak. Bölgenin esnafına yönelik iş ofisleri olacak. Ayrıca proje, konferans salonu, sergi salonları, kadın, genç ve çocuklarımız için sosyal eğitim alanlarını içerisinde barındıracak. Bu bölgenin ihtiyacı olan Yeraltı otoparkı da projede düşündüğümüz başlıklardan birisi. Manisa sadece batıya gitmeyecek. “ dedi.
“Otopark Sorununa Bir Çözüm Daha”
Manisa’da varolan otopark sorununa iki çözüm getirip, çalışmalarına başlayan Ergün, büyükşehir için de otopark projeleri olduğunu ifade etti. İstasyon bölgesinde bulunan subay lojmanlarına yapılması planlanan otoparkla ilgili bilgileri aktaran Ergün, “Gazi Yer Altı ve Katlı Otoparkı için Gazi İlköğretim Okulu’nun karşısında bulunan askeri lojmanları ile ilgili ön protokol imzalandı. Batı kışlada yaptığımız yatırım gibi, belirledikleri bir yerde askeri bir yatırıım yaparak, bu yeri teslim alacağız. Eğer betonarme sistemle yaparsak, 350-400 araç, mekanik sistem yaparsak, 800 araç alacak. Bütün istasyon bölgesini rahatlatacak.” dedi.
“70 ağaca, 570 ağaç”
Kumludere Caddesi projesinde kesilen ağaçlar ile ilgili siyasilerin yaptığı açıklamalara da yanıt veren Ergün, “Yine son günlerde siyasi bir malzeme dolanıyor ortalarda. Bir ilçe başkanı eliyle kaldırımları gösteriyor. İnşaat devam ediyor orada. 5 sene eziyet çekildi ama Manisa’nın en güzel yeri olacak. Kırmızı Köprü’den başlayıp, Barış Manço Meydanı’na kadar gidecek olan bir kuşak. Kesilen 70 tane ağaç var. Bu ağaçların tamamı dut ağacı… Hepsinin gövdesi ya çürümüş, ya şekil değiştirmiş, ya da bozulmuş. Bunların hepsinin fotoğraflarını çektik. Şimdi oraya 570 tane ağaç dikilecek. 1 buçuk-2 ay içerisinde tamamen bitmiş olur. “ dedi.
“Turgutlu’ya Köprülü Kavşak Projesi”
Merkez’de gerçekleştirilecek projeleri anlatan Ergün, ardından ilçe projelerinin tanıtımına geçti. İlçelerde yaşanan en büyük sıkıntının trafik kazaları olduğunu bildiklerini ve bu yönde projeler ürettiklerini belirten Ergün, “Turgutlu ilçemizde her hafta ölümlü bir kaza oluyor. Şehrin giriş noktasında Ankara-İzmir asfaltı üzerinde iki tane köprülü kavşak yapılacak. Manisa hattından gelirken, Turgutlu’ya girişte battı çıktıya giriyoruz. Trafik kesilmiyor. İkinci kavşak da yine trafiğin yoğun olarak yaşandığı eski garaj mevkiinde yapılacak. Böylelikle Turgutlu’nun iki can damarında düzenleme yapacağız. “ dedi.
“Salihli’yi Rahatlatacağız”
Salihli girişinde bulunan kavşakta da kazaların olduğunu ve bunların bir çoğunun ölümle sonuçlandığını hatırlatan Başkan Ergün, “Salihli Belediyesi’nin olduğu yere de kavşak projemiz var. Sanayi bölgesinden şehre giriş yapılan yolda da ölümlü kazalar yaşanıyor. Salihli’de bulunan vatandaşlarımız üzerine projemizde değişikliğe gittik. Sanayiden merkeze girişi rahatlatacağız. Böylelikle trafik durmayacak. Kazaların ve ölümlerin önüne geçilecek” dedi.

“Saruhanlı Trafiğine Çözüm”
Saruhanlı beldelerine giden yolların yoğun bir şekilde kullanıldığını ve bu durumun ana yol üzerindeki trafikte riskler oluşturduğunu dile getiren Ergün, “Mevcut Saruhanlı kavşağında trafiğin en çok yoğun olduğu yerde kavşak düzenleme projemiz var. Saruhanlı’nın beldelere bağlantı yolunda kavşak yapacağız. Burası da Saruhanlı’nın can damarıdır. Beldelerden direk merkeze girişi rahatlatacak. “ dedi.
“Akhisar’a Müthiş Proje”
Akhisar stadının bulunduğu 36 bin dönümlük alana kent parkı ve yeraltı otoparkı yapılacağını belirten Ergün, “Akhisar kent parkı ve yeraltı otoparkı projemiz var. Burası çok büyük bir alan. Belediyenin olduğu yerde bulunuyor. Üzerinde stadın bulunduğu 36 bin metrekarelik bir alan. Büyük ve entegre projemizde bütün kente hitap edebilecek bir cami yapacağız. Rekreasyon alanları, çocuk alanları, kondisyon alanları, yürüyüş alanları, gençlerimiz için kaykay pisti olacak. Otoparkı da yerin altında yapacağız. Yaklaşık 1500-2000 araçlık bir otopark” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir