CENGİZ ERGÜN’DEN MANİSALILARA MÜJDE

09 Ocak 2014 Perşembe, 16:54

MANİSA Belediyesi, Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda çok önemli bir karara imza attı. Büyükşehir Yasası’nın vermiş olduğu yetkileri, vatandaşın çıkarları doğrultusunda kullanmaya devam eden Manisa Belediyesi, yol ve kaldırım düzenlemelerinde vatandaştan tahsis edilen katılma paylarını artık almayacak.

 

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirilen Ocak Ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda MHP grubu adına MHP’li Belediye Meclis üyeleri Mehmet Güzgülü, Mehmet Palabıyık ve Haldun Oluç tarafından verilen önerge 27. maddede görüşüldü. Meclis’ten geçen karar gereğince yol ve kaldırım düzenlemelerinde vatandaştan alınan %40 katılma payı artık tahsil edilmeyecek. 6360 Sayılı On Dört İlde Büyükşehir Yapılması Hakkındaki Kanunun Geçici 1. Maddesi’nde geçen ‘Yolların inşa, tamir ve genişletilmesi nedeniyle 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunun 86. Maddesi uyarınca tarh edilmemiş harcamalara katılma payları Belediye Meclisi kararıyla alınmayabilir’ ibaresi baz alınarak hazırlanan önergede 06/12/2012 tarihinden önce yolların inşa, tamir ve genişletilmesiyle ilgili yapmış olduğu harcamalara ait vatandaşlara vergi edilmiş katılma paylarının alınmamasına karar verildi.

Büyükşehir Yasası Hizmete Dönüşüyor

Konu hakkında açıklama yaparak, alınan kararın vatandaşa hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Büyükşehir yasası çıktığı zaman çok eleştirildi. Çekinceler ve soru işaretleri oluşturdu. Ancak biz yasa çıktığından bu yana büyükşehirin getirdiği yetkileri Manisalı vatandaşlarımızın hizmeti için kullandık. Bu da gösteriyor ki; büyükşehir emin ellerde olursa vatandaşımızın alacağı hizmetlerin kalitesi ve büyüklüğü artacaktır. Biz mevcut bütçemizle büyükşehir gibi hizmet üretiyoruz. Büyükşehir bütçesine kavuştuğumuz zaman Manisa’mıza çağ atlatacağız. Değişimi Merkez’den başlattık. Şimdi hedefimiz bu değişim rüzgârını tüm ilçelerimize yayarak Manisa’yı, insanlarının mutlu olduğu, örnek gösterilen bir şehir haline getirmek” şeklinde konuştu.

Kaldırım ve Yollardan Katılma Payı Alınmayacak

Manisa sevdalısı Belediye Başkan Cengiz Ergün’ün, Manisalılar’ın yararına almış olduğu kararlardan birisi daha Belediye Meclisi’nden geçti. MHP grubunun öncülüğünde MHP’li meclis üyeleri tarafından verilen önerge, Meclis’te karara bağlandı. Bu karar neticesinde; Yeni yol açılması, mevcut yolların genişletilmesi, mevcut kaldırım veya parkelerin sökülüp yeniden düzenlenmesinde alınan katılım payları artık alınmayacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.