Cengiz Ergün Büyükşehre Emin Adımlarla Yürüyor

05 Mart 2014 Çarşamba, 18:14

Cengiz Ergün Büyükşehre Emin Adımlarla Yürüyor

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Ergün, iş, siyaset ve spor dünyasının tanınmış isimleriyle bir araya geldi. Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil ve Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Cem Çöllü ile birlikte katıldığı akşam yemeğinde önemli açıklamalarda bulunan Cengiz Ergün, Manisa’ya kazandırdıkları her projenin altında Ergün, Açıkdil ve Çöllü imzasının olduğunu belirterek, Manisa’ya hizmet sevdasından vazgeçmediklerini vurguladı.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Ergün, Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil ve Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Cem Çöllü ile birlikte iş, siyaset, medya, spor dünyasının tanınmış isimleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Malta Parkı Çakra Restoran’da düzenlenen akşam yemeğine Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekilleri Sümer Oral ve Erkan Akçay, 23. Dönem Manisa Milletvekili Mustafa Enöz, Manisa Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Çipiloğlu, Belediye Meclis Üyeleri Sezai Gürcan ve Mehmet Güzgülü, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Çağrı Tuatay da katıldı. Konuklarını kapıda karşılayan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, davetlerine teşriflerinden dolayı hepsine teşekkür ederek, kendileriyle kısa sohbetler gerçekleştirdi.

 

Manisa Belediye Bütçesi Nerden Nereye

Yemekli toplantıda konuşan Cengiz Ergün, Manisa Belediye Başkanı olarak göreve geldikleri 2009 yılından bu yana geçen süreci anlattı. 2009 Yerel Seçimleri’nde Manisa halkının takdirleri ile geldikleri makamlarda kente en iyi hizmeti yapmanın çabasında olduklarını belirten Başkan Ergün, “Allah nasip etti 2009 yılında halkımızın teveccühü ile bu makamlara seçildik ve bu süreci tamamlamak üzereyiz. Elbette Manisa’yı o günden bugüne kısaca özetlemek gerekirse, öncelikli konunun mali tablo olduğunu belirtmek istiyorum. 2009 yılındaki 93 günlük yerel seçim çalışması dönemimizde Manisa Belediyesi’nin borcunun ne olduğunu sorduk. Eski belediye başkanımız seçime 1 gün kala borcun 36 Trilyon olduğunu basına açıkladı. Onun ardından Allah nasip etti makamımıza oturduk. İlk hafta hesapları ortaya koyduğumuzda borcun o günün parasıyla 36 Trilyon değil, 96 Trilyon olduğunu açıkladık. Manisa Belediyesi’ni elektrikleri kesilen, 5 sene vergi borçları ödenmemiş, SSK borçları ödenmemiş bulduk. Tabii geçen bu zorlu toparlanma sürecinin ardından biz de her sene bütçesinde rekorlar üstüne rekorlar kırma durumunda olduk. 2009 yılının ilk 9 aylık süresinde 102 Milyon TL, sırasıyla 122 Milyon TL, 168 Milyon TL ve 2013 yılında da yeni bir rekor kırarak yüzde 105 buçuk bütçe gerçekleşme oranını yakaladık. Kısacası geliri 65 Milyon TL olan Manisa Belediyesi’ni 195 Milyon TL geliri olan bir bütçeye kavuşturduk. Tabii görevimizdeki ilk 15 aylık sürede yani borçları kapattıktan sonra son 3,5 yılını Manisa’nın değişimi ile geçirdik. Bugün geldiğimiz noktada çok şükür günü geçmemiş, ödenmemiş tek kuruş borcumuz yok. Manisa Belediyesi’nin borcu daha doğrusu kullandığı kredi, yalnızca biri 5 diğeri 7 yıllık olmak üzere İller Bankası’na 63 Milyon TL ve 15 TL’dir ve bu da günleri geçmeden ödenmektedir. Kısacası zorlu ama gerçekleştirdiğimiz rekorlarla gurur duyduğumuz bir bütçe dönemi geçirdik” dedi.

Manisa’nın Her Noktasına Ulaşıyoruz

Manisa’nın büyükşehir olması sebebiyle kanunların verdiği yetkiyle ilçe, belde ve köylere hizmet atağında olduklarını hatırlatan MHP Başkan Adayı Ergün şunları söyledi, “Belediye meclisimizin yeni kanunun getirdiği yetkiler dahilinde 2013 Ocak ayında aldığı bir karar var. Bu karar gereği biz de il genelinde elimizden gelen yerlere ulaştık. Bildiğiniz üzere Manisa 870’e ulaşan köy ve beldesi ile yaklaşık 1 Milyon 365 bine ulaşan nüfusa sahip. Kısacası bütün şehir olduk. Resmi bütçe de 1 Nisan’dan itibaren yürürlükte olacak. Biz de meclisimizden aldığımız karar çerçevesinde Haziran ayından bu yana tüm köy, belde ve ilçelerimize bütçe imkanları dahilinde 40 Milyon TL’nin üzerinde hizmet yaptık. Şehzadeler ve Yunusemre Belediyesi’ne bağlı 96 köyümüzün çöp sorunlarını 3 bin 500 konteyner ve araç ilavesiyle çözmeye başladık. Bunun yanında yaklaşık 150 kilometrelik köy yolu asfaltladık. 550 bin metrekareye yaklaşık köylerimize taş döşedik. Tabii ki bunların hepsi nüfusa bağlı olarak, kesinlikle parti ayrımı yapmadan eşit bir şekilde yapıldı. Çocuk oyun gurupları, oturma bankı, yolcu bekleme durakları gibi hizmetlerimiz halkımız tarafından takdir topladı. Tabii bunları yaparken de yaklaşık 4 aydır sahada olduğumuzu belirtmek isterim. Haziran ayından bu yana çalışıyoruz, ayrıca Ramazan ayı dolayısıyla da çeşitli yerlere ziyaretler gerçekleştirdik. Aday olmamızın açıklanmasına müteakip, köylülerimizle, sanayi esnafımızla buluştuk. Geçtiğimiz hafta itibariyle de ilçelerimizde 2. turlara başladık. Yorucu ama gerçekten keyifli bir yolculuk yapıyoruz”

Şehzadeler ve Yunusemre Belediye Binaları Muallakta

Büyükşehir ile birlikte Manisa merkezdeki değişime yönelik konuşan Ergün, “Bildiğiniz üzere Manisa merkez ikiye bölündü. Yunusemre ve Şehzadeler Belediyesi’nin kurulması sürecinde yasalar gereği Valilik nezninde ortak çalışmalar yapılması öngörüldü. Ancak bu görevlerde bazı noktaların hala sürüncemede olduğunu görüyoruz. İki belediye dolayısıyla iki binaya ihtiyaç duyuluyor. Ancak bu konuda Valilik nezninde ilerleme göremememizin yanı sıra bizim kendi girişimlerimizde de destek görmedik. Cumhuriyet Meydanı’nın köşesindeki Taç Bina’yı Şehzadeler Belediye Hizmet Binası için istedik; Suriyeli göçmenlere tahsis edileceğini öğrendik. İl Özel İdare Binası’nı istedik; Kaymakamlık binası yapıldı. Şuan SSK’nın kullanımında olan fakat taşınarak boş kalacak olan Beyaz Fil’i istedik, onda da olumsuz yanıt aldık. Bu gibi girişimlerimiz sonuçsuz kaldığına göre sanırım kendi başımızın çaresine bakmak konumundayız. 1 Nisan’da Allah nasip ederse belediye binalarını da acil olarak çözeceğiz” dedi.

Özel İdare Yasaları Yok Sayıyor

Yeni Han’ın bir vakfa devredileceği yönündeki basına yansıyan haberlere de değinen Ergün, “İl Özel İdaresi’nin kapanmasıyla birlikte, ona ait olan taşınır ve taşınmaz malların yasalar gereği Manisa Büyükşehir Belediyesine devredilmesi yani bırakılması söz konusudur. Bu bir zorunluluktur. Fakat İl Özel İdaresi’nin taşınır-taşınmazları ve kadroları bugüne kadar defalarca talep etmemize rağmen; maalesef bize listelenmedi. Ne listesi veriliyor, ne de bu konuda yardımcı olunuyor. Herhalde bir beklentileri vardır diye düşünüyoruz. Listeyi alamadığımız gibi bu listeye dahil olan Yeni Han’ın bir vakfa verilmesi noktasında gibi bir söylentiler ortaya çıktı. Açıkçası Manisa Belediye Başkanı olarak ben bu konuyu üzülerek karşıladım. Manisa Belediyesi’nin şu partili, bu partili diye önyargıyla farklı noktalara taşınmaya çalışıldığını düşünüyorum. Umarım bu konuda da kısa sürede mutabakata varılacaktır” diye konuştu.

Her Projenin Altında Üçümüzün İmzası Var

Konuşmasında büyükşehir noktasında kurulan Yunusemre ve Şehzadeler Belediyeleri’ne değinen Cengiz Ergün, “MHP Genel Merkezimiz tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Cem Çöllü Kardeşimiz Şehzadeler Belediye Başkan Adayı, Azmi Açıkdil de Yunusemre Belediye Başkan Adayı olarak aylardır sahada çalışmaktadırlar. Her üçümüz de yoğun mesai harcayarak, kentimize yapmayı düşündüğümüz projeler hakkında fikir alışverişindeyiz. Sahada da tempomuzu her geçen gün arttırarak çalışmaktayız. Bugüne kadar Manisa Belediyesi olarak temelini attığımız, açılışını gerçekleştirdiğimiz, Manisa’ya kazandırdığımız dev projelerin, onlarca hizmetin altında bu üçlünün imzası olduğunun bilinmesini istiyorum. Her projeyi detaylı olarak makamımızda çalıştık. Allah bizi alnımızın akıyla bugünlere getirdi. İnşallah da bu birlikteliğimiz bozulmaz. Elbette halkımızın tercihini sandıkta göreceğiz. Hakkımızda hayırlısı olsun “dedi.

Konut Üretimine Eğileceğiz

Yaklaşık 2,5 yıl üzerinde çalıştıkları Manisa’nın revizyon imar planlarının meclis karasıyla reddi dolayısıyla konut üretiminin önüne set çekildiğini hatırlatan Ergün, “Önümüzdeki dönemde inşallah 5 yıllık süre içerisinde yapmayı isteyip de imkan bulamadığımız konut üretimine eğileceğiz. Maalesef 26 yıldır yapılamayan imar planının startını 2011 yılında meclis kararıyla vermiştik. Hazırlıklar yaklaşık 2,5 yıl sürdü. Ama siyasi kaygı güdülerek mecliste kabul edilip, ardından reddine karar verildi. Fakat bu red konut üretimi yapılacak olan arsaların değerlendirilmesinin önünü kapadı. Bizim planlamalarımız daha büyük yatırımcıların Mimar Sinan Bulvarı’nda önünü açacak planlamalardı. Yeni Garaj’a giden yol üzerinde showroomlar düşünülmüştü. Kuşlubahçe Mahallesi altına Liseler kampüsü hayata geçecekti. Sonuçta bunların hepsi kaldı. Elbette karara saygı duyuyorum. Biz elimizden geleni yaptık. Dahasını yapmaya da hazırız. İnşallah imar planı düzenlemeleriyle Manisa Büyükşehir Belediyesi toplu konutların altına imza atacaktır” diye konuştu.

Turgut Özal Mahallesi’ne Yatırım Atağı

Kentsel Dönüşüm kararı alınan Turgut Özal Mahallesi’ne yeni projeler hazırladıklarını belirten Cengiz Ergün, “Turgut Özal Mahallesi’nde hastane yapılacak alanın yanında sosyal konut üretimini düşünüyoruz. Bildiğiniz üzere 2010 yılında eski şantiye alanını boşaltarak, hastane yapılacak arsayı teslim ettik. Biz tüm talepleri yerine getirmişken, gecikmeye sebep olduğumuz gibi eleştirilere maruz kaldık. 2010 yılından 2013 yılına geldik, Kasım ayında yani yaklaşık 5 ay önce hastanenin temel atma töreni yapıldı. O gün birkaç santimlik beton döküldü. Ama bugüne kadar herhangi bir ilerleme kaydedilmediğine tüm Manisa halkı şahittir. Tabii ki yapıldığında söz konusu alan daha da hareketlenecektir. Arsa teslimi yapılırken, Manisa Belediyesi olarak 18 bin metrekarelik kendimize ayırdığımız alana bir proje hazırlığımız var. Hastanenin bitimine müteakip, içerisinde büroların, medicallerin yer alacağı yine dev bir projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz“ dedi.

Büyükşehre Büyük Projeler Yakışır

Yeni dönemde hayata geçirmeyi hedefledikleri projeleri bir bir açıklayan Ergün, “Elbette şuanda büyükşehir belediyesinin de binası yok. Mevcut garajın yeni oto terminale taşınmasına müteakip, yer altında bin 500- 2 bin araç kapasiteli otopark olmak üzere iki etaplık büyükşehir belediye hizmet binası projesi hazırladık. İlk etapta pazaryerinden başlayan kısımda bin tezgahlık pazaryeri, yer altında da 800 araçlık otopark yer alacak. Bunun yanı sıra Gazi İlköğretim Okulu’nun karşısındaki 1960 yılında yapılmış subay lojmanlarına ve Devlet Hastanesi’nin karşı köşesindeki Jandarma Komutanlığı’na ait lojmanların mevcut alanına yönelik otopark projesi hazırladık. Milli Savunma Bakanlığı ile ön protokolü imzaladık. Ayrıca yine o bölgedeki yani Manisa Devlet Hastanesi güzergahında tren yolunun üzerinden geçecek şekilde yerin altında battı-çıktı üst geçit projesi hazırladık. Görsellerini önümüzdeki hafta paylaşacağız. Bana göre trafik noktasında önemli bir proje olacak. Kavşak, tren yolu üst geçidi bağlantısı, üzerinden hafif raylı sistemin de geçebileceği şekilde tasarlanmış olan, Jandarma Komutanlığı’nın olduğu yerin altı otopark, üstü sosyal alan  olarak dizayn ettiğimiz projeyi düşününce, o bölgeyi oldukça rahatlatacak bir çalışma olacak. Tabii ki Manisa’nın olmazsa olmazlarından biri olan hafif raylı sisteme yönelik de çalışmalarımız devam ediyor. Bununla ilgili mecliste aldığımız karar gereği, şuanda ihale çalışmalarını sürdürdüğümüz Manisa Büyükşehir Belediye bütçesi ile yapılacak olan ulaşım master planları hazırlanıyor. İl bütünündeki şehir master planlamaları ilk etapta hafif raylı sisteme yöneliktir. Bu da Yeni Ototerminal Binası’ndan başlayıp, şehir merkezine, Lale Meydanı ve ardından OSB’ye uzanacak, hatta CBÜ Muradiye Kampüsü’ne kadarki güzergahta hafif raylı sistem olacak. Bunların yanı sıra göz dolduran görsellerini de kamuoyuyla paylaştığımız Kültür Merkezi’ni de Manisa’ya kazandıracağız” dedi.

Bakanlıktan Proje Ruhsat Talebi Var

Spil’e yapılması düşünülen teleferikle ilgili Orman Bakanlığı’ndan Manisa Belediyesi’ne ulaşan talepleri aktaran Başkan Ergün, “Bakanlık bizlerden Spil’e yapılacak olan iki otel ve sosyal alanlarla ilgili ruhsat talebi geldi. Bakanlık geçtiğimiz yıl Spil’de alt yapı yatırımlarına yönelik ihale yaptı ve çalışmalar gerçekleştirdi. Üst yapıyla ilgili de ruhsat talebinde bulunuyorlar. Bakanlık yap-işlet-devret mi yaptırır bilemeyiz. Ama bu yatırımlar Spil’e hayat verecektir diye düşünüyoruz. Buna bağlı olarak teleferik projesini de düşünmek lazım. Göreve geldiğimiz ilk yıl teleferikle ilgili çeşitli illerde çalışmayı yapan İzmir-Kemalpaşa’daki firmayla fizibilite çalışmaları yaptık. Ara istasyonları, seyir terasları noktasında görüşmelerde bulunduk. İki güzergah belirlemiştik, ilki Mevlana’dan başlayıp Spil’e çıkan ama dik bir güzergahtı. Bir diğeri Adliye’nin arkasından Spil’e uzanan güzergahtı. Bununla ilgili taslak projesi şuanda hazırdır. O günün parasıyla teleferiğin maliyeti 16 Milyon Euro idi. Elbette görüşmelerimiz kaldığı yerde devam edecek, sonuçta büyükşehirde büyük bütçe getiriyor. Bunların planlamaları yapılacak” diye konuştu.

Manisa Belediyesi Büyükşehre Hazır

İlçe başkanlıklarının bütçe imkanları dolayısıyla yapmakta zorlanacağı projeleri hazırladıklarını ifade eden Başkan Ergün, “Kavşaklar, büyükşehir belediye hizmet binaları, kültür merkezleri gibi önemli projelerin görsellerini hazırladık. Her daire başkanlıklarının müdürlüklerinin yer alacağı hizmet binaları ilçelerle aramızdaki en önemli köprü olacak. Ayrıca tüm müdürlükler nezninde büyükşehre hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Diğer illerden de verileri alıyoruz. Onların çok çok önündeyiz. İlçe ve beldelerden ortak verileri topladık. Geçişin sancılı olmaması adına tüm çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu süreçte ilk etapta köylerimizin asfalt sorununu çözeceğiz. İnanın pek çok köyümüzde ne taş var ne asfatl var. Rezalet bir durumdalar. Yıllardır hizmet alamamışlar. Doğu illerimizden daha kötü şartlarda yaşayan Manisalılar var. İlk etapta köy yolların asfaltlanması lazım. En önemli hizmetlerden biri de MASKİ dediğimiz 200 Milyon TL’lik su ve kanalizasyon işlerinden sorumlu hizmet noktasıdır. Daha büyük illerde sabit su arıtma tesisleri, daha az nüfuslu yerlerde de paket sistemli arıtma tesisleri söz konusu olacak. Bu tesislerin Manisa’nın çevre ve insan sağlığı için olmazsa olmazlardır diye düşünüyorum” dedi.

Başkandan Sözde Anketlere Cevap

Konuşmasında son olarak yerel seçimlere yönelik son günlerde artan sözde anketlere yönelik bilgi veren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Son günlerde anketlerle yeni bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Çakma anketler peyda oldu. Son 25 güne girdiğimiz bugünlerde Milliyetçi Hareket Partisi 3. parti olarak gösterilmeye başlanıldı. Ama biz bu anketleri kimlerin yaptırdığını gayet iyi biliyoruz. 2009 yılında kimilerinin emanet dediği, kiminin sahibine geri dönmesi gerektiği oylar var gibi bir algı yaratılmaya çalışıyor. Sanki AK Parti birinci, Cumhuriyet Halk Partisi ikinci konumdadır. Ben de bu anketlerin gerçekliğini kamuoyunda açıklayın diyorum. Bu verileri nasıl elde ettiniz diye soruyorum. Ama bunların telefon çalışması olduğu, para karşılığı yaptırılan anketler olduğu gün gibi ortadadır.  Elbette bu seçim ortamında doğrusuyla yanlışıyla anketler olacaktır. Ama işin gerçeğini sizlerle paylaşmak isterim; Manisa’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin oy oranı 11 ile 13 aralığındadır. CHP çatlasa yüzde 15’i göremez. AK Parti de yüzde 30-33 oranındadır. Her geçen gün de bu oran erimektedir. Gerek 17 Aralık’ta ortaya çıkan hadiseler, gerekse geçtiğimiz haftalardaki konuşmalar dolayısıyla gündeme düşenler, AK Parti’nin yıpranma sürecini çok hızlı bir şekilde sürdürüyor. Bize dönecek olursak, Milliyetçi Hareket Partisi il bütününde yüzde 51 civarındadır. Manisamız’da genel destek olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bizi takip edenler iyi bilir; bu oranları televizyon ekranlarında yüzde yüz örnekledik. Elbette yüzde 11-12 civarındaki kararsızları dağıttığımızda oylarımız daha da yükseliyor. Bunları saha anketlerine göre, kapı kapı, köy köy, belde belde yaptırdığımız anketlere göre söylüyorum. Benim yalanla işim olmaz. 2009 seçimlerinde yaptığımız çalışmalarda ve 2011 yılındaki milletvekili çalışmalarındaki verileri yüzde 99 tutturmuş olarak söylüyorum. Elbette önümüzde 25 günlük bir süre var. Çok büyük sürprizler yaşanabilir. İlçelerin alınması noktasında da sürprizler olabilir. Umduğumuzdan çok daha fazla oy alabiliriz. Şuan 3 olan ilçe sayısında 8’i garanti görüyoruz. Her kimle görüşüldüyse isim isim adres adres belli, kayıt altındadır. Tabii ki sandık açılmadan kesin konuşmamak lazım. Her ne olursa olsun, Allah bize sağlık versin; bir 5 yıl daha Manisamız’a hizmet edebilelim. Hem Yunus Emre’de Azmi Açıkdil, Şehzadelerde Cem Çöllü ve Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde de şahsım; 3 aday olarak karşınızdayız” diye konuştu.

Herkesin Hakkında Hayırlısı Olsun       

Konuşmasını bugüne kadar verdiği desteklerden dolayı konuklarına teşekkür ederek sonlandıran Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Ergün, “Biz başta Azmi Açıkdil ve Cem Çöllü olmak üzere tüm ilçe adaylarımızla Manisa’yı yönetmeye talibiz. Bugüne dek güzel şeyler yaptığımıza inanıyoruz. Takdir Manisa halkınındır. Yanımızda olduğunuz için değerli büyüklerime ve kardeşlerime teşekkür ediyorum. Allah herkesin hakkında hayırlısını versin” dedi. Konuşmaların sonunda keyifli sohbetler gerçekleştirildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.