CBÜ’de Kore Kültür Günü

04 Aralık 2015 Cuma, 14:03

KORE Büyükelçiliği ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) işbirliğiyle düzenlenen ‘Kore Kültür Günü’, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Kore Kültür Günü, ‘Odeto My Father’ adlı Kore filminin gösterimiyle başladı. Ardından Kore Büyükelçiliği yetkilileri tarafından ülkeyi tanıtan bir seminer verildi. Program Kore kıyafeti deneyimi, Kore’ye has oyunların oynanması ve Kore fotoğrafları sergisinin gezilmesi ve kokteyle sürdü. Ardından VivaMonis grubu, Uzakdoğu’nun geleneksel müziklerini sundu. Rektör yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Kore Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Dongwoo Cho ve eşi Sookkyung Shım, Kore Turizm Organizasyon İstanbul Ofisi Müdürü Kuensoo KIM, il müdürleri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci de konseri izledi.

Konser öncesi konuşan Kore Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Dongwoo Cho, Kore kültürünü daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla programı yaptıklarnı söyledi.

Türk ve Kore halkları arasındaki ilişkilerin asırlar öncesine kadar uzandığını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya da, iki ülkenin tarihsel dostluğu bulunduğunu belirterek Kore Savaşı’nın da bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 2002 Dünya Kupası’nda Korelilerin gösterdiği ilgiyi hatırlatan Tepekaya, “Bugün, bu iki asil milletin evlatları olarak, aramızdaki sarsılmaz tarihi ve kültürel bağları güçlendirmek adına Kore Kültür Günü düzenlemiş bulunuyoruz” dedi.

Altı sanatçıdan oluşan uluslararası kültür ve sanat gönüllüsü VivaMonis grubu, Kore geleneksel dans ve şarkılarının yanı sıra, ‘Üsküdar’a Gider İken’ şarkısını da yorumladı. Grubun performansı beğeni topladı. Kore Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Dongwoo Cho’nun teşekkür belgesi ve sanatçıların çiçekleri Rektör yardımcıları verildi.

KORE BUYUKELCILIGI VE MANISA CELAL BAYAR UNIVERSITESI ISBIRLIGI ILE DUZENLENEN 'KORE KULTUR GUNU', BIRBIRINDEN RENKLI GORUNTULERE SAHNE OLDU. REKTOR YARDIMCISI BILAL GUMUSKORE BUYUKELCILIGI KULTUR MUSTESARI DONGWOOCHO’NUN TEÞEKKUR BELGESI VERDI. FOTO:MANISA,(DHA)

Sayfalar: 1 2 3 4

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir