ÇALLI KADINLAR BAĞCILIĞI YERİNDE GÖRMEK İÇİN MANİSA’DA

27 Kasım 2014 Perşembe, 12:24

DENİZLİ’nin Çal İlçe Ziraat Odası tarafından verilen bağcılık kursuna katılan 25 kadın, bağcılığı yerinde görebilmek için Manisa’ya geldi. Kursiyerlerin iki gün boyunca kentte kalacağı bağlarda ve araştırma enstitüsünde yapılacak çalışmaları yerinde öğrenecekleri belirtildi.

Denizli Çal İlçesi Ziraat Odası bünyesinde verilen bağcılık kursuna katılan 25 kadın, bağcılığı yerinde görmek için Manisa’ya getirildi. Üzüm üretiminin nasıl yapıldığı konusunda bilgi alacak olan kursiyerlerin iki gün boyunca kentte kalacağı, bağlarda ve Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nde yapılan çalışmaları yerinde inceleyeceği belirtildi. Kurs gören kadınlar, Çal Ziraat Odası Başkanı Ömer Ayhanlı ile birlikte Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran’ı ziyaret etti. Çal Ziraat Odası Başkanı Ömer Ayhanlı, en büyük geçim kaynaklarını bağcılık olduğunu ancak bağcılığı yeterince geliştiremediklerini anlattı. Tarımın terk edilmeye başlandığını kaydeden Ayhanlı, “Çiftçiye küçümsenerek bakılıyor. Çiftçiye artık kız bile vermiyorlar. İnsanlar tarım arazilerini bırakıp şehirlere göç etmeye başladı. Tarımı yeniden ayağa kaldırmak istiyoruz” dedi. Tarımın ticaret konusu haline geldiğini dile getiren Ayhanlı, “Bizde de hızlı bir şekilde büyükşehirlerden gelen sanayiciler tarım arazilerini topluyor. Çal ilçesinin tarım topraklarının yüzde 15’i satılmış durumda. Gençler çiftçiliği terk ediyor. Tarımın en büyük tehdidi toprakların sanayi alanlarıyla tehdit altında olmasıdır. Hem tarım arazilerini korumak hem de özellikle ilçemizde bağcılığı geliştirmek amacıyla 25 kadına bağlık kursu veriyoruz” diye konuştu.

“ÖNLEM ALMAZSAK ÇİFTÇİYİ BİTİRECEKLER”

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran ise tarım arazilerinin her yerde tehdit altında olduğunu savundu. Demran, “Manisa tarım arazileri tam olarak talan edilmiş durumda. Denizli’nin Çal ilçesinde de tarım arazilerini sanayileştiğini görüyoruz. Önlem almazsak çiftçiyi bitirecekler” dedi. Jeotermal kuyularını hatırlatan Demran, “Edindiğimiz bilgilere göre ilimizde bazı tarım arazilerinin üzerinde jeotermal kuyuları açılmak isteniyor. Açılan jeotermal kuyularının ısıtma amaçlı veya elektrik üretim amaçlı kullanılacağını ifade ediliyor. Tarım ve sanayi arasında bir tercih yapılamaz. Tartışılması gereken, üreticinin durumunun yeniden iyileştirilebilmesi için yapılması gerekenler olmalıdır. Köylerde artık insanlar kalmadı. Çünkü tarımı bitirdiler, köylüyü bitirdiler” dedi. Demran, kursa katılan kadınları tarım arazilerine sahip çıkmaları konusunda uyardı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir