Büyükşehir’den Ulaşım Konusunda Tarihi Adımlar

20 Temmuz 2015 Pazartesi, 17:46

MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, il bütününde ulaşım konusunun çözümü için atılan radikal adımlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Muradiye ile il merkezi arasındaki ulaşım entegrasyonunun sağlandığını belirten Başkan Ergün, benzer çalışmanın Saruhanlı, Hamzabeyli ve Çobanisa için de yapılacağını söyledi. CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi de Başkan Ergün’ü ziyaret ederek, ulaşım çilesini bitirdikleri için teşekkür etti.

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü ziyaret ederek, Muradiye-Manisa arasındaki toplu ulaşım sorununu bitirmelerinden dolayı teşekkür etti. CBÜ’de eğitim gören öğrencilerin ve çalışanların en büyük sorununun ulaşım olduğuna dikkat çeken CBÜ Rektörü Kemal Çelebi, bu konuyu Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün çok hızlı bir şekilde çözüme kavuşturduğunu belirtti. Çelebi, “Daha önce de ifade etmiştim. Üniversite tek başına hiç bir anlam ifade etmiyor. Üniversite şehirle birlikte var. Tabiî ki şehir içinde üniversitenin ayrı bir önemi var. Dolayısıyla Manisa ve Celal Bayar Üniversitesi inşallah birlikte geleceğe emin adımlarla ilerleyecek. Bizim, üniversite öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın en büyük sıkıntısı Muradiye Kampüsü’ne ulaşımdı. Ziyaretinizde size bunu aktarmıştık. Hiç vakit kaybetmeden ‘bu sorun üniversitenin sorunu değil, bizim sorunumuz, üniversite bizim üniversitemiz’ dediniz. Hemen konuya el attınız. Çok hızlı bir şekilde çözüme kavuştuğunu görüyoruz. Bundan dolayı mutluyuz” dedi.

Büyükşehir sorunların çözümünde hızla hareket etti

CBÜ’nün sorunlarının çözümünde Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün hızlı hareket ettiğini de belirten Çelebi, “Bir yerde marifet varsa, buna iltifat edilmesi gerekir. Ben size teşekkür ediyorum. Şahsınızda tüm belediye çalışanlarınızı da kutluyorum. Sizin liderliğinizde Büyükşehir Belediyemiz, bizim sorunlarımızı çözme noktasında çok hızlı hareket etti. Köprü inşaatı bitmek üzere. İyi çalışıyorlar. Muradiye ve kampus ulaşımının, kent içi ulaşıma dahil olması bu çok önemli. Size öğrencilerimiz adına, çalışanlarımız ve şahsım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kampüse giden yollar yenilenecek

Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak yılların kanayan yaralarının hep üzerine gittiklerini vurgulayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, “Tabi bu vesileyle hem Muradiye Kampüsü, hem de Muradiye halkının Manisa’ya ulaşım noktasında sıkıntısını da 69 yeni araçla çözdük. Öğrencilerimizin Manisa’da sosyal alanlara ve şehir merkezine gidip gelmelerinde sıkıntı yaşamalarının önüne geçtiğimizi düşünüyorum. Sizlerden de bu güzel sözleri duymak bizleri daha da şevklendiriyor. Tabi işin ikinci etabı orada ikinci bir köprü yapımı söz konusu. Beton atımları başladı. Çok kısa bir süre içinde bitmiş olacak. Bu arada yeni bir müjdemiz daha var. Muradiye-Manisa arasındaki 4 kilometrelik yolun ve mevcut Menemen yolundan kampüse kadar olan yolun sıfırdan kaldırımlarıyla, aydınlatmalarıyla, refüjleriyle yeniden yapılması için ihalesine çıkılacak. Tahmin ediyorum 1-1,5 ay sonra ihalesini tamamlamaya müteakip kış mevsimi öncesi çalışmasını başlatacağız. Yani eski Muradiye yolunun genişletme çalışmaları ve Menemen-Kampüs arasındaki yolun genişletilmesi yapılacak” dedi.

Muradiye’den şehir merkezine ulaşım rahatladı

Muradiye’den Manisa’ya gelen yolcunun yarım saat içerisinde ikinci bir araca binmesi durumunda yalnızca 1 TL ödeyerek dilediği bölgeye gidebileceğini de kaydeden Başkan Ergün, “Tabi bir diğer müjde de mevcut 69 aracın Manisa’ya gelmesinin ardından aktarma yapılması durumunda, yolcu yarım saat içinde merkezdeki ikinci araca binerse sembolik olarak 1 lira ile ulaşımına devam etmiş olacak. Bu kampüse giderken de geçerli olacak. Bunun da çalışması tamamlandı. Hem merkezdeki kooperatifle, hem de 69 aracın dahil olduğu kooperatifle bunun tam mutabakatı sağlandı. Bu entegreyi Saruhanlı, Çobanisa ve Hamzabeyli hattıyla da yapacağız. Bunun da çalışması devam ediyor. Bu bizim için ilk bir örnek oldu. O bölgelerde de şehirle entegreyi sağlayacak ulaşım sistemini inşallah hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Manisa’nın ulaşım ana planı oluşturuluyor

Manisa’nın genelinde ulaşım ana planının hazırlandığını ve bu plana göre ulaşım raporları oluşturulduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, ilçelerde ulaşımla ilgili yapılan çalışmalar hakkında şunlara yer verdi: “Safha safha ilçelere artık hazırlık noktasına geldik. İnşallah diğer ilçeleri de 70-75 otobüs daha alıyoruz. İlçelerde de merkezleriyle mahallelerin bağlantısını sağlayacağız. İlk etapta Demirci’nin 3 otobüsü geçen hafta hizmete başladı. Bütün Manisa ilinin ulaşım sistemi, taşıma ve yolcu kapasiteleri gibi raporları hazırlanıyor. Bu rapora göre bir plan ortaya koyuyoruz. Tabi geçtiğimiz hafta Belçika’ya troleybüslerle ilgili bir ziyaretim oldu. Tabi biraz prosedür ve imalatlar noktasında süreci uzun. 1,5 yıl gibi bir süreç. Ona OSB ve Kampüs’ü de dahil edeceğiz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir