Büyükşehir’den 6 Belediye ile Hizmet Protokolü

26 Kasım 2014 Çarşamba, 17:36

MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu, Salihli, Sarıgöl, Alaşehir, Kula ve Selendi belediye başkanlarıyla Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin görev, yetki ve sorumluluk alanlarını belirleyen protokol imzaladı. Protokolün diğer ilçelere de örnek teşkil etmesini temenni eden Başkan Ergün, “Hazırlanan her türlü projenin, vatandaşlarımızın yararına olacak hizmetlerin her zaman destekçisi olacağız” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Turgutlu, Salihli, Sarıgöl, Alaşehir, Kula ve Selendi belediyeleri arasındaki Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin görev, yetki ve sorumluluk alanlarını belirleyen protokol, Manisa Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda imzalandı. Protokol imza töreninde Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Genel Sekreter Halil Memiş, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş hazır bulundu.

Belediye Başkanlarına teşekkür

Protokolün Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ve ilçe belediyelerine hayırlar getirmesini dileyen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçedeki hizmetlerinin yol ve yeşil alanlar noktasında devir ve tasfiyesiyle ilgili ilçe belediyelerinden Büyükşehir Belediyesi’ne kalacak olan yeşil alanların ve ana arterlerin tespiti noktasında Milliyetçi Hareket Parti’li Salihli, Sarıgöl, Turgutlu, Alaşehir, Kula ve Selendi ilçelerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerde bir protokol noktasına gelindi. Umut ediyorum ki, diğer 11 ilçemizle de daha önceki günlerde yaptığımız görüşmelerin tam bir mutabakatla imza aşamasına gelir. Burada değerli başkanlarımıza bizlere göstermiş oldukları yakın ilgi ve mutabakat sağlanan noktalardaki anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Hizmetlerin her zaman destekçisi olacağız

Yapılan protokolün sadece protokolde geçen alanlarla sınırlı kaldığı anlamına gelmediğini de vurgulayan Başkan Ergün, “İlçe belediyelerimizin oralarda yapacakları proje çalışmalarını Büyükşehir imkanları dahilinde yine o ilçelerde ve parklarda yapılması gereken oradaki vatandaşlarımızın sosyal yaşamlarını ve diğer aktivitelerini, onlara hizmet olmalarını sağlayacak çalışmaların içinde olacağımızın bilinmesini isterim. Bu tabi ki bir ön protokol anlaşmasıdır. İleriki süreçlerde de revize edilerek, genişletilebilecektir. Hazırlanan her türlü projenin, vatandaşlarımızın yararına olacak hizmetlerin her zaman destekçisi olacağız. O açıdan bütün başkanlarımıza, daire başkanlarımıza, Genel Sekreterimize ve altında çalışan daire başkanlarına teşekkür ediyorum. 6 belediyemizle ortak hizmetlerimiz olacaktır. Bunun bir başlangıcıdır. Umut ediyorum, diğer ilçelerimize de örnek teşkil edecektir” diye konuştu.

Başkanlar ne dediler?

Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda: Belirlemiş olduğumuz yollar ve park alanları Büyükşehir Belediyesi’nin prestijine yakışır konumda düzenlenecektir. Salihli’de belirlediğimiz parkta masal kahramanlarının da içerisinde olacağı bir proje yapılmasını istedik. Katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Genel Sekreterimize teşekkür ediyorum. Yapılan protokolün Manisa ve Salihli’miz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk: Yapılan protokol çerçevesinde Sarıgöl’de bazı cadde ve parklarımızı Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin görev ve yetkisine teslim ettik. Sarıgöl’de devrettiğimiz cadde ve sokaklar Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla prestij mekanlar haline geleceğine inanıyoruz. Sarıgöl Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ortak yürüteceği çalışmalarla ilçemizi daha yaşanabilir bir hale dönüştürecektir.

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin: Turgutlu olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olacak yol ve parklar ile ilgili karşılıklı protokol imzaladık. Başkanımız, Genel Sekreterimiz ve daire başkanlarımızla geride kalan süreçte istişarelerde bulunduk. Bunun sonucunda imza aşamasına gelindi. Biz daha önce istenilen her yol, her yeşil alan bu protokolün içerisine dâhil edilebilir dedik. Aynı anlayışla devam ediyoruz. Turgutlu’muz ve Manisa’mız için imzalanan protokolün hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban: Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’e devir teslimde gösterdikleri özen ve Genel Sekreterimiz Halil Memiş’e yoğun mesaisine rağmen bu çalışmaların içerisinde olduğu için teşekkür ediyorum. Bu protokol Manisa ve Alaşehir’e hayırlı olsun. Daha öncede belirttiğimiz gibi hizmetin kim tarafından değil, kimin için yapıldığı önemlidir. Alaşehir’de Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğuna geçen noktalara Büyükşehir Belediyesi gerekli çalışmaları yapacaktır. Hayırlı olsun.

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun: Vatandaşa hizmet noktasına sorumluğu yüksek olan makamlarda yer alıyoruz. Tabi yapılacak olan hizmet insana yapılacak hizmettir. Şehirde hangi yolun, hangi parkın kimin sorumluluğunda olduğu önemli değil. Büyükşehir Belediyesi Kula’ya en az bizler kadar hizmet edecek, sorumluluğumuzu ve omzumuzdaki yükü azaltacaktır. Bu çalışmaların hayırlara vesile olacağını, Kula’nın tarihi ve kültürel değerlerine katkı sağlayacağına inanıyorum.

Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş: Manisa’mıza daha nasıl verimli hizmet edebiliriz, bunların çalışmalarını yapmak için bir aradayız.  Büyükşehir Belediye Başkanımız bildiğiniz gibi Manisa’nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tarihe geçti. Merkezde yaptığı önemli projeleri ilçelere de yayacağını düşünüyoruz. Biz ilçe olarak 57 mahalle düşünürken, kendisinde bine yakın mahallenin sorumluluğu var.  Güzel bir protokol olduğuna inanıyorum. Hangi parkın, hangi yolun kime geçtiği önemli değil, önemli olan güzel hizmetler yapılmasıdır. Ben Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımıza bundan sonraki çalışmalarda başarılar diliyorum. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş: Öncelikle 6360 sayılı kanunla Büyükşehir haline dönen belediyelerde yapılması gereken görev, yetki ve sorumluluk alanlarının belirlenmesi amacıyla bir araya geldik. Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda bu çalışmalar ilçe belediye başkanlarımız ve daire başkanlarımızla birlikte yürütüldü. Burada bulunan altı belediye başkanımız değil, diğer 11 belediye başkanımızla da görüşmeler yapıldı. Protokol aşamasına altı belediye başkanımızla gelindi. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir