Büyükşehir Yasasının Nimetlerini Göremedik

12 Ağustos 2014 Salı, 18:44

Büyükşehir yasasının nimetlerini görmedik

Elektrik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adem Yüküm, Manisa’nın büyükşehir olmasından sonra büyükşehrin henüz esnafa bir yarar sağlamadığını kaydetti. Yüküm, “İnşaatlarda ruhsatlama konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Büyükşehir yasasının nimetlerinden henüz faydalanamadık. Büyükşehir bize yaramadı” dedi.

Ferdi UZUN

Göreve geldiği günden beri kayıt dışı çalışan seyyarlar ile mücadelesini sürdüren Elektrik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adem Yüküm vergi dairesine ve müteahhitlere adeta kan kustu. Müteahhitlerin yanlarında çalıştıkları elektrikçileri yetkileri olmamasına rağmen sigortalı olarak görmesini eleştiren Başkan Yüküm, Vergi Dairesi Başkanlığını ise kayıt dışı çalışan seyyar şikayetlerini yeteri kadar ciddiye almadığı gerekçesiyle eleştirdi. Yüküm, “Vergi Dairesine gittiğimizde bizi ciddiye almıyor adeta ciklet patlatıyorlar” dedi. Yükü aynı zamanda Manisa’nın büyükşehir olmasından sonra büyükşehrin henüz esnafa bir yarar sağlamadığını kaydetti. Yüküm, “İnşaatlarda ruhsatlama konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Büyükşehrin nimetlerinden henüz faydalanamadık. Büyükşehir bize yaramadı” dedi.

Bu insanlara iş vermeyin

Bu işi yapan kişiler meslek erbabı olarak odaya kayıt olmak zorundadırlar. Kaçak çalıştığı tespit edilen kişilere sadece 170 TL para cezası kesiliyor. Bu cüzü ceza seyyar çalışanların cüretkar bir şekilde maliyeye meydan okumalarına katkı sağlamaktan başka bir işe yaramıyor” diye konuştu.
Kaçak ve seyyar olarak elektrikçilik yapanlarla ilgili şikayetlerini de dile getiren Yüküm, “Fabrikalarda işçi olarak çalışan elektrikçiler mesaileri bittikten sonra dışarıda iş yapıyorlar. Bu yasaktır. Kayıt dışı seyyar çalışan elektrikçiler bulunuyor. Bu insanlara iş verilmesin. Elektrik işi yaptıran vatandaşlarımızı uyarıyoruz. İş yaptırdığınız kişilere tanıtım kartını mutlaka sorunuz” dedi.

Başınızı derde sokar

Müteahhitleri de yanında çalıştırdıkları elektrikçiler konusunda dikkatli ve duyarlı olmaya davet eden Yüküm, “Müteahhitlerimizi uyarıyoruz. Kaçak çalışanlara ve odamıza kaydı olamayanlara iş vermeyiniz. Büyük bir sorumluluk altına giriyorsunuz. Yaşanabilecek talihsiz bir olay başınızı derde sokar. Vebalini ödeyemezsiniz” diye konuştu.

Makamlar gelip geçicidir

Derdinin odaya kayıtlı üyelerin hakkını savunmaktan bir şey olmadığını altını çizen Yüküm son olarak şunları söyledi: “Makamlar gelip geçicidir. Ben odamın üyelerinin hakkını savunmakla mükellefim. Bu işi kim yapıyorsa hakkıyla yapmalıdır. Bu işi yapıyorsan odaya üye olacaksın ve vergin ödeyeceksin. Kayıt dışı ve seyyarla mücadele etmeyi tüm kararlılığımla sürdüreceğim. Bu işin peşini hiçbir zaman bırakmayacağım.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.