BÜYÜKŞEHİR GENEL SEKRETERİ HALİL MEMİŞ GÖREVİNE BAŞLADI

09 Haziran 2014 Pazartesi, 18:06

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevine başlayan Halil Memiş, yeni göreviyle ilgili açıklamalarda bulundu. Memuriyet hayatı boyunca görevini dürüst ve namuslu bir şekilde yapmaya azami özen gösterdiğinin altını çizen Memiş, “Tecrübelerimi, Manisa Büyükşehir Belediyesinde hayata geçirme imkânını tanıyan ve bize güvenerek bu görevi tevdi eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün Beye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, yeni görevine başlamasının ardından bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın onayılla görevine başladığını hatırlatan Memiş, “1990 yılından beri yürüttüğüm, kadro olarak olmasa bile resmen ayrılarak başka görevlerde yer aldığım, yaklaşık 24 yıldır bulunduğum İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörlüğü/Başkontrolörlüğü görevimden, 4 Haziran Çarşamba günü ayrılarak, Manisa Büyükşehir Belediyesindeki Genel Sekreterlik görevime başlamış bulunuyorum. Memuriyet hayatımız boyunca, Devletimizin bize sağladığı kamu imkânlarını, kendimizi yetiştirmek amacıyla ve yine hizmet gerekleri çerçevesinde değerlendirmeye azami gayret göstererek, yapacağımız işi bilerek, dürüstçe, namuslu bir şekilde yapmak için çalışmaya her zaman dikkat ve özen gösterdiğimiz bizi tanıyan çevrelerin malumudur. Düşüncemiz odurki, bizler yürüttüğümüz kamu görevlerinde şahsımızı değil, mensubu bulunduğumuz kamu kurumlarını temsil ediyoruz. Yine düşüncemiz odur ki, bizlerin yapacağı ufak bir hata bizden ziyade, mensubu bulunduğumuz kurumların ve temsil ettiğimiz misyonların, bizler üzerinden karalanmasına ve yıpratılmasına zemin hazırlayacaktır. Yine inancımız odur ki, zayi edeceğimiz her kamu kaynağı, her kamu imkânı, şahsi çıkarlarımız için değerlendireceğimiz her Devlet imkânı, bu ülkede binyılı aşkın süredir kardeşçe yaşayan Türk Milletinin her neferinin gelecek nesillere bıraktığı mirasın bir parçası, bu gün yaşayanların hakkı ve gelecekte dünya var oldukça bu Bayrak altında, bu Vatanda yaşayacak olan her bir Türk evladının bizde olan emanetidir” dedi.
Bizi Biz Yapan Terbiyemiz, İnançlarımız
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, emanete ihanetin hayat felsefesinde yer almadığının altını çizerek, “Atalarımızın bize bıraktığı mirasa nankörlüğü, bugün yaşayanların hakkının gaspını ve gelecek nesillerin bizde olan emanetine ihaneti, ne bize verilen aile terbiyemiz, ne inançlarımız, ne de aldığımız ve idrakinde olduğumuz hayat felsefesi ve dünya görüşümüz hoş görmez, kabul etmez. Bizi biz yapan sahip olduğumuz terbiyemiz, inançlarımız, mensubu bulunduğumuz dünya görüşümüz ve hayat felsefemiz; bizim adil olmamızı, hakkaniyetli davranmamızı kendiliğinden doğurur. Biz, bu gün itibariyle sahip olduğumuz tüm değerleri, bu Yüce Milletin hasletlerinden, içinde bulunduğumuz Devlet yapısının bize verdiği bürokratik geleneklerden ve mensubu olduğumuz Yüce Dinimizin gereklerinden almış, onları yaşatmayı kendine şiar edinmiş bir anlayışın neferleriyiz. Bu anlayış içerisinde, 24 yıla yakın meslek hayatımız boyunca yürüttüğümüz her bir görevin bize büyük katkıları olduğu tartışmasızdır” diye konuştu.
Mahalli İdarelerin Sorunlarını Biliyoruz
Katıldığı konferansların yanı sıra verdiği konferanslarla birlikte mahalli idarecilerin içerisinde bulunduğu sorunları anlama ve değerlendirme fırsatı bulduğunu dile getiren Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş, “Yürüttüğü yayın faaliyetleri, her gün sorunlarını dinlediği ve çözüm üretmeye çalıştığımız mahalli idarecilerimiz, katıldığımız veya verdiğimiz konferanslar ve eğitim faaliyetleri, bizlere mahalli idarecilerimizin içerisinde bulunduğu sorunları anlama ve değerlendirme, ülkemizin tüm bölgelerini ve özelliklerini tanıma, hepsinden ziyade ülkemizdeki insan kaynağının farkında olma imkânını tanımıştır. Bu imkânın tarafımızdan değerlendirilmiş olması, hamken pişmemize, sonrasında olgunlaşmamıza ve nihayet bu Milletin hasletleriyle, dertleriyle yanmamıza vesile olmuştur” şeklinde konuştu.
Başkan Ergün’e Teşekkür Etti
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, tecrübelerini hayata geçirme fırsatı verdiği için Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür ederek, “Başta İçişleri Bakanlığındaki Kontrolörlük görevimiz, devamında belli bir süre yürüttüğümüz Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreterlik görevimiz, halen devam etmekte olan ve mahalli idareciliğe hizmet etmek misyonuyla hareket eden Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanlığı vasfımız nedeniyle elde ettiğimiz tecrübeleri, Manisa Büyükşehir Belediyesinde hayata geçirme imkânını tanıyan ve bize güvenerek bu görevi tevdi eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün Beye teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu vesile ile şimdiye kadar verdiğimiz her türlü destek ve katkıyı, Ülkemizdeki tüm mahalli idarecilere vermeye devam edeceğimizi, ancak bunu yaparken mensubu olduğumuz Manisa Büyükşehir Belediyesinden hizmet bekleyen değerli Manisa halkımıza vereceğimiz hizmeti asla göz ardı etmeyeceğimizi ve ön planda tutacağımızı, her ikisinin de kutsal bir hizmet ve görev olduğu bilinciyle hareket edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, bizlere güvenenlerin güvenini boşa çıkarmayacak gücü ve iradeyi bizlere vermesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Sevenlerimizin, hayırlı hizmetler üretmemizde, bizlerden hayır dualarını eksik etmemelerini özellikle talep ediyorum. Allah (C.C.); bu Ülke, bu Devlet ve bu Millet için dürüstçe, namusuyla, hak ve hukuk gözeterek, hukuk devleti ilkelerinden ayrılmadan hizmet etmeyi şahsıma ve tüm kamu görevlilerine nasip etsin” dedi.

Halil MEMİŞ Kimdir:
– 1967 yılında Trabzon Akçaabat’ta (Akçaköy Kasabası) dünyaya geldi.
– İlk, Orta ve Lise Eğitimini Akçaköy Lisesinde tamamladı.
– Yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı (1983-1987).
– Askerlik hizmetini Asteğmen Rütbesiyle Trabzon İli Maçka İlçesi Askerlik Şubesi Başkan Vekili olarak yaptı (1988-1990).
– 1990 yılının Aralık ayında İçişleri Bakanlığı’nda “Mahalli İdareler Kontrolörü” olarak göreve başladı. Kontrolörlük görevi süresince, İçişleri Bakanının görevlendirmesi üzerine mahalli idareler özellikle de belediyeler üzerinde inceleme, araştırma, teftiş, denetim ve soruşturma görevlerini yürüttü.
– 23.08.2004 – 1 Ekim 2010 tarihleri arasında “Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği” görevini yürüttü.
– 2008 yılında Başkontrolörlük kadrosuna atandı.
– 3 Haziran 2014 tarihinde Sayın İçişleri Bakanı’nın atama onayı ile Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak atandı.
– Ağırlıklı olarak mahalli idareler personel mevzuatı olmak üzere yayınlanmış 17 adet kitabı bulunmaktadır.
– Trabzon’da yayınlanan yerel bir gazetede belli bir süre köşe yazarlığı yapmıştır. Yayınlanmış onlarca mesleki makalesi mevcuttur.
– Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği tarafından çıkarılan “Doğu Karadeniz” Dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmüştür.
– Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğindeki Genel Sekreterliği döneminde ve gerekse MİARGEM Başkanı olarak mahalli idarelerin sorunları ile ilgili birçok konuda değerlendirme raporları hazırlamış ve kamu oyuyla paylaşmıştır.
– 2011 yılında STK kategorisinde “Yılın Altın Adamı” ödülüne layık görülmüştür.
– Mahalli idare birlikleri ve sulama birlikleri üzerine özel çalışmalar yürütmektedir.
– Bir dönem İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve adı geçen Derneğin çıkardığı Yerel Yönetim ve Denetim adlı Derginin Yayın Kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.
– Birçok kurum ve kuruluş (İçişleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, Belediye Birlikleri, Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları) tarafından mahalli idarelere yönelik olarak düzenlenen eğitim seminerlerinde, çalıştay, sempozyum, kongre ve konferanslarda eğitimci ve/veya konuşmacı olarak yer almış ve almaya devam etmektedir.
– 2005 yılında kurulan Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezinin (MİARGEM) kurulduğu tarihten bu yana Başkanlığını yürütmektedir.
– 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden Trabzon 2. Sıra Milletvekili Adayı olarak seçimlere katılmıştır.
– Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.