BÜYÜKELÇİLERE FESTİVAL ZİYARETİ

17 Ocak 2014 Cuma, 11:27

MANİSA Belediye Başkan Yardımcısı Nursel Ustamehmetoğlu, 474. Uluslar Arası Mesir Festivali’ne davet amacıyla büyükelçilikleri ziyaret etti. Festivale yönelik görüş alışverişinde bulunulan ziyaretlerde büyükelçiliklerden gelen çeşitli talepleri değerlendirdiklerini belirten Ustamehmetoğlu, “Bu yıl da farklı ülkelerin kültürlerine ev sahipliği yaparak, Manisa’nın dünya çapında tanınmasına olanak sağlayacağız” dedi.

 

Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, Manisa Belediye Başkan Yardımcısı Nursel Ustamehmetoğlu, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Ufuk Sevgin, İl Kültür Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, büyükelçilikleri ziyaret ederek, kendilerini 474. Uluslar Arası Mesir Festivali’ne davet etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı, Makedonya Cumhuriyeti Büyükelçisi Goran Taskovski, Bosna-Hersel Büyükelçisi Damir Dzanko, Hırvatistan Büyükelçisi Drazen Hrasnıc, Gürcistan Büyükelçi Müsteşarı Paata Sarishvili, Tacikistan Büyükelçisi Farruh H. Şaripov, İsveç Krallığı Büyükelçisi Lars Wahlund, Tayland Krallığı Büyükelçisi Tharit Charungvat, Brezilya Büyükelçisi Roberta Alfaia, Romanya Büyükelçisi Titov Gherghe ile bire bir görüşen Manisa heyeti, festivale katılıma yönelik olumlu görüşler aldı. Büyükelçilik temaslarına yönelik bilgi veren Manisa Belediye Başkan Yardımcısı Nursel Ustamehmetoğlu, büyükelçilerin festivale katılmaktan onur duyacaklarını belirttiğini ifade ederek şunları söyledi, “Bilindiği üzere Uluslar Arası Mesir Festivali’nin bu yıl 474.’sünü gerçekleştireceğiz. Festival çalışmalarımız kapsamında da büyükelçilikleri ziyaret ederek kendilerini hem festivalimize davet ettik hem de hangi etkinliklerle festivalde yer alabileceklerine yönelik görüş alışverişinde bulunduk. Dans, müzik, yemek gibi kültürel paylaşımlar noktasında festivale destek olabileceklerini dile getiren temsilciler, nazik davetlerimizi kırmayacaklarını ve ülkelerinin tanıtılması amacıyla da festivalde yer almaktan onur duyacaklarını belirttiler” dedi.

 

Manisa Dünya Ülkelerini Ağırlayacak

Ziyaretlerde büyükelçiliklerden gelen çeşitli talepleri de değerlendirdiklerini belirten Başkan Yardımcısı Ustamehmetoğlu, “Makedonya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne gerçekleştirdiğimiz ziyarette kardeş şehrimiz Üsküp’ten CIOFF üyesi halk oyunları ekibinin katılım sağlayacağını teyit ettik. Festivalimize halkoyunları ekibi ve alternatif tıp konuşmacıları ile destek olabileceklerini belirten Hırvatistan Büyükelçisi Drazen Hrasnıc de  UNESCO tarafından kabul edilen Hırvatistan’daki Dünya Mirasları Fotoğraf Sergisi’ni festivalimize taşımak istediğini belirtti. Bunun yanı sıra Gürcistan ve Romanya Büyükelçiliği, kentimiz ile ilişkilerin daha iyi yürütülmesini sağlamak amacıyla ülkelerinde bulunan Manisa’ya ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda denk bir şehir ile Kardeş Şehir Protokolü imzalamak istediklerini söylediler. Tacikistan Büyükelçisi Farruh Şaripov’dan Tacikistan mutfağından Tacik Pilavı’nı halka tattırabilecekleri şeklinde bir talep aldık. Tayland Krallığı Büyükelçisi festivalimize bir ekip yönlendirerek Thai Masajı’nın tanıtımını yapabileceklerini belirtirken, Brezilya Büyükelçiliği de Afro-Brazilian diye nitelendirilen Copoeiro dansçılarından oluşan bir ekibi festivalimize gönderebileceklerini bildirdiler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde de Manisa Belediyesi’nin Kardeş Şehirleri’nden olan Güzelyurt’tan gelecek halk oyunları ekibinin de bu yıl festivalimize katılım sağlayabileceklerini ifade ettiler” diye konuştu.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.