Büyük projede imzalar atıldı

24 Şubat 2014 Pazartesi, 18:28

Atık Su Arıtma Tesisi’nde İmzalar Atıldı

MANİSA Belediyesi ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında, Manisa’daki mevcut Atık Su Arıtma Tesisi kapasitesinin arttırılmasına yönelik protokol imzalandı. Yüksek kapasiteli su arıtma tesisinin büyüyen ve gelişen Manisa’nın önemli ihtiyaçları arasında yer aldığını belirten Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Uzun süredir prosedürleri devam eden tesisle ilgili son aşamaya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Atık Su Arıtma Tesisi’ni DSİ Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol gereğince 30 yıl faizsiz geri ödemeli olarak kentimize kazandıracağız” dedi.

Manisa Belediyesi, uzun süredir prosedürleri devam eden Atık Su Arıtma Tesisi’nde önemli bir adım atarak, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile masaya oturdu. Manisa Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erdal Nohutçu, Horozköy Mağarabahçe mevkiinde bulunan 22 yıllık mevcut Atık Su Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin arttırılmasına yönelik 04.02.2014 tarihinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile protokol imzaladı. Hazırlanan protokol, Manisa Belediyesi ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında yapılan faizsiz 30 yıllık geri ödemeli Atıksu Arıtma Tesisi Yapım işini kapsar şekilde 12 madde olarak imzalandı.

Manisa’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
2009 yılında yapılan fizibilite raporlarına istinaden mevcut tesislerin revize edilerek yenilenmesi gerektiğini ve bu doğrultuda yapılan çalışmalarda attıkları önemli adımın Manisa’nın geleceğine bir yatırım olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa’daki mevcut Atık Su Arıtma Tesisimiz 21.000 m3/gün kapasite ile çalışarak şehrin hızla artan nüfusuna cevap vermiyordu. Tesisin kapasitesinin arttırılması ve daha modern sisteme geçişle ilgili yaptığımız çalışmalar kapsamında 2013 Haziran ayında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu ziyaret etmiştik. Kentimiz için önemli olan bu proje ile ilgili görüşmelerimizde Manisa milletvekilleri de yer almıştı. Uzun süredir beklediğimiz karar gereği Manisa Belediyesi’ni temsilen Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürümüz Erdal Nohutçu Ankara’ya giderek protokolü imzalamıştır. Bundan sonraki süreçte tesis Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ihale edilecek. Kapasite artışı 90.000 m3/gün+90.000 m3/gün=180.000 m3/gün olarak iki etap halinde projelendirilen Atık Su Arıtma Tesisi tamamlandığında Manisa’nın geleceğine yaptığımız en önemli yatırımlarımız arasında yer alacaktır. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tesisin şimdiden Manisa’ya hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.