BU SİSTEM KULA’DA PARA KAZANDIRIYOR!

02 Mayıs 2015 Cumartesi, 10:23

MANİSA’nın Kula İlçesi’nde süt üretimindeki artışa bağlı olarak soğutma merkezi sayısı da arttı. Kula Ziraat Odası Başkanı Nurettin Topal, ilçede günlük 210 ton süt üretildiğini söyleyerek yetiştiricileriin litresi bin 150 kuruştan toplamda 241 bin 500 TL gelir elde ettiğini vurguladı.

Kula İlçesi’nde süt üretiminin ve kalitesinin her geçen gün arttığını belirten Kula Ziraat Odası Başkanı Nurettin Topal, üretim, pazarlama, ve kalitenin Avrupa Birliği düzeyine ulaştırılması için yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Kula’da günlük üretilen süt miktarının 2010 yılında 70 – 80 ton iken, bugün 210 tona ulaştığını ifade eden Topal, “Kula olarak çevre ilçelere göre iyi durumdayız. Hemen hemen örgütsüz hiçbir üretici bulunmuyor. Mahallelerin yüzde 60’ında soğutma merkezi kuruldu. Kalan mahallelerdeki soğutma merkezi de en kısa sürede tamamlanacak” dedi.

Süt üreticilerinin kaliteye önem vererek yüksek gelir elde ettiğini vurgulayan Başkan Topal, yağ, protein ve kaliteye bağlı olarak tüm üreticilerin litresi bin 150 kuruştan toplam 241 bin 500 TL kazandığını dile getirdi. Topal, ilçede toplam 3 bin 350 işletmede 36 bin büyükbaş ve 87 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.