BU KILIF MİNAREYE KÜÇÜK GELMİŞ

20 Ocak 2014 Pazartesi, 16:43

BU KILIF, MİNAREYE KÜÇÜK GELMİŞ

         Manisa Turgutlu ilçesi Ergenekon Mahallesi, Ankara asfaltı üzerinde “Ketenci Sitesi” isimli yeni bir konut projesi yürütülmüş,  ancak bu proje için, bulunduğu mevkiinin ve komşu parsellerin imar uygulamasının dışında özel bir imar izni verilmiştir.

 

Bahsedilen konut projesine özel olarak verilen bu imar izni, Belediye Meclisinde tartışmalara yol açmış, CHP ve MHP’li meclis üyeleri bu revizyona karşı çıkmışlardır. Bu uygulama hakkında CHP’li Şehir Meclisi üyeleri İdari Yargıda dava açmış, ancak açılan bu davadan sonra imar planında yeniden değişiklik yapılmıştır.

 

Sadece Ketenci Sitesinin parsellerine verilen 6 kat imar izninin, Ergenekon Mahallesi’nin 3 katlık imar tarzına aykırı olduğu ve bu bölgenin imar özelliğini bozduğu için yanlış olduğunu çeşitli vesilelerle ifade ettik.

 

İmar değişikliği ile yapılabilecek daire sayısı bir anda 2 katına çıkarılmıştır.

 

Yeni ortaya çıkan bir bilgi ile bazı kişilere nasıl menfaat sağlandığı gün yüzüne çıkmıştır. Öyle ki bu kişilerin, AKP’li Belediye Başkanı Sayın Serhat ORHAN’ın yakınında yer alması, bazı soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir.

 

Ergenekon Mahallesi 5. Mıntıka 1284 ada 1 ve 2 parselin sahiplerinden Münibe ÇINAR, Belediye Başkanı Sayın Serhat ORHAN’ın ağabeyi ve ORKA Şirketler Grubu’nun ortaklarından Ahmet Mithat ORHAN’ın kayınvalidesidir.

 

Münibe ÇINAR hanımefendi, İstanbul ili nüfusuna kayıtlı ve halen İstanbul’da ikamet eden 1944 doğumlu (70 yaşında) 1.080 TL maaş alan bir SSK emeklisidir.

 

Parsellerin diğer hissedarları da Turgutluspor Asbaşkanı Hayati ERÖZ ve ortağı Ahmet Aydın AYDINLI’dır. Bu parseller, toplam 1 Milyon 200 Bin TL karşılığında, yukarıda adı geçenler tarafından 2007 yılında müşterek olarak alınmıştır.

 

Arsa satın alındıktan sonra büyük “RANT” kapısı açılmıştır. Yapılan imar plan tadilatı ile inşaat alanı ve kat sayısı Turgutlu Belediyesi tarafından artırılmıştır.

 

Yani, Turgutlu’da “Konutlar” olarak tabir edilen Ergenekon Mahallesi’nde emsal parsellerde 3 kat imar izni verilirken, bu parsellere 6 kat imar izni verilmiştir.

 

100 daire yapılabilecek alan, bir anda 210 daire yapılabilecek duruma gelmiştir.

 

Bu parseller %39 daire karşılığı olmak üzere müteahhide verilmiş ve arsa sahiplerine toplam 88 adet daire verilmiştir.

 

Bu parsellerde yapılan “Ketenci Sitesi”nde Münibe ÇINAR adına kayıtlı 44 daire vardır.

 

Bu sitedeki daire fiyatlarının 200 Bin ile 400 Bin TL arasında olduğu söylenmektedir. Bir daire fiyatının ortalama 300 Bin TL olduğu düşünüldüğünde 44 dairenin 13 Milyon 200 Bin TL’lik bir değere sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.

 

Peki 13.200.000 TL’lik bir kazanç, ne kadarlık bir yatırım sonucunda oluşmuştur? Cevabı da biz verelim, arsanın alımında Münibe ÇINAR’ın hissesi karşılığı 600 Bin TL’dir. Bu durumda 2 daire fiyatına alınan arsadan 44 daire elde edilmiştir.

 

İşte bu haksız kazanç, yasalara aykırı olarak yapılan imardaki kat sayısı artışı ile oluşmuştur.  

 

Bu olay, basit laflarla açıklanabilecek bir konu değildir. İddiaların ötesinde belgelere dayanmaktadır. Bu konu hakkında, ilgililerinin, özellikle de Sayın Serhat ORHAN’ın gerçekçi bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

 

Sayın Serhat ORHAN, bu konunun Turgutlu Belediye Meclisi’nde kabul edildiği gerekçesinin arkasına saklanmamalıdır. Zira Ak Parti’li Meclis Üyelerinin büyük çoğunluğunun bu akrabalık ilişkisinden bilgisi yoktur. Ayrıca, 2004 yılından beri Sayın Serhat ORHAN’ın Belediye Meclisi’ne getirdiği konulardan hiçbirisine Ak Parti’li üyeler karşı çıkmamıştır. Bu sebeple, Sayın Serhat ORHAN’IN BU GEREKÇENİN ARKASINA SIĞINMASI İNANDIRICI OLMAYACAKTIR.

 

Bu daha başlangıçtır. Sayın Serhat ORHAN’ın bu konu hakkında yapacağı açıklamadan sonra, Turgutlu Halkı’nı yakından ilgilendiren başka konularda da önemli açıklamalar yapacağım.

 

Yapılan bu işlemlerin hem idari hem hukuki yönlerden takipçisi olacağımı bildiriyor, konuyu değerli halkımızın bilgi ve takdirlerine saygı ile sunuyorum.

 

 

Hasan ÖREN

Manisa Milletvekili

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.