BU EĞİTİME KATILMAYANA 208 TL CEZA

04 Kasım 2015 Çarşamba, 10:16

Şehzadeler Kaymakamlığı tarafından Manisa Elektronik Teknisyenleri Odasının desteğiyle ilçede faaliyet gösteren internet kafe işletmecilerine yönelik eğitim verildi. 49 internet kafe işletmesinin olduğu Şehzadeler ilçesindeki eğitime katılımın az olması dikkat çekerken eğitime katılmayan kafe işletmecilerine 208 TL idari para cezası uygulanacağı öğrenildi.
Şehzadeler Kaymakamlığı tarafından ilçede faaliyet gösteren 49 internet kafe işletmecisine ‘İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun ve uygulamaları’ eğitimi verildi. Senede bir kez yapılan eğitime katılımın zorunlu olduğunu ve katılmayanlara 208 TL idari para cezası uygulandığını kaydeden Şehzadeler İlçesi Yazı İşleri Müdürü Nurullah Odabaş, işletme sahiplerinin bu konuda daha duyarlı olmalarını istedi.
Şehzadeler Kaymakamlığı Toplantı Salonunda gerçekleştirilen eğitim Şehzadeler Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Nurullah Odabaş ve Bilgisayar İşletmeni Ferhat Çetintaş tarafından verildi. Eğitime destek veren Manisa Elektronik Teknisyenleri Odası Başkanı Mehmet Üzen de katıldı.
Eğitim öncesi katılımın azlığına dikkat çeken Şehzadeler İlçesi Yazı İşleri Müdürü Nurullah Odabaş, “49 tane internet kafecimiz var. Kaç kişi var burada 20 kişi. Yarısı gelmiş sadece. Gelmeyenlere cezai müeyyide uygulayacağız diyoruz, biz ceza uygulama taraftarı da değiliz ama verilen emri yerine getirmiyorsa bir kişi bunu uygulamak zorundayız. Yazdığımız yazıda katılmayanların emre aykırı hareket etmekten dolayı cezai müeyyide uygulanacağını yazmıştık. Geçen sene bu toplantıyı ikinci kez yapmak zorunda kaldık. İkinci kez yazdığımızda cezayı gelmeyen arkadaşlar anında geldiler.” dedi.

İKİ ÖNEMLİ MADDE
‘İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun ve uygulamaları’nda en önemli iki maddenin 5 ve 9’uncu maddeler olduğunu anlatan Odabaş, “5. maddede mülki idare amirinden izin almadan bir internet kafe işletmesi asla ve asla faaliyete geçemez. Eğer geçerse bunun cezası çok yüksek. İnternet kafe işletmecilerimizin en büyük hatası bu oluyor. Ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri şunlardır: Mülki idare amirinden izin belgesi almak. Konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak. Başkanlık tarafından onaylanan içerik filtreleme yazılımını kullanmak. Erişim sağlayıcılardan sabit IP almak ve kullanmak. İç IP Dağıtım Loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek. Başkanlık tarafından verilen yazılım ile, (d) bendi gereğince kaydedilen bilgileri ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini teyit eden değeri kendi sistemlerine günlük olarak kaydetmek ve bu verileri bir yıl süre ile saklamak.” dedi.

UYULMASI GEREKEN KURALLAR
Odabaş işyerlerinde uyulması gerekli olan kuralları düzenleyen 9’uncu maddeyi de şöyle açıkladı:
“İşyerlerinde uyulması gereken kurallar şunlardır: 12 yaşından küçükler ancak, yanlarında veli veya vasileriyle işyerlerine girebilirler. 15 yaşından küçükler yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra işyerlerine alınmazlar. Tütün ve tütün mamulleri tüketim bölümü bulunmayan işyerlerinde tütün ve tütün mamulleri içilemez. İşyerlerinde 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanununa aykırı hareket edilemez. İşyerlerinde 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanununun 19 uncu maddesi gereğince alkollü içecek satılması, bulundurulması veya sunulması yasaktır. İşyerlerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan hakların ihlal edilmesinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınır. İşyerlerinde elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulunamaz. İşyerlerindeki bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamaz. İşyerlerine giren ve çıkanların tespiti amacıyla gerekli kamera kayıt sistemi kurulur. Bu sistem aracılığıyla elde edilen kayıtlar yedi gün süreyle saklanır ve bu kayıtlar yetkili makamlar haricindeki kişi ve kuruluşlara verilemez.”

EĞİTİME KATILMAK ZORUNLU
Eğitime destek veren Manisa Elektronik Teknisyenleri Odası Başkanı Mehmet Üzen ise, “Yapılan eğitim yıllık yapılması gereken zorunlu bir eğitimdir. Bütün internet kafelerin bu eğitimden geçmesi gerekiyor. Değişen ve gelişen teknoloji, bilgisayarların alt yapısıyla ilgili yeniliklerin anlatıldığı bir toplantı. 2007 yılında çıkan internet kafe yönetmeliğine göre her yıl yapılması zorunlu olan bir toplantı. Toplantıya katılmak ve bütün üyelerimizin buradan eğitim alması mecburidir. Bu toplantılara katılmayan üyelere 208 TL idari para cezası kesilecektir. Son günlerde toplumsal olaylarda internet kafelerde işlenen suçlarla ilgili bunların denetim altında olması gerekiyor. Yapılan her işlemin kayıt altında tutulması, logların kayıt altında olması, kullanılan IP’lerin sabit olması gibi konulara değiniliyor. İçeriklerin bu zorunlu olması gereken alt yapının olmaması durumunda ağır cezalar uygulanıyor. Onun için internet kafe işletmeciliği hassas bir iş. Onun için işletmecilerin çok dikkatli olması ve her yıl bu eğitimi alması gerekiyor.” dedi.
Üzen, “Manisa merkezde Yunusemre ve Şehzadeler ilçesinde toplam yaklaşık olarak 70 internet kafe üyemiz var. Bu internet kafelerin ayakta kalabilmesi için biz oda olarak elimizden gelen çalışmaları gösteriyoruz özellikle fiyat birliğiyle ilgili. Bunun yanı sıra eğitimlerini de sağlamaya çalışıyoruz kaymakamlık nezdinde. Kaymakamlığımız her yıl rutin olarak eğitimleri sağlamakta biz de yapılan eğitimlere oda olarak destek vermekteyiz.” şeklinde konuştu.
Oda olarak işletmelere bir cezai yaptırımlarının olmasının söz konusu olmadığını dile getiren Üzen, “Usule uygun olmayan davranışlarda bulunan üyelerimizi odalar birliği disiplin kuruluna sevk ediyoruz. Şuana kadar ikili görüşmelerimizde buna gerek kalmadı. Üyelerimiz oldukça anlayışlı, bilinçli. Oda üyelerimiz özellikle internet kafe işletmecisi üyelerimizin tahsil durumu oldukça iyi. Tahsilli üyelerimiz var. Onun için ikili görüşmelerle sorunları hallediyoruz.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir