BİR BABA VE OĞLUNUN DRAMI!

06 Ekim 2015 Salı, 16:13

Manisa’da bir baba, engelli oğlunu omuzlarında taşıyarak okula götürüyor. Okulların geçtiğimiz hafta açılmasına rağmen oğlunu ilk kez okula sırtında götürebilen baba Hüseyin Kandemir Milli Eğitim Müdürlüğünden oğlunun yakın bir okulda eğitim görmesini istedi. Öğrencinin durumunu öğrenen Milli Eğitim Müdürlüğü ise harekete geçti.
Manisa’da bir fırında işçi olarak çalışan Hüseyin Kandemir, kemik erimesi bulunan ve yüzde 65 engelli olan lise birinci sınıf öğrencisi oğlunu her gün omuzlarında taşıyarak sınıfına kadar götürmek zorunda kalıyor. Manisa Yunusemre Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi birinci sınıf öğrencisi olan Mehmet Kandemir (14), kas erimesi rahatsızlığı nedeniyle yüzde 65 oranında engelli ve yürümekte güçlük çekiyor. Oğlunun okuması için her türlü fedakarlığı yapan baba Hüseyin Kandemir ise oğlunu her gün omuzlarında taşıyarak 2’nci katta bulunan sınıfına kadar götürmek zorunda kalıyor. Oğlunu sürekli sırtında taşımakta zorlanan baba, çocuğunu bir haftadır okula götüremiyor.
Baba Kandemir, “Burada asansör yok 2. kata çıkarmakta zorlanıyorum. Bir haftadır okula götüremedim. İlk defa bugün getirdim. Şimdi ben işten çıkıp okula getirip akşama kadar başında mı bekleyeceğim? Ama meslek lisesi olursa biraz daha yakın düşecek bize. Hem evime yakın. Gece gündüz çalıştığım zaman giderim yemeğini yediririm. Tuvalet ihtiyacı olduğu zaman onu karşılarım yoksa burada akşama kadar başında beklemek zorunda kalacağım” dedi.
Bir haftadan beri okula gitmediği için üzgün olduğunu söyleyen engelli Mehmet Kandemir ise “Bir haftadır okula gitmiyorum. Okumak istiyorum. Durumum için iyi şeyler yapmalarını istiyorum” dedi.
Öte yandan, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ise babanın kendilerinden okulda tuvaletin karşısında bir sınıf talep ettiğini ve okuduğu okulda da tuvaletin karşısında bulunan bir sınıfta eğitime başlatıldığını belirtti. Dernekbaş, çocuğun durumunu ve babanın işine yakınlığı nedeniyle Mehmet Kandemir’in Şehzadeler Mesleki ve Teknik Lisesinde eğitim öğretim görebilmesi için ilçe komisyonuna havale edildiğini ve çocuğun bir kaç gün içerisinde giriş katta bir sınıfta eğitim öğretime devam edebileceğini açıkladı. Dernekbaş Mehmet Kandemir’i sınıfında ve okulunda ziyaret ettiğini ve baba Hüseyin Kandemir ile de görüştüklerini anlatarak sorunu çözeceklerini belirtti.

MANİSA'DA BİR FIRINDA ÇALIŞAN BABA ENGELLİ OĞLUNU OMUZLARINDA TAŞIMAK ZORUNDA KALDIĞI İÇİN BİR HAFTADAN BU YANA ONU İLK DEFA OKULA GÖTÜREBİLDİ. (AYKUT YENİÇAĞ/MANİSA-İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir