BEYAZFİL’İN İHALESİ ERTELENDİ

07 Ağustos 2014 Perşembe, 00:33

Beyazfil’in ihale başvuru süresi 20 Ağustos’a ertelendi

AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ yapmış olduğu yazılı basın açıklamasıyla satış kararı alınan Manisa Beyazfil’in ihale başvuru süresinin 8 Ağustos’tan 20 Ağustos’a ertelendiğini belirtti.

Beyazfil’in satış kararı ve ihale süreciyle ilgili değişik kesimlerden farklı yorumlar devam ederken Süreçle ilgili olarak AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur’un konuyu Ankara’ya aksetmesinden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret ederek gelişmeleri yakından takip eden Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Hüseyin Tanrıverdi, Muzaffer Yurttaş ve Uğur Aydemir muahalefetin binayla ilgili olarak “Peşkeş çekiliyor” sözünü kınadılar. Özdağ, “Devletin beş kuruşunu dahi kimseye peşkeş çektirmeyiz. Konuyu yakından takip ediyoruz. Daha önce 8 Ağustos olarak belirtilen ihaleye başvuru süresi 20 Ağustos’a ertelendi. Önemli olan Manisa’nın kazanması” ifadesinde bulundu.

Manisa Doğu Caddesi üzerinde Moris Şinasi Devlet Hastanesi yol güzergahı üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumuna ait büyük bir bina yapıldığını ve bu binanın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Şehzadeler İlçe Müdürlüğü ve Mali Hizmetler Müdürlüğünün kullanımına tahsis edileceğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “SGK İl Müdürlüğünün şu an faaliyetlerini yürüttüğü ve beyazfil olarak adlandırılan bina ise 2. derece sit alanı üzerindedir. AK Partili 5 Manisa Milletvekili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik ile görüştük. Daha önceden 8 Ağustos olarak belirtilen ihaleye başvuru süresi 20 Ağustos’a kadar uzatıldı. Burada birilerinin söylediği gibi peşkeş söz konusu değildir. Türkiye bir hukuk devleti olup her şey şeffaf bir şekilde yapılmaktadır. Demokrasi açıklık ve şeffaflık rejiminin adıdır” dedi.

İhalenin açık arttırma usulü ile yapılacağını kaydeden Özdağ, “Daha önceki süreçte ihale ile ilgili olarak Hürriyet Gazetesinde ilan yayınlanmıştır. Konuyla ilgili olarak yerel ve ulusal diğer gazetelere de ilan verilecektir. İhale açık arttırma ile yapılacak ve muamman bedeli de 27 Milyon 560 Bin TL’dır. Eski parayla 27 Trilyon 560 Milyar’dır. Burası belki de muamman bedelinin üzerinde bir fiyata satılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu binalarını merkezi bir bütçeden yapmaktadır. İkincisi de gayrimenkullerini ve binalarını satarak yaptırıyor. Daha öncede Kula, Alaşehir ve Demirci’de SGK’nın binalarını yaptırdık. Buradan elde edilecek parayla da Akhisar’da, Yunusemre’de, Turgutlu ve Salihli’de SGK hizmet binalarını yaptıracağız. Bu binalarla ilgili Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı gerekirse Milli Emlak ve Hazine ile görüşerek arsa tahsisi en yakın zamanda yapılarak binayı inşa edeceğiz. Bu binaların tamamlanmasıyla birlikte Akhisar’da, Yunusemre’de, Turgutlu ve Salihli’de SGK ile ilgili tüm işlemler buralarda yapılacak. Bu binaların inşa sürecide arsaları bulunduktan 1 yıl içerisinde bitecek” şeklinde konuştu.

“Bazı muhalefet milletvekillerinin ve onlara yakın STK’ların beyazfil ile ilgili sözleri ve eylemleri sel önünden kütük kapmaktan başka bir şey değildir” diyen Özdağ, “Bu işin satışı öngörülüyor ve muamman bedeli açıklanıyor. Bunun neresi peşkeş çekmektir. Bütün kamuoyu, basın ve tüm vatandaşlarımız emin olsunlar ve bize güvensinler. Herkesin huzurnda beyazfil’in ihalesi şeffaf bir şekilde yapılacaktır. Devletin beş kuruşunu dahi kimseye peşkeş çekmeyiz, çektirmeyiz” dedi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.