Beyazfil önünde İnsanlık zinciri

08 Ağustos 2014 Cuma, 16:51

Beyazfil önünde İnsanlık zinciri
14 odanın bir araya geldiği Manisa Akademik Odalar Birliği 1962 yılında yapılan Beyazfil binasının satışını iptal ettirmek için ilginç bir eylem biçimi denedi. Eyleme katılan yaklaşık 100 kişi birbirlerinin ellerini tutarak binayı koruma altına altı ve yaklaşık 20 dakika boyunca böyle kaldı. Eyleme katılanlar ertelenen satışın tamamen kaldırılmasını istedi.
Ferdi UZUN
20 Ağustos günü ihale edilmesine karar verilen SGK önünde iki gündür ‘Beyazfil Manisa’nın malıdır’ sloganıyla imza toplayan MAOB üyeleri 48 saatte 500 imzaya ulaştı. MAOB üyeleri vatandaşlarla birlikte Beyazfil’de ‘İnsanlık zinciri’ oluşturarak satışın iptal edilmesini istedi. Eyleme destek veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Beyazfil’in 1960’lı yıllarda yapıldığını, o dönemde binanın Manisa Belediyesine ait Hal binası olduğunu kaydetti. Kentin merkezinde bulunan Beyazfil’in ekonomiye canlılık kattığını ifade eden Açıkdil, o zamanki belediye yönetiminin SGK borçlarını ödeyememesi nedeniyle binayı SGK’ya satmak zorunda olduğunu ve o yüzden binanın el değiştirdiğini söyledi.
Çirkin görünüşü olmayan bir bina
Cumhuriyet dönemi eseri olduğu için de 2012’de Manisa Belediyesi tarafından binanın tescillendiğini vurgulayan Açıkdil, Manisa’da Beyazfil gibi başka bir binanın olmadığının altını çizdi. Tescilli bir bina olduğundan dolayı yıkılıp yerine yenisinin yapılamayacağını ifade eden Açıkdil, “Binada yapılacak tadilatlar, Anıtlar Kurulu’nun izniyle yapılabilir. Burası çirkin görünüşü olmayan bir bina. Satış yapılır ve alan firma burayı bu şekilde korursa bir sıkıntı olmaz, ama tescili kaldırıp yerine çok farklı bir bina yaparsa hem şehrimizin görüntüsü bozulur, hem de imarı bozulmuş olur. Aynı zamanda çarşı esnafı da görür. Beyazfil’in burada olması çarşının da canlı kalmasını sağlıyor. Manisalı’ların Beyazfil’in satışı çıktığı andan itibaren binaya sahip çıktığını gördük. Burası yurt yapılabilir, vakıf üniversitesi de olabilir” diye konuştu. Eylem devam ederken vatandaşlar imza atmaya devam etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir