BESİCİLİKTE KÜÇÜK İŞLETMELER ATAKTA

05 Aralık 2014 Cuma, 10:48

Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KETBİR) Başkanı Veteriner Hekim Doğan Ensivri, Manisa’da Kırmızı Et Üretimini değerlendirdi. Başkan Ensivri, Hayvancılık Sektörünün desteklemelerle eski günlerine döndüğünü açıkladı.

Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KETBİR) Başkanı Veteriner Hekim Doğan Ensivri kırmızı et fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. Ensivri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen destek ve hazırlanan projeler sayesinde Manisa’daki büyükbaş hayvan sayısının arttığı, canlanan sektörün ülke ve bölge ekonomisine katkı sağladığını dile getirdi.

“BAKANLIĞIMIZ HAYVAN BAŞINA 200 LİRA DESTEK VERİYOR”

Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Doğan Ensivri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının besilik sığır başına 200 lira destek verdiğini, destek ve geliştirilen projeler sayesinde büyükbaşbaş hayvancılığın önemli bir ivme kazandığını belirterek; “Devletin verdiği desteklerle hayvancılık yeniden cazip hale gelmiştir. Bölgemiz sektör açısından ideal bir konuma sahip olmuştur” dedi.

Yıllık beş baş üzeri sayıda destekleme şartlarını taşıyan erkek sığır kesimi yaptıranların, Kırmızı Et Üretici Birliği’ne üye olmaları zorunlu olduğunu dile getiren Ensivri, yıl içinde daha az sayıda kesim yaptıran üreticilerin ise birliğe üye olmasa da desteklemelerden yararlandığını kaydetti. Başkan Ensivri; besiciliği daha ileri seviyelere getirmenin her zaman birinci öncelikleri olacağını belirterek şunları söyledi: “Üreticilerimizin her türlü derdini sıkıntısını her platformda yetkililere ulaştırmak suretiyle çözme kararlılığımızın bilinmesini istiyorum. Son günlerde özellikle bazı basın yayın organlarında sanal olarak yaratılmaya çalışılan sadece büyük işletmelerin kazanacağı küçük işletmelerin ise yok olmaya mahkum olacağına dair çıkan söylentilerin tamamen besi hayvancılığına vereceği zararı tahmin etmek çok zor olmasa gerek.  İl genelinde büyükbaş hayvan sayımızla hayvancılıkta büyük işletmelerin sürekli kazandığı, küçük işletmelerin ise kaybettiği söylense de  üreticilerimizle birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece hayvan varlığı olan işletmelerin hangi boyutta olursa olsun kazanacağı aşikardır. Yapmamız gereken tek şey Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak tüm üreticilerimize destek olmak ve üreticilerimizi en iyi şekilde temsil etmek. Bizler bunu başaracak güçte ve kararlılıktayız. Ayrıca Besilik sığır yetiştiricileri ile ilgili söz sahibinin sadece Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği’ne ait olduğuna da dikkat edilmelidir” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir