BELEDİYE’DEN İLÇELERE BÜYÜK YATIRIM

13 Aralık 2013 Cuma, 18:09

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mahalle ziyaretleri kapsamında Karaağaçlı ve Yeniköy’de vatandaşlarla bir araya geldi. İlk ziyaretini Karaağaçlıya yapan Başkan Ergün burada vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Esnaf ve kahvehane ziyaretlerinin ardından Karaağaçlılara hitaben bir konuşma yapan Başkan Ergün, Büyükşehir yasasının onaylanmasıyla birlikte Haziran ayından bu yana mevcut belediye bütçesiyle ilçe ve köylere hizmet götürmeye başladıklarını belirterek, “Son altı ayda ilçe, belde ve köylerimize 35 Milyon TL tutarında yatırım yaptık. İnşallah bu yatırımlar önümüzdeki dönemde katlanarak devam edecek” dedi.

Karaağaçlı ve Yeniköy’ü ziyaret eden Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Ergün’e ziyaretlerinde Belediye Başkan Yardımcısı ve MHP Yunus Emre Belediye Başkan Adayı Mimar Azmi Açıkdil, Şehzadeler Belediyesi MHP Adayı Yüksek Makine Mühendisi Cem Çöllü, Belediye Başkan Yardımcıları Tamer Çipiloğlu, Türkan Taş Köroğlu, Taner İçöz, Serpil Çakır, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Köroğlu, Sezai Gürcan ile birlikte Mehmet Güzgülü’de eşlik etti. Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün ilk ziyaretini Karağaçlı’ya gerçekleştirdi. Cuma namazının ardından esnaf ziyaretleri yapan Başkan Ergün, vatandaşlarla tokalaşıp sohbet etti. Karaağaçlı’da çocukları da unutmayan Başkan Ergün, çocukları top dağıtarak sevindirdi. Daha sonra Karaağaçlı Kırathanesi’nde vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, eşinin Karaağaçlı doğumlu olduğunu belirterek, “Tabi buranın bizde ayrı bir yeri var. Burada akrabalık bağlarımız var bununda bilinmesini isterim” dedi. Göreve geldikleri günden bu yana 4,5 yıllık süreyi geride bıraktıklarını hatırlatan Başkan Ergün, geride kalan sürede yapılan hizmetler hakkında Karaağaçlıları bilgilendirdi. Gecelerini, gündüze katarak Manisa’ya hizmet ettiklerini ifade eden Başkan Ergün, “Geldiğimizde 65 Milyon TL geliri olan belediyenin, 96 Milyon TL borcu vardı. İlk 15 ayımız bu borcu kapatmakla geçti. Göreve geldiğimizde belediyenin borçlar nedeniyle elektrikleri kesildi, vergi dairesi ve SGK borçları nedeniyle icralar kapımıza dayandı. Türkiye’de bu süreci yaşayan tek belediye Manisa Belediyesi’dir” dedi. Başkan Ergün, Manisa Belediyesi’nin 65 Milyon TL’den aldıkları gelirini bütün borçları da sıfırlayıp 200 milyon TL’ye çıkardıklarını da hatırlattı.

Her Bölgeye Eşit Hizmet

Manisa’da doğulu, batılı ve parti ayrımı yapmadan her bölgeye eşit hizmet götürdüklerini hatırlatan Başkan Ergün, “Asfaltta rekorlar kırdık. Manisa’yı gecesiyle, gündüzüyle yaşayan bir şehir haline getirdik. Manisa’da 96 camiden Karaağaçlı’da dahil olmak üzere 80 tanesinin cami aydınlatmalarını yaptık. Manisa’yı İzmir’in gölgesinden kurtardık” dedi.

Manisa Tarihinin En Büyük Yatırımlarına Kavuştu

Geride kalan zaman içerisinde 100’ün üzerinde proje ile birlikte Manisa’ya tarihinin en büyük yatırımlarını kazandırdıklarını ifade eden Başkan Ergün, “Bunların içerisinde Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı, Yeni Oto Terminal Binası, 170 dönümlük Kent Park, Atatürk Gençlik Merkezi gibi projeler yer alıyor.  Yine 81 ilin sorunu olan otopark sorununa da el attık. Emekliler Parkı ile birlikte Subay Lojmanlarının olduğu bölgelere toplamda bin araçlık iki adet otopark yapıyoruz” diye konuştu.

Büyükşehirde Çevresel Faktörlere Ağırlık Verilecek

Manisa’nın artık büyükşehir statüsüne kavuştuğunun da altını çizen Başkan Ergün, “Kentimize hayırlısı olsun. Bugün 200 Milyon TL’ye çıkardığımız bütçe, büyükşehirde 800 ile 1 katrilyon arasında olacak. Bu bütçeyle birlikte daha büyük projeler, il bütününe yayılacak. Özellikle çevresel faktörlere ağırlık verilecek. Alt yapısı olmayan köylerin altyapıları yapılacak. Bugün Manisa’da 80 bin kapasiteli atık su arıtma tesisi kentin ihtiyacına karşılık vermiyor. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. Yaklaşık 40 yıldır çözülemeyen çöp tesisi konusunda adımları biz attık” diye konuştu.

Hizmetin Siyaseti Olmaz

Konuşmalarında hizmetin siyasetinin olmadığına hep vurgu yaptığına dikkat çeken Başkan Ergün, “Biz Haziran ayından itibaren kendi imkânlarımız dâhilinde Şehzadeler ve Yunus Emre ilçelerimize bağlı belde ve köylerimize hizmet götürdüğümüzü söyledik. Bugün 96 köyün 80 tanesinin çöp toplama işini biz yapıyoruz. Bütün belde ve köylerimize çöp konteynırları dağıtıldı. Karaağaçlı’ya da katkımız olsun diye gönderdik. Ancak ne hikmetse gönderdiğimiz çöp konteynırları fabrikaların ve benzin istasyonlarına atıldı” dedi.

İlçe ve Köylerin Eksiklikleri Tamamlanıyor

Manisa’nın büyükşehir yasasıyla birlikte 780 köyü bünyesine aldığını ve bir anda bütün köylere hizmet götürmenin mümkün olmadığını da dile getiren Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Ancak biz imkânlarımız dâhilinde belde ve köylerimize oturma bankları, çöp konteynırları, minibüs durakları ve asfaltlama gibi hizmetlerde bulunduk. Haziran ayından bu yana yaptığımız bu hizmetlerin bedeli 35 Milyon TL’yi geçti. Son dönemde köy yollarında 150 kilometrelik asfaltlama yaptık. Şunun bir kez daha altını çiziyorum. Manisa Belediyesi’nin bütçesi büyükşehir bütçesine geçmedi. Bu hizmetleri kendi imkânlarımızla yaptık” şeklinde konuştu.

Karaağaçlılardan Destek İstedi

Başkan Ergün konuşmasının ardından MHP Yunus Emre Adayı Mimar Azmi Açıkdil ve  MHP Şehzadeler Adayı Yüksek Makine Mühendisi Cem Çöllü’nün ellerini havaya kaldırdı. Hizmetin ekip işi olduğunu belirten Başkan Ergün, “Manisa’da son 5 yılda nereye bir çivi çakıldıysa, bu iki arkadaşımızın emeği vardır. Sizlere hizmetlerimizi bugün sayısı bin 940’a ulaşan personelimizle birlikte getirmeye çalıştık. Tabi Genel Merkezimiz yapılan bu hizmetlerin karşılığında bizleri ve iki arkadaşımızı aday olarak gösterdi. Desteklerinizle bu ekip yeniden göreve gelecektir. Büyükşehire vereceğiniz katkıyı, ilçelerimize de vereceksiniz diye düşünüyorum. Bu birlik ve beraberlik sayesinde bu ekip, bir beş yıl daha büyük hizmetlere imza atacaktır. Allah hakkımızda hayırlısını versin” dedi.

Yeniköy’de Coşkulu Karşılama

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Karaağaçlı ziyaretinin ardından Yeniköy’e geçti. Burada da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Başkan Ergün, vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Ergün’e Yeniköy ziyaretinde Beldenin CHP’li Belediye Başkanı Halim Akan ile birlikte Muhtar Levent Bolut’ta eşlik etti. Yeniköy’de bulunan bir kahvehanede yaptığı konuşmada bugüne kadar yapılan hizmetler ile birlikte, bundan sonra hayata geçirmeyi planladıkları projelerden bahseden Başkan Ergün, vatandaşların kendisine yönelttiği soruları da cevapladı. Başkan Ergün, Yeniköy’ün ardından ziyaretlerini noktaladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.