BELEDİYE İŞÇİLERİNDEN KADRO EYLEMİ

26 Mart 2016 Cumartesi, 20:45

Belediye İş Sendikası Manisa Şubesine bağlı yaklaşık 70 işçi, Manolya Meydanında kamuda çalışan taşeron işçilerin, işçi statüsünde kadro verilmesi için eylem yaptı.
Belediye İş Sendikası Manisa Şubesi kamuda taşeron olarak çalışan işçilere işçi statüsünde kadro verilmesi için Manolya Meydanında bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan Belediye İş Sendikası Manisa Şube Başkanı Adnan Akdağ, “Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 22 Mart 2016’da, taşeron işçilere ilişkin yaptığı açıklamanın ardından, Maliye Bakanı Naci Ağbal da, bu düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamalarına göre; Kamuda taşeronda çalışan işçilerin, ne işçi, ne de memur kadrosunda istihdam edilecek. Taşeronda çalışan işçilere son aldıkları ücretler ödenecek ve 3’er yıllık süreli sözleşmelerle ‘özel sözleşmeli personel’ statüsünde istihdam edilecekler, Taşeron işçiler çalıştıkları sürece mali haklar bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel yani, ‘işçi sayılmayan hizmet görevlisi’ statüsünde çalışacak. Yani işçilerin sahip olduğu en temel haklar olan sendikalaşma, toplu sözleşme haklarından, yoksun olacaklar” dedi.
Kamuda ayrım yapılmaksızın tüm taşeron işçilerin, tüm haklarının korunarak işçi statüsünde kadroya alınmasını isteyen Akdağ, “Taşeron işçilerin yıllarca kölelik koşullarında çalışmalarına izin verip, onların sırtından, devletin kasasından nemalananlara göz yumup, ardından da anayasal dava açma hakkını sınırlandırarak ne müjdesi veriyorsunuz? Siz taşeron işçiler ile dalga mı geçiyorsunuz? Kadro veriyoruz diye yapılan bu açıklamalar, taşeron işçisi ile alay etmektir, onları aptal yerine koymaktır. Bu açıklamalar ne hukuka, ne vicdana ne de hakkaniyete uygundur. Taşeron işçileri siyasi hesaplarınıza alet etmeyin. Eğer samimiyseniz lafı dolandırmaya gerek yok. Yapılması gereken açık ve nettir. Kamuda ayrım yapılmaksızın tüm taşeron işçiler, tüm hakları korunarak işçi statüsünde kadroya alınmalıdır. Bunun dışında yapılan açıklamalar, taşeron işçilerin umutlarıyla, hayalleriyle ve beklentileriyle oynamaktan başka bir şey değildir. Sendikamız, tüm emekçiler kadrolu güvenceli bir yaşama kavuşuncaya, taşeronlaşma ortadan kalkıncaya kadar mücadelesini sürdürmekte kararlıdır” diye konuştu.
Grup yapılan açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir