BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN MİLLETVEKİLLİĞİNE ADAY OLDU, ŞİMDİ DE REKTÖRLÜĞE ADAY!

29 Eylül 2014 Pazartesi, 13:00

Daha önce Belediye Başkan ve Milletvekili aday adayı olan CBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nurettin Gülmez, şimdi de rektörlük seçimlerinde aday olduğunu açıkladı.  Gülmez, üniversite içi barışı sağlamak ve Manisa ile CBÜ’ye hizmet etmek için aday olduğunu bildirdi.

Ferdi UZUN

Daha önce Belediye Başkan ve Milletvekili aday adayı olan CBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nurettin Gülmez, Taş Fabrika’da düzenlenen kahvaltıda rektörlük seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. Neden aday olduğu hakkında bilgi veren Nurettin Gülmez, “,”Sınırlı kaynaklarla nasıl yatırımlar yapılır bunları bilerek aday olduk. Zor ve zahmetli bir görev olduğunu bilerek aday oldum. Yönetimin hakkını vereceğim diyorsanız bazı şeylerden fedakarlık yapmak zorundasınız. Bu görevi yapmaya talip olduk. Bizimkisi rastgele bir adaylık değil” dedi.

Önemli olan yapabilenin sözünü vermek

Diğer rektör adaylarının verdiği bir takım bina yapım sözlerine de değinen aday Gülmez,”Öncelikle 4 yılda onlarca bina yapılıp yapılamayacağına dair bütçenin olup olmadığına bakmak gerekir. Devlet ve bütçe ne kadar izin veriyorsa o kadar yaparsınız. Sözler kalabalık olsun diye çok fazla yazmak yanıltabilir. Önemli olan yapılabilecek olanlara söz vermektir” diye konuştu.

Dil sorununu ortadan kaldıracağız

Akademik kadrolar verilirken ehliyet ve liyakatın ölçü olacağını söyleyen Gülmez,”Bu konuda farklı ölçüler kullanmayacağız. Farklı yollar var ise de bunları kaldıracağız. Bir başka konu da yardımcı doçentlikten doçentliğe geçerken dil sorunu yaşıyor akademisyenlerimiz. Bu konudaki sıkıntıyı gidermek için ABD’deki bir üniversite ile anlaşarak akademisyenlerimizi bir yıl ya da 6 ay yurtdışına göndereceğiz. İlk 500 üniversite arasına girmek ve uluslararasılılaşmak için dil sorunun ortadan kalması gerekir” dedi.

Büyük bir sosyal tesis olacak

Akademisyenlerin daha verimli çalışmaları için proje asistanlığını fikrini hayata geçirmeyi planladıklarını söyleyen Gülmez,”Bu proje daha verimli çalışmalar olacaktır. Bunun yanında öğrencilerin tercih ettiği ve mezunlarının tercih edilen bir üniversite haline getirmek için tüm çabamızı ortaya koyacağız. Yapılabilir projeler arasında ise Muradiye kampüsünde büyük bir sosyal tesis yapma hedefimiz var. Yerli ve yabancı kaynaklarla desteklenmiş bir merkezi kütüphane projemiz var. Teknopark projesi gerçek olacak. Üniversite hastanesinin yanına bir sağlık oteli yapma gibi bir düşüncemiz de mevcut” şeklinde konuştu.

Gülmez kimdir?

1962 Manisa Demirci doğdu. İlkokulu Çataloluk Köyü’nde, ortaokul ve liseyi Demirci İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını Atatürk Üniversitesi’nde, Doktorasınıı Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı. 1996’da yardımcı doçent, 2008’de doçent oldu. Şubat 2014’te profesör oldu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir