Başkan Selçuk’a Şok! Yargı Kararı Belli Oldu!

12 Nisan 2021 Pazartesi, 16:34

Manisa’nın Demirci ilçesinin AKP’li belediye başkanı Selami Selçuk’a, son yerel seçimlerdeki rakibi, Millet İttifakı Adayı Haluk Şenyurt’a, seçim akşamı yaptığı konuşma sırasında hakaret ettiği gerekçesiyle, mahkeme tarafından 5 yıl denetim süresine tabi tutulma ve para cezası verildi.
29 Mart 2019 Mahalli idareler seçimleri sırasında seçimlere Cumhur İttifakı adayı olarak giren Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, seçimlerdeki en güçlü rakibi Millet İttifakı adayı Haluk Şenyurt hakkında kendisi için bir takım iddialar da bulunması üzerine kendisine karşı hakaret, kişilerin huzur ve sükununu bozma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, suç uydurma ve iftira suçundan şikayetçi olmuş, Şenyurt hakkında soruşturma başlatılmıştı.
Seçimlerin yapılmasının ardından yeniden Demirci Belediye Başkanlığına seçilen Selami Selçuk, seçim propaganda süreci ve seçim akşamı MHP ilçe binası önünde yaptığı zafer konuşmaları sırasında, karşısında seçim kazandığı rakibi Şenyurt hakkında ithamlarda bulunarak hakaret içeren sözler sarf etmişti.
Selçuk’un yaptığı bu açıklamalardaki şahsına yapılan hakaretleri için bu kez Millet İttifakı Demirci Belediye Başkan Adayı Haluk Şenyurt da, Savcılığa Selçuk hakkında şikayetçi olmuş cezalandırılmasını talep etmişti.
Karşılıklı açılan iki ayrı şikayeti değerlendiren yargı kurumları iki davayı tek dosyada birleştirdi. Birleştirilen dosyada yargılama süreci devam etti.
Yapılan yargılama sonunda Mahkeme Şenyurt hakkında beraat kararı verirken, seçimin galibi ve halen Demirci Belediye Başkanlığı görevini yürüten Selami Selçuk’u da, Haluk Şenyurt’a karşı üzerine atılı “Alenen Hakaret” suçunu işlediği sabit olduğundan eylemine uyan 5237 sayılı TCK’nın l25/1 maddesi gereğince suçun işleniş biçimi, suç konusunun önem ve değeri, failin kasta dayalı kusurunun ağırlığı, failin güttüğü amaç ve saiki, failin 29 Mart 20l9 tarihli konuşmasında bir çok hakaret niteliğinde ifade kullandığı göz önünde bulundurarak, indirimlerden sonra 108 gün adli para cezasıyla cezalandırıp 4 ayrı taksitte ödeme şartı ile 2.160 TL para cezası ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Selçuk, hakkında ayrıca 5 yıl denetim süresine tabi tutulma cezası verdi. Selçuk ayrıca Şenyurt’a 4.080 TL vekalet ücreti ödeyecek. Mahkeme ayrıca, mahkeme masrafı olan 476,06 TL yargılama giderininde hazine geliri olarak Selçuk tarafından ödenmesine karar verdi. Selçuk 5 yıl içinde aynı suçu bir kez daha işlediğinde hükmün açıklamasına da karar verilebilecek. Davanın gerekçeli kararı yazıldı ve 26 Ocak 2021 günü kesinleşti.
BAŞKAN SELÇUK SEÇİMLERDE HEP RAKİPLERİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDU AMA İDDİALARI HEP BOŞA ÇIKTI
Demirci Belediye Başkanı Selçuk’un iki seçimi de kazandığı ilk gece yolu mutlaka savcılıkla kesişti.
Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk 2014 seçimlerinde de yine seçimi kazandığı akşam, seçimi kaybeden MHP’li Demirci Belediye Başkanı İhsan Temel hakkında, ” seçim akşamı belediyenin ışıkları yanıyor, İhsan Temel evrak kaçırıyor” iddiasıyla Savcılığa Temel hakkında şikayette bulunmuştu. Şikayetin ardından seçim gecesi seçimi kaybettiği açıklanan sonuçlarla belli olan İhsan Temel, emniyete davet edilerek ifadesine başvurulmuştu. Demirci Cumhuriyet Savcılığınca yapılan incelemeler sonunda, seçim akşamı seçim sonuçları belli olduktan sonra dönemin özel kalem müdürünü arayan İhsan Temel’in şahsi eşyalarını toplayıp bir koliye koymasını talimat verdiği ortaya çıkmış, Selçuk’un ihbarıyla belediyeye operasyon düzenleyen polis ekiplerinin özel kalem müdürünün başkanın talimatıyla koliye koyduğu eşyalarına el konulmuştu. Kısa bir süre içinde Selçuk’un ihbarı ve polis tarafından el konulan evrak ve eşyalar incelenmiş, eşya ve evrakların resmi bir materyal ve belge olmadığı, İhsan Temel’in şahsi eşyaları olduğu ortaya çıkmıştı. Savcılık seçimi kazandığı akşam, rakibi hakkında suç duyurusunda bulunan Selçuk’un şikayetini kovuşturmaya yer yoktur hükmüyle karara bağlamıştı.
SELAMİ SELÇUK YARGI VE HUKUKTA KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR
Demirci siyasetinde Selami Selçuk, yargıyla ilgili tarihe düşülen negatif notlarda yer almaya da devam ediyor.
Selçuk, belediye başkanlık süreci içinde İçişleri Bakanınca hakkında soruşturma izni verilen ilk seçilmiş belediye başkanı olması nedeniyle tarihe geçerken, son mahkeme kararının ardından da, rakiplerini seçimi kazandığı gün savcılığa şikayet eden, mahkemeye veren, ancak şikayetleri ve iddialarının doğru olmadığı ortaya çıktığı için savcılık ve mahkeme sürecinde kaybeden başkan olarak da tarihin sayfalarına not düşüldü ve bu konuda da yerini almış oldu.
Kaynak: ManisaSonHaber

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir