BAŞKAN RECEP ÇINAR BORCU OLAN ESNAFI UYARDI!

29 Eylül 2014 Pazartesi, 12:11

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Recep Çınar, yeni yapılandırma kapsamında kooperatife borcu olan esnafların faiz borcunun silindiğini fakat var olan borçların ödenmediği takdirde yasal işlemlerin başlatılacağını söyledi. Çınar, faiz borçlarının silinmesiyle kooperatifin 4 milyon zarara uğradığını bildirdi.

 

Ferdi UZUN

 

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Recep Çınar, kooperatife borcu olan esnafların faiz borçlarındaki yeni yapılandırma ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Recep Çınar, 30.04.2014 tarihine kadar ödenmemiş takipteki kredi borçlarına yeniden yapılandırılmasına ilişkin yeni düzenlemelerin yapıldığını söyledi. Çınar, kooperatife borcu olan esnafların faiz borcunun silindiğini fakat var olan borçların ödenmediği takdirde yasal işlemlerin başlatılacağını söyledi.Borçların ödenme şekliyle ilgili bilgi veren Çınar, “Faizlerle beraber borcu olan esnafların sadece  faiz borcu silindi. Ödemelerini peşin yapmayanlar yapacakları taksitlendirmeler üzerinden faizli ödeyeceklerdir” dedi. Recep Çınar, borçların yeniden yapılandırılması için son başvuru tarihinin 31 Ekim 2014 olduğunu bildirdi.

4 milyonluk zarar

Manisa’da kooperatifi 8,5 milyon TL’lik bir takip içerisinde olduğunu kaydeden Başkan Çınar, bu paranın yaklaşık yüzde 50’sinin yani 4 milyon TL’sinin temerrüt faizi olduğunu vurgulayarak, “Bu yapılandırmayla 4 milyon TL’lik borcunu silmiş oluyoruz. Sadece anaparaları ve taksitlendirme yapılırsa faiziyle birlikte alacağız. Kooperatifimizin 4 milyon TL’lik bir zararı olacak. Yaklaşık 600 esnafı ilgilendiriyor. Bazı esnaflarımızın birden fazla dosyayı alan var. Kefiliyle birlikte sayarsak Manisa’da 2 bin esnafımıza yardımcı olacağız. Borçlu borcunu ödediği takdirde kefilde bundan kurtulmuş oluyor. Biz fedakarlık yapmaya hazırız, esnafımızdan da destek bekliyoruz” diye konuştu.

Taksitlendirmedeki ödeme şekilleri

Taksitlendirmede alınacak faiz Başkan Çınar taksitlendirme yapıldığı halde alınacak faiz hakkında şunları söyledi: “Peşin ödemede, takibe intikal eden tarihteki kredi borç miktarının son müracaat tarihi 31 Ekim 2014 tarihine kadar ödenmesi halinde geçmişe dönük gecikme faizi tahsil edilmeyecektir. 6 aya kadar taksit yaptırmak isteyenlerin borcuna taahhüt tarihinden itibaren yüzde 6 üzerinden 6 aylık faiz hesaplanıp 6 eşit taksitle ödenecektir.  12 aya kadar taksitlendirme talep edilmesi halinde borcuna taahhüt tarihinden itibaren yıllık yüzde 12 gecikme faizi hesaplanıp 12 eşit taksitte ödenecektir. 18 aya kadar taksitlendirme talep edilmesi haline taahhüt tarihinden itibaren yıllık yüzde 18 gecikme faizi hesaplanıp 18 eşit taksitte ödenecektir.” Çınar, Üst üste 2 taksit ödenmediği zaman yapılandırmanın iptal edileceğini ifade etti.

 

IMG_4122 - Kopya

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir