Başkan Ergün’den Önemli Açıklamalar

29 Ocak 2015 Perşembe, 12:36

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ETV’de Erdinç Yumrukaya’nın hazırlayıp sunduğu “Gündem Özel” programının konuğu oldu. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yapılanma süreci ve 2015 yılı yatırım programı ile ilgili birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Başkan Ergün, imar planları, 6 ilçeye kavşak projesi, katı atık bertaraf tesisi, atık su arıtma tesisleri ve trambüs hattı ile Manisa’yı adeta yeniden inşa edeceklerini söyledi.

Manisa’nın yerel kanalı ETV’de Erdinç Yumrukaya’nın hazırlayıp sunduğu “Gündem Özel” programına konuk olan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, önemli açıklamalarda bulundu. Halkın gösterdiği teveccühle bu makama seçildiğini ve layık olmak adına seçimden sonra var gücüyle çalıştığını dile getiren Başkan Ergün, Büyükşehir yapılanmasını yüzde 90 tamamladıklarını söyledi.  Bir geçiş süreci yaşadıklarını ve bu süreci en iyi şekilde atlattıklarının altını çizen Başkan Ergün, projeler, ilçelerin sorunları ve vatandaşlar tarafından kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Açıklamalarına ulaşım konusunu değerlendirerek başlayan Başkan Ergün, ulaşım konusunda bir geçiş süreci yaşadıklarını ifade ederek, “Biliyorsunuz Manisa’da yeni oto terminal binasını hizmete açtık. Ancak eski alışkanlıklar devam ediyor. İlçe ve köylerden gelen minibüsler otogara girmeden, Mimar Sinan Bulvarı’nı kullanıyor. Ancak bununla ilgili önlemlerimizi de aldık. Şehir girişlerinde bekleyen ekiplerimiz minibüsleri çevre yoluna yönlendirerek, otogara girmelerini sağlıyor. Burada Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin aldığı kararların uygulanması gerekiyor. Sonuçta garaj esnafımızın da mağdur olmaması gerekiyor” dedi.

Halkımız Otoparkları Kullanmıyor

Manisa’da otopark sorunu olduğunun sürekli gündeme getirildiğini dile getiren Başkan Ergün, “Emekliler Otoparkını açalı iki ay oldu. Abone sayısı 200’ü geçmedi. İnsanlarımız otoparka girmiyor. İnsanlarımız 150 TL’yi gözünde büyütüyor. Çarşı merkezine bakıyoruz yoğunluk var. Şu anda 430 araçlık otoparkta 200 abone var. Şu anda 150 araçlık daha boşluk var. Halkımıza da bunun çağrısını yapıyorum. Sahaya çıkın Emekliler Otoparkının etrafında park yasağı olmasına rağmen araçlar yol kenarına park ediyor. Tabi bunlar düzelecektir” diye konuştu.

İlçelerin Sorunlarına Anında Çözüm

Geçtiğimiz dönemde Manisa’da 57 mahallenin tamamını gezdiklerini ve sorunları yerinde tespit ederek çözüme kavuşturduklarını dile getiren Başkan Ergün, “Artık Büyükşehir olan Manisa’da aynı şekilde ilçelerimizi gezerek sorunları yerinde tespit ediyoruz. İlçe ziyaretlerimizin hepsini tamamladık. Hatta bazı ilçelerimize ikişer, üçer kez gittik. Sadece Demirci kaldı. Hava şartları uygun olursa Cuma günü Demirci’yi ziyaret etmek istiyoruz. Tabi ilçelerimizden sürekli talepler geliyor. Bunların başında öncelikle araç sıkıntısı var. Biliyorsunuz geçen dönemde araç kiralama yöntemine son vererek, kendi araçlarımızla hizmet vermeye başladık. Bugüne kadar 118 araç alımı yaptık. Son dönemde 17 ilçeye 17 otobüs alımı gerçekleştirdik. İl genelinde belirlediğimiz 50 itfaiye noktasına, 56 araç takviyesi yapacağız. Bunun maliyeti yaklaşık 50 milyon TL olacak. Bu araçların içerisinde yüksek binalar için düşündüğümüz, 55 metre merdiven yüksekliği olan bir araç var. Bu araç İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde dahi yok. Sadece Manisa’da olacak. Ayrıca 45 adet ilaçlama aracı alacağız. Biliyorsunuz geçtiğimiz yaz bu konuda sıkıntı yaşadık. Bu dönem bu sıkıntıyı yaşamadan ilaçlamaları kendi araçlarımızla yapacağız” diye konuştu.

İmar Manisa’nın En Büyük Sorunu

Açıklamalarında imar planlarına da değinen Başkan Ergün, “İmar Manisa’nın en büyük sorunu olarak karşımızda duruyor. Bunu sürekli dile getiriyoruz. Tabi 50 binlik planların ihale süreci şu anda başladı. Biliyorsunuz 100 binlik planların bakanlık nezdinde çalışmaları yapılmıştı. Biz de ilgili yerlere bu planlarla ilgili fikirlerimizi ilettik. Özellikle ilçelerde kırsal kalkınma alanlarının eksikliklerini tespit ederek, 100 binlik planlara dahil edilmesini talep ettik. Tabi 50 binlik planların ardından 5 binlik, daha sonra binlik planların çizilme aşaması var. Manisa’nın bu sorununu hep birlikte çözmeliyiz” dedi.

Manisa’nın Çöp Sorunu Ortadan Kalkıyor

Manisa’da Uzunburun Köyü’ne yapmayı planladıkları Katı Atık Bertaraf Tesisleri ile ilgili konuşan Başkan Ergün, kentte 40 yıldır çözülemeyen sorunun çözümü noktasında sona yaklaştıklarının altını çizerek, “Allah nasip ederse iki hafta içerisinde bu tesisin ihalesine çıkacağız. Saruhanlı, Turgutlu ve Ahmetli’yi de kapsayacak bu projeyle Manisa’nın çöp sorununu kökten çözeceğiz. İnşallah 18 ay içerisinde tesisi çalışır hale getirebilirsek, Turgut Özal Mahallesi’nde ıslah çalışmalarına başlayacağız. O bölgede peyzaj düzenlemesi ve yeşillendirme çalışmaları yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Manisa’nın Menfaati Noktasında Çalışacağız

Geçtiğimiz dönem belediye hizmet binası olarak yapımına başlanan, ancak fiziki şartları uygun olmadığı için yapımı durdurulan Saruhan Otel önündeki yer içinde görüşlerini ifade eden Başkan Ergün, “Burası için imar komisyonundan satılsın kararı çıkmıştı. Ancak mecliste satılmasın kararı alındı. Saygı duyuyoruz. Önümüzdeki günlerde satışı belki yeniden gündeme gelecektir. Orasıyla ilgili biliyorsunuz mahkeme süreci devam ediyor. Alacak kişi mahkemeden çıkacak sonucu ödemek şartıyla burayı alacak. Bunu da ilk kez söylüyorum. Merkezde bulunan Şehzadeler ve Yunus Emre Belediyeleri ile Manisa’nın menfaatleri noktasında ortak çalışma kararı aldık. Kentimizin menfaatine olacak konut üretme, imar alanları oluşturma noktasında hareket edeceğiz” dedi.

Atık Su Arıtma Tesisi’nde Sona Gelindi

Atık Su Arıtma Tesisi noktasında çalışmaların devam ettiğini dile getiren Başkan Ergün, “Manisa merkeze yapmayı planladığımız tesis şu anda Sayın Bakan Eroğlu’nun önünde. Önümüzdeki hafta Ankara’yı ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Kendileri bize bu projeyi 2015 yatırımları içine alacaklarını ifade etmişlerdi. Bununla ilgili Sayın Vekilimiz Recai Berber de işin takipçisi. Yine Alaşehir, Turgutlu, Gördes, Sarıgöl, Demirci ve Selendi’nin Atık Su Arıtma Tesisi projeleri bitti. İller Bankası’na ihaleye çıkma yetkisini verdik. İnşallah bu projeleri de MASKİ olarak biz yapacağız” diye konuştu.

Kavşak Projeleri Başlıyor

Manisa’da Salihli, Saruhanlı, Sarıgöl, Turgutlu, Ahmetli ve Alaşehir’de yapmayı planladıkları kavşak projelerinden bahseden Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün, “Karayolları ile 2014 Haziran ayından bu yana bu projelerle ilgili görüşüyoruz. Hepsinin onayı çıktı. Ön ihalesine hemen çıkacağız. Yazın sonuna doğru bu kavşakların birer birer hepsinin temelini atacağız. İnşallah bu ilçelerimizde yaşanan kazaların da önüne geçmiş olacağız” dedi.

Manisa Merkez’de Yeni Projeler Yolda

Manisa Merkezde yürütülen çalışmalardan bahseden Başkan Ergün, “Biliyorsunuz Güzelyurt Mahallesi’nde Spor Salonu ve Kapalı Yüzme Havuzu Projemiz bitme aşamasına geldi. Buradan gençlerimiz faydalanacak. Yine Kapalı Çarşı ve üst kısımların olduğu bölgede sokak sağlıklaştırma ihalesine 6 Şubat’ta çıkıyoruz. Kurşunlu Han’ın olduğu bölgeler, bit pazarının olduğu bölgeler. İlk etapta 200 dükkânın iyileştirmesini yapacağız. İkinci etapta Kuyumcuların arka kısmını yapacağız. Bizim Kapalı Çarşı’da beş dükkânımız var. Bunları da sıfırdan yenileyeceğiz. Anıtlar Kurulu’ndan izinlerini aldık. Buraları halkımızın, gençlerimizin kullanacağı kafe şeklinde düzenleyeceğiz. Sonuçta Manisa’da bu bölgedeki köhne yapıyı modern bir görünüme kavuşturacağız”  dedi.

Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu Yenilenecek

Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu’nun altına üç kat olacak şekilde otopark yapılmak suretiyle okulun sıfırdan yenileneceğini dile getiren Başkan Ergün, “Bununla ilgili Milli Eğitimin görüşlerini alarak projelerimizi hazırladık. Buranın altına 450 araçlık otopark yaparak okulu yenileyeceğiz. Sayın Valimize projeyi sunacağız. Onaylanması halinde modern bir ilköğretim ve ortaöğretim okulunu kazandırmak istiyoruz” dedi.

Subay Lojmanları ve Jandarma Komutanlığı’na Yeni Otopark Projeleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, seçim döneminde de sözünü verdiği iki proje hakkında açıklamalarda bulundu. Devlet Hastanesi karşısında bulunan Jandarma Komutanlığı ve Gazi İlköğretim karşısında bulunan Subay Lojmanlarının olduğu bölgeye otopark yapmayı planladıklarını ifade eden Başkan Ergün, “Bununla ilgili ön protokolleri imzaladık. Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Bununda Ankara’da takipçisi olacağız. Onaylanmasının ardından Sayın Paşamızla oturup, konut isterlerse konut, askeriyenin içerisine hizmet binası isterlerse hizmet binası bunların karşılığında takas yoluyla bu iki yeri teslim alacağız. Devlet Hastanesi’nin karşısında kalan 10 bin metrekarelik Jandarma Komutanlığı’nın olduğu bölgenin altına otopark, üzerine de meydan düzenlemesi yapmayı planlıyoruz. Subay lojmanlarının olduğu bölgeye de, şimdi yapımı devam eden katlı otopark gibi bir proje düşünüyoruz. Bu iki projeyi de iki yıl içerisinde hayata geçirelim düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Adliye’nin Arkasında Kalan Alana Modern Proje

Manisa Adliyesi’nin arka kısmında kalan 41 bin 200 metrekarelik alana yapmayı planladıkları projeden de bahseden Başkan Ergün, “Buranın yüzde 63’lük kısmı yani 26 bin metrekaresi Büyükşehir Belediyesi’ne, diğer kısmı da şahıslara ait. Buranın şu anda satışıyla ilgili konu mahkemede devam ediyor. Ancak Büyükşehir Belediyesi orasını alma noktasında niyetini ortaya koymuştur Buranın satılması halinde Şehzadeler ve Yunus Emre Belediyeleri’ne yüzde 55 payını vereceğiz. Amacımız bu bölgeye altına alışveriş merkezi, üzerine de rezidans daireler yapmak. Üniversite ve Adliye’de bulunan beyaz yakalı dediğimiz kişilerin yararlanacağı bir projeyi bölgeye kazandıracağız” dedi.

Şubat Ayında Yeni Şehir Araçlar Yola Çıkacak

Büyükşehir Belediyesi olarak şehir içi taşımada özellikle sabah ve akşam saatlerinde yoğunluğun önüne geçmek adına ilk etapta iki adet 12 metrelik alçak tabanlı yeni otobüs aldık. Bir tanesini teslim aldık. Kurduğumuz iki şirketimiz var. Spil A.Ş ve MANULAŞ A.Ş. Meclisten kararları geçti. Bu otobüsleri ana arterlerde taşıma noktasında kullanacağız. OSB ve Muradiye Kampüsüne de bu araçları götürelim düşüncesindeyiz. Bunların sayısı artacak bunu da belirtmek istiyorum” dedi.

TRAMBÜS Hattı Geliyor

Manisa’da şehir içi taşımada yeni bir çalışma içerisine de girdiklerini ifade eden Başkan Ergün, “Kentimizde TRAMBÜS hattı oluşturacağız. Bunun güzergâhı da belirlendi. İstasyon Caddesi’nden başlayacak güzergâh, eski Emniyet Müdürlüğü, Manolya Meydanı, Moriş Sinasi Hastanesi Kavşağı’ndan, Laleli’ye, daha sonra OSB’ye, buradan da Muradiye Üniversite Kampüsü’ne kadar devam edecek. Bu uygulamaya iki yıl içerisinde geçelim düşüncesindeyiz. Malatya’da bunun örneği var. Geniş bulvarlı arterlerde çalışacak bu araçlar, şehir içi taşımacılığa büyük rahatlık getirecek” şeklinde konuştu.

Hızlı Tren Çevre Yoluna Paralel Geçecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, daha öncede dile getirdikleri Hızlı Tren Projesi’nin çevre yoluna paralel geçmesi taleplerinin olumlu sonuçlandığını ifade ederek, “Bu görüşümüz olumlu sonuçlandı. Devlet Demiryolları ve Karayolları ile ortak toplantılar yapmıştık. Artık hızlı trenin çevre yoluna paralel yapılması kararı onaylandı. Şehrin ikiye bölünmesinin önüne geçtik. Bununda müjdesini buradan vermek istiyorum. Ayrıca Gediz Kavşağı’na yapılacak projenin de bu sene içinde başlaması gündemde. Sonuçta bunlar Manisa için güzel projeler. Bunların takipçisi olacağız” diye konuştu.

Manisa’da Konut Sorununu Çözeceğiz

Manisa’da yaşanan konut sorununun çözümü noktasında somut adımlar attıklarını dile getiren Başkan Ergün, “Bu dönem hedef olarak koyduğumuz projeler var. Biri Hafsa Sultan Mahallesi’nde iki ada da yapılacak konutlar, diğeri Turgut Özal Mahallesi’nde yapacağımız konutlar. İlk etapta Hafsa Sultan’da 890 konut yapmayı planlıyoruz. Çalışmaları devam ediyor. Şubat ayı sonuna doğru görsellerini halkımızla paylaşacağız. Manisa’da dönüşümün nasıl yapılacağını gösterecek bir proje olacak. Ayrıca Turgut Özal Mahallesi’nde tüpçülerin olduğu bölgede bir projemiz var. Burada da iki ada ayırdık. Bu bölgede de iki binin üzerinde daire projemiz var. Bu iki projeyi sene sonuna kadar başlatmak istiyoruz. TOKİ konutlarımı, yoksa bizim yapacağımız konutlarımı halkımız kararını verecek” şeklinde konuştu.

Hizmet İçin Bu Makamlardayız

Açıklamalarında Büyükşehir Belediye Meclisi’nden istifa eden Hüseyin Şentürk ile ilgili de konuşan Başkan Ergün, “Meclis üyeliğinden istifa edince, ilçe seçim kurulundan bir karar geldi. Bizden istifa etmesine rağmen yeni gelecek meclis üyesi AKP Grubuna eklendi. Şu anda AKP mecliste 47 sandalye sayısına ulaştı. MHP 34, CHP ise 7 meclis üyesi oldu. Ancak önemli değil. Biz hep şunu söylüyoruz Manisa için seçildik. Halkımız bu şeklide uygun gördü. Buna saygı duymak zorundayız. Tabi üzüldüğüm konular var. Son mecliste Mehmet Çerçi’nin “Biz mecliste çoğunluğuz, bizim dediğimiz olur” söylemleri sonucu üzüldük. Sonuçta vatandaş takdir edecektir. Biz sadece hizmet için buradayız. Bugüne kadar geçen süreçte bazı meclislerimizde gerginlikler oldu. Bunlar olacaktır. Sonuçta amacımız Manisa’ya en iyi hizmeti verebilmek” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir