Başkan Ergün Müjdeleri Sıraladı

16 Mart 2017 Perşembe, 16:41

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Yunusemre Muhtarlar Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen kahvaltıda Yunusemre ilçesinde bulunan mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Mahalle Muhtarlarına önemli müjdeler veren Başkan Ergün, yaklaşık 80 milyon lira yatırımla yapılması planlanan atık sularının toplayıcı ve kolektör hattı projesi, Muradiye, Akgedik ve TOKİ mevkiinin içme suyu şebeke hattı ile ilgili bilgiler verdi.

Sık sık gerçekleştirilen toplantılarla mahalle muhtarları ile buluşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Yunusemre Muhtarlar Derneği’nin organizasyonuyla, Yunusemreli Mahalle Muhtarları ile bir araya geldi. Toplantıya MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Yılmaz Gençoğlu ve Mustafa Genç, Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Daire Başkanı Ersoy Arslan ile mahalle muhtarları katıldı. Kahvaltı öncesi Başkan Ergün’ün yanına giderek, mahallelerinde gerçekleştirilen hizmetler dolayısıyla teşekkür eden Asmacık Mahalle Muhtarı Hülya Gezer, Başkan Ergün’e kilim hediye etti. Toplantıda konuşan Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan, yapılan mezarlık işleri, kanalizasyon çalışmaları ve sondajların yapılmasının herkesi mutlu ettiğini belirterek, “Bu nedenle çok teşekkür ediyoruz. Mutlaka eksiklikler olacaktır ama görüyoruz ki işler yoluna girdi, güzel hizmetler gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde şöyle bir şey oldu. Mezarlık taşı ilgili bir muhtarımız dilekçe vermiş. Kendisiyle ilgili yazı geldiğinde mezarlık taşları döşenmiş. İşler bu kadar hızlanmış. Bu nedenle çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Muhtarlarımızla buluşmayı sürdüreceğiz
Kahvaltının ardından Mahalle Muhtarlarına hitap eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, muhtarlar ile bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Geçtiğimiz günlerde Akhisarlı Mahalle Muhtarları ile bir araya geldik. Bundan sonraki süreçte Allah sağlık verdiği süreçte 17 ilçemizde mahalle muhtarlarımızla buluşmaya çalışacağız” dedi. Başkan Ergün, Büyükşehir Belediyesi’nin yapılanma süreci ile geride kalan 3 yılda il genelinde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili de bilgiler verdi.
3 yılı geride bıraktık
3 yıllık görev sürecinin geride bırakıldığını dile getiren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Bu süreçte yapılanma devam ederken, sahadaki eksikliklerin tespiti noktasında envanterin çıkarılması gerekiyordu. Su depoları noktasında ilk rapor önüme getirildiğinde vatandaşlarımızın o suları nasıl içtiğinin hayreti içerisinde düştüm ve vicdanım el vermedi. İlk gerdiğim talimatlardan bir tanesi il genelinde su depolarının sıfırdan yenilenmesi ve yenilenmeyecek olanların da yeni su depolarının yapılması. Bu süreç hala da devam ediyor. İkinci tespit ettiğimiz konulardan bir tanesi mevcut mahallelerimizden ilçe merkezlerine ulaşan yolların çok çok kötü durumda olmasıydı. Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne verilen 4 bin 500 kilometrelik asfalt yolu bizim uhdemizde. Ova yolları ise ilçe belediyelerinin uhdesinde. Bu demek değildir ki ova yollarına biz Büyükşehir Belediyesi olarak imkanlar dahilinde buralara da destek vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.
200 milyon lira yatırımla 2 bin 800 kilometre asfalt  
Asfalt konusunda ilk etapta yapılan ihaleye yapılan itirazlar nedeniyle sürecin uzatıldığını söyleyen Başkan Ergün, “Bu nedenle 600 kilometrelik bir çalışma yapabildik. Ama itirazlar netleştikten sonra 2016 yılında 2 bin 200 kilometre daha yapmak suretiyle 200 milyonun üzerinde yatırımla toplamda 2 bin 800 kilometre asfalt yaptık. Yunusemre ilçesi sınırları içerisinde de 208 kilometre asfalt yaptık. Hava şartlarından dolayı kısmi bozulan yerler olmuş olabilir ancak bunlar müteahhitte tekrardan yaptırılacaktır.  Bir başka tespitimiz ise muhtarlarımızdan gelen talep doğrultusunda taş istekleri. Sadece Yunusemre ilçesi mahallelerine 2015 ve 2016’da verdiğimiz taş miktarı 97 bin 500 metrekare. Sonuçta bunlar bu şekilde devam etme noktasında. 94 mahalle kapsamında yine ilçemizde 5 tane mahallemizin altyapısı programımıza alındı. Bunların çalışmaları da devam ediyor. Bu süre içerisinde en büyük isteklerden bir tanesi ulaşım konusundaydı. Manisa’nın il genelinde Ulaşım Daire Başkanlığı olarak yaptığımız yatırımla 113 tane otobüsü alarak il genelinde bu hizmetleri vermeye çalışıyoruz. Yunusemre hattında Yuntdağ bölgesindeki mahallelerimizde 2 tane hat çalışması devam ediyor. İl genelinde bakıldığında binin üzerine mahalle var. Şu anda 600’e yakın mahalleden taşımayı yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Yunusemre’de 166 milyonluk yatırım var
Her ne kadar Yunusemre bölgesine yatırım yapılmıyor dense de Manisa’nın merkezi olması sıfatıyla bana göre en önemli yatırım Manisa’daki Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisinin yapılması. Bu çalışma da bu bölgede. Sadece oraya harcadığımız para 110 milyon lira. Yunusemre ilçesine bugüne kadar yapılan yatırımları koyduğumuzda 166 milyon liralık bir yatırım. Bu tutarda MASKİ’nin yatırımları hariç” dedi.
80 milyonluk yatırım daha geliyor
MASKİ yatırımlarında ise bu bölgede en önemli yatırımlar Muradiye ve Yağcılar Mahallelerinin kanalizasyon şebeke projeleri olduğunu söyleyen Başkan Ergün, “Yani içine Evrenos, Karaali Mahallesi ile Akgedik mevki, Uzunburun mevkii ve Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsü’nün atık sularının toplayıcı ve kolektör hattı projesi. Bu bölgenin tamamının arıtmalarını yapacak olan yatırım. Bunun toplam maliyeti şu anda belirlenen 50 milyon lira. Bununla ilgili yapım ihalesine geçilmeden önce proje ihalesi yapılıyor. 15.12.2016 tarihinde teslimi yapıldı. 210 günlük bir süre içerisinde bu projeler MASKİ’ye teslime edilerek yapım ihalesine çıkma noktasına geleceğiz. Bunun yanında yine Muradiye, Akgedik ve TOKİ mevkinin içme suyu şebeke hatları var. Bunun da proje ihalesi yapıldı. 180 günlük süre içerisinde bu projeler MASKİ Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek. Bu iki yatırımın maliyeti 80 milyon lira. Sadece arıtmanın yerinin alınması ile ilgili tespitlerimiz 1 sene sürdü. Sonuçta artık yerleri netleşmiş ve projeler birer birer yapılma noktasına girdi” diye konuştu.
114 Mahalleye Proje Geliyor
MASKİ Genel Müdürlüğü’nce 114 mahalleye altyapı projesi kazandırılması için çalışmalara start verildiğini belirten Başkan Ergün, “114 mahallemizin altyapı ve kanalizasyonların yapımı için hazırlığımız var. Kanalizasyon projesi tamamlanan ve teslim edilen mahalleleri saymak istiyorum. Maldan, Karakoca, Karaveliler, Küçükbelen, Korukoy, Türkmen, Otmanlar, Uzunlar, Turgutalp, Gökçeler, Sarınasuhlar, Sarma, Yenice, Karahüseyinli, Kocakoru kanalizasyon projeleri tamamlanan mahallelerimiz. Bunların toplam maliyeti 11 milyon lira. İçme suyu proje kapsamında, Maldan, Karakoca, Karaveliler, Uzunlar, Turgutalp, Gökçeler, Otmanlar, Koruköy, Yenice, Karahüseyinli, Kocakoru mahallelerimizin de içme suyu projeleri tamamlanma noktasında” dedi.
Atıksu Arıtma Tesisleri Yenileniyor
Manisa’nın 60 bin nüfuslu döneminden kalan ve bugün 380 binleri bulan şehir merkezindeki kitleye yeterli hizmeti veremeyecek durumda olan Atıksu Arıtma Tesislerinin yenilendiğine dikkat çeken Başkan Ergün, “Atıksu arıtma tesislerimiz yıkılarak yenisi yapılıyor. İnşaatının yüzde ellisi tamamlandı diyebiliriz. Sadece oradaki arıtmanın maliyeti 50 milyon lira, ek ilavesi ile 58 buçuk milyon lirayı bulacak. Hizmetin siyaseti olmaz mantığıyla ayrım yapmadan il genelinde en güzel hizmetleri yapmaya çalışıyoruz. Manisa’nın en ücra noktasına kadar ulaşmak zorundayız. Örnek verecek olursak Manisa’da bin 950 tane mezarlık var. Bunların bin 880 tanesinin geçen yıl temizliğini yaptık. Bundan sonraki süreçte de devam edecek” diye konuştu.
İlaçlama çalışmaları da sürüyor.
İl genelinde 70 adet ilaçlama aracıyla hizmet verildiğini dile getiren Başkan Ergün, “Yunusemre ilçemizde 6 araç ve 18 personelimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah çok daha güzelini sizlere ulaştırmaya çalışacağız. Projesi tamamlanan müjde bekleyen muhtar kardeşlerimiz var, kısaca onları sayayım. Gürle içme suyu isale hattı, Düzlen Kanalizasyon toplayıcı hattı, Yukarı Emlakdere Kanalizasyon şebeke ilave hattı, Asmacık içme suyu, Karakılınçlı içme suyu terfi hattı, Yağcılar içme suyu isale ve terfi hattı, Turgutalp lçme suyu şebeke hattı, Küçüksümbüller içme suyu hattı, Karaveliler içme suyu terfi hatlarının onayı çıktı. Bunun yanında tamamlanan faaliyetler noktasında da çeşitli mahallelerimizde MASKİ tarafından yapılan içme suyu hattı 20 bin metreyi aşmaktadır. 2017 yılında da şu anda 4 bin metre hat döşendi” dedi.
Hakkaniyetle hizmetleri hayata geçirmeye çalışıyoruz
Su depolarında da 15 deponun bütün bakımlarının yapıldığını kaydeden Başkan Ergün, “2017 yılında planlanan 14 deponun çalışmaları başlayacak. Seyitli, Örselli, Akçaköy, Çamlıca, Karakoca, Kayapınar, Yukarı Emlakdere, Aşağı Emlakdere, Kışla, Süngüllü, Sümbültepe, Osmancalı, Süleymanlı, Karayağcıhacılar. 2 tane de montaj aşamasında olan Pınarköy ve Yağcılar Mahallesine de kompozit depolarımız yapılıyor. İtfaiye müfrezeleri, sulama göletleri noktasında, mezarlık duvarlarına yönelik yeni bir ihale yaptık. Bunun dışında sağlık, kültür etkinliklerimiz var. Su arıtma tesisleri yapmayı planladığımız mahallelerimiz var. Muradiye’ye giden köprümüzü bitirdik. Mevcut Menemen yolundan üniversiteye dönen kavşak ile ilgili planlarımızı bitirdik. 4 Nisan tarihinde de üniversite yolunu bulvara dönüştürmek için çalışmalara başlayacağız. Manisa merkezinden Muradiye’ye giden yolu biliyorsunuz. Peyzaj çalışmalarımız devam ediyor. İnsanlar, Manisa’ya geldiklerinde artık Büyükşehir havasını yaşasınlar istiyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. Tüm ekiplerimizle birlikte yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Elimizi kalbimize koyarak, hakkaniyetle hizmetleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Allah sağlık verdikçe, çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Muhtarların sorularını yanıtladı
Konuşmaların ardından Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür plaketi takdim etti. Mahalle muhtarlarının sorularını da yanıtlayan Başkan Ergün, daha sonra muhtarlarla tek tek fotoğraf çektirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir