BAŞKAN ERGÜN ‘KAMU YARARI’ DEDİKÇE AK PARTİLİLER İŞİ YOKUŞA SÜRDÜ!

12 Kasım 2014 Çarşamba, 00:51

MANİSA Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı, Eylül ve Ekim aylarında olduğu gibi Uncubozköy Mahallesi Adliye arkasındaki arsanın izale-i şüyu satışıyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e yetki verilip verilmeyeceği tartışmalarına sahne oldu. İmar Komisyonu Başkanı AK Parti Meclis Üyesi Can Mercül’ün satışla ilgili kendisini itham etmesi üzerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Kamu yararının ve Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin menfaatinin söz konusu olduğu bu arsayla ilgili iddialı konuşuyorum; bu konuda yargılanacaksam da yargılanayım. Siz bu yetkiyi verseniz de vermeseniz de şahsım ve Hukuk Daire Başkanlığı olarak kamunun menfaati için mücadele edeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Açılış ve yoklamanın ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlanırken, Hafsa Sultan Mahallesi’nde yapılacak olan nazım imar planına yönelik görüşler bildirildi. Raporun kısmi uygunluğuyla beraber çalışmaların devam etmesi yönünde AK Parti Gurubu teklif verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de ilgili komisyonun çalışmalarına devam etmesinin uygun olduğunu belirtti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

Komisyon Kararları Tatmin Edici Değil

Kasım ayı Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı, Eylül ve Ekim ayları büyükşehir belediye meclis toplantılarında gündeme gelen, ancak komisyon kararlarının netleşmediği Manisa Adliyesi arkasındaki arsanın izale-i şüyu satışı ile ilgili raporuna yönelik tartışmalara sahne oldu. Söz konusu arsanın izale-i şüyu satışında arsadaki ortaklığın giderilmesi, satışa Büyükşehir Belediyesi olarak iştirak edilip edilmeyeceği, ne kadar pey öne sürüleceği, satışa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün ya da tayin edeceği yetkilinin katılıp katılmayacağı konularındaki çalışmaların devam edeceği bildirildi. Komisyon raporunun okunmasının ardından söz alan Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, konunun Eylül ayından bu yana netleştirilmediğine dikkat çekerek, “Ben her ay Alaşehir’den gelen bir başkan olarak bu konudaki çekinceleri ve dolayısıyla neden bir türlü net kararlar verilemediğini anlamakta güçlük çekiyorum. Konunun haddinden fazla uzadığı kanaatindeyim. Komisyon raporlarından tatmin olmamaktayız. Komisyon başkanından net ve açık bilgi istiyorum. Çekinceler nedir bilmek istiyorum. Açık açık söylensin” dedi.

Hukuka Aykırı Durum Söz Konusu

MHP’li meclis üyesi Avukat Bilgehan Noyan da arsa üzerindeki komisyon çalışmalarının uzatıldığı konusuna katıldığını ifade ederek, “Yetki ya verilecektir ya da verilmeyecektir. Bu konuda komisyonun değerlendirmesi nedir merak ediyoruz. Kamu görevinden dolayı sınır konulamayacaktır. Kamu menfaatlerine aykırı davranamayız. Yapacağımız izale-i şüyu satışı konusunda sınırsız yetki verilmelidir. Bir hukukçu olarak konunun yeniden görüşülmek adına komisyona gönderilmeyeceğini belirtmek isterim. Kamu görevini yerine getirmeliyiz. Aksi halde kamuya aykırı davranmış oluruz ve hepimiz görevi kötüye kullanmaktan dolayı yargılanabiliriz” diye konuştu. CHP Gurubu da Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e satışa yönelik yetki vereceklerini belirtti.

Komisyon Başkanı’ndan Başkan Ergün’e Ağır İtham

İmar Komisyonu Başkanı AK Parti Meclis Üyesi Can Mercül de konuya yönelik yaptığı açıklamada komisyon raporunun kabul edilmesi gerektiğini belirtti ve Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü hedef alan ithamlarıyla mecliste gerginliğe neden oldu. Mercül arsayla ilgili sürece değinerek şöyle konuştu, “Bülent Kar’ın belediye başkanlığı zamanında açılan bir dava söz konusudur. Bundan sonra da satışla alakalı ne yazık ki bazı siyasilerin bazı yandaşlarına-dostlarına hisse alması yönünde telkinde bulunduğu bilgisi bizlere ulaştı. O süreç içerisinde alım satımlar da oldu. Birileri ise buraya yapılacak bir proje üzerinde çalıştı. En saf haliyle söylemem gerekirse burayla ilgili hem piyasada projeler çiziliyor, hem de sayın Belediye Başkanımız’ın talepleri doğrultusunda proje çalışmaları yapılıyor” dedi. Araya giren Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Mercül’e ‘Bunu bana ispatlar mısınız? Benim doğrultumda mı çalışılıyor? Direkt beni suçluyorsunuz, farkında mısınız? Belediye Başkanının talimatıyla proje çizdiriliyor diyorsunuz” diye sordu. Mercül de ‘Ben bunun böyle olduğunu dediklerini anlatıyorum Komisyon Başkanı olarak. Başkanım siz demediniz mi bir takım inşaat firmalarına ‘sen de burada yer al et diye? Bizdeki sıkıntı buradaki el değiştirmeyle yeni şahıslar mı kazanacak yoksa belediye mi kazanacak onun net olmaması. Komisyon üyelerinde de bu konuda oluşmuş net bir fikir yok. O zaman karar veremiyoruz” dedi. AK Parti Gurup Başkanvekili Zülfikar Gürcan da ticaret özgürlüğü olduğunu, arsa üzerinde Yunusemre ve Şehzadeler Belediyesi ile ortak hareket edilerek yetki verilerek arsanın alınması yönünde düşüncelerinin olduğunu ve arsanın belediyenin menfaatine kullanılması gerektiğini söyledi. Her 3 belediyenin kazanacağını söyleyen Gürcan, komisyon raporunun pürüzlerden dolayı aksadığını, eksiklikler tamamlandığında sorun kalmayacağını söyledi.

Dedikodulara Göre Hareket Edilmez

Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş da komisyon başkanı ile grup başkanvekilinin farklı konuştuğuna dikkat çekerek, B Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e yönelik ithamlara yönelik belgeli konuşmaları gerektiğinin altını çizdi. Savaş, “Atıfta bulunduğunuz suçlarla ilgili belgeniz varsa ortaya koyarsanız. Sokaktaki dedikodulara göre hareket edilmez. Size söylentiler geliyorsa, bize de farklı söylentiler geliyor. Mesela söylentilere göre de Yunusemre ve Şehzadeler Belediyesi’nin de burayla ilgili düşünceleri varmış. O halde bu konuda meclis üyelerinin sağduyulu davranmaya davet ediyorum” dedi.

Kamu Menfaati İçin Yargılanacaksam Yargılanayım

Uncubozköy Mahallesi Adliye Sarayı arkasındaki arsanın satışıyla ilgili konuşmalara son noktayı koyan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise kendisinin suçlandığını hatırlatarak ithamlarından dolayı Can Mercül’ü kınadığını söyledi. Başkan Ergün şöyle konuştu, “İmar Komisyonu Başkanı Can Mercül’ü açıklamalarından dolayı esefle kınıyorum. Bu kendisinin tarzıdır. Geçtiğimiz 5 yılda da bu şekildeki karalamaları yaşadık. Kendisinin iddiaları varsa daha da ileriye gidip Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyusunda bulunmalıdır. Şikayet eden kendisidir. Benimle ilgili iddiası varsa hukuk yolu açıktır, buyursun. Çünkü bu işler ahkam kesmekle olmuyor. Bu akşam komisyon başkanından ve gurup başkanvekilinin tamamen zıt iki konuşmasına şahit olduk. Kaldı ki kişisel kaprisleri duymak zorunda değiliz. AK Parti’nin 3 aydır söylemlerinden çıkardığım, kendilerinin güvenmekle ilgili sorunu olduğudur. Bakın burada kamu yararı söz konusudur. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin menfaati söz konusudur. İddialı konuşuyorum, bu konuda yargılanacaksam da yargılanayım. Siz bu yetkiyi verseniz de vermeseniz de şahsım ve Hukuk Daire Başkanlığı olarak kamunun menfaati için bu konuda mücadele edeceğiz. Bunun için yargılanacaksam yargılanmaya hazırım. Ben gerçekleri söylüyorum. Siz 3 aydır erteliyorsanız bu da benim hakkımdır” Konuşmaların ardından komisyon raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Komisyon Başkanı Can Mercül’ün tekrar görüş bildirme talebine karşılık Başkan Ergün’e ‘söz vermeye mecbursunuz’ şeklindeki sözleri üzerine Başkan Ergün ise ‘Meclise saygı göstermemenizden dolayı tekrar konuşmanıza izin veremem’ şeklinde karşılık verdi.

Meclis Kararlarına Hukuki Ayar          

Belediye Meclisine Ağustos ayı toplantısında bir önerge ile getirilen ve gündeme alınan “Manisa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde geçerli olacak Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin hazırlanması için gerekli kararın alınması” yönündeki önerge ile ilgili olarak, belediye meclisince yapılan uzun tartışmalar sonucunda alınan karara ilişkin konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş de meclis üyelerini bilgilendirdi. Söz konusu önergeye ek olarak Yönetmelik hazırlama çalışmaları tamamlanıncaya kadar ilçe Belediyelerince mevcut yapı teşekkülleri, mevcut uygulamalar ve mevcut plan notları doğrultusunda inşaat ruhsatı işlemlerinin sürdürülmesine oy çokluğuyla karar verildiğini söyleyen Memiş, “Alınan bu meclis kararı 2 açıdan hatalıdır. Bunlardan biri usulü, diğeri ise teknik hatadır. Usulü hata, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 24 üncü maddesine göre, ihtisas komisyonları ancak kendilerine havale edilen işlerle ilgili raporlar hazırlayabilirler. Kendilerine havale edilmeyen konularla ilgili rapor düzenleyemezler. Teknik hata ise, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunundan ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinden kaynaklanmaktadır. Öncelikle, komisyonda rapora bağlanan ve meclis kararına dercedilen husus, 1/1000’lik uygulama imar planına ilişkin bir husustur ve bu 5216 sayılı Kanunun 7’nci maddesine göre, büyükşehir ilçe belediyelerinin meclislerinin görevidir. Diğer bir husus ise, söz konusu Kararın Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin geçici 4’üncü maddesi ve bu hükmün nasıl uygulanacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 12.08.2014 tarihli yazısında belirtilen hususlara aykırılık teşkil ediyor olmasıdır. Bu haliyle karar hukuki olarak noksan ve sorumluluk doğuran bir karardır. Bu gerçekten yola çıkan Belediye Başkanımız 5216 sayılı Kanunun 14 üncü maddesi ile kendisine tanınan yetkiyi kullanarak, belediye meclisinin ve meclis üyelerinin hukuki olarak sorumluluk altına girmemesi ve yanlış bir uygulamanın önüne geçilmesini teminen kararı belediye meclisine iade etmiştir” dedi. Memiş’in yaptığı açıklamalar çerçevesinde konu tekrar değerlendirilmek üzere ilgili komisyona havale edildi.

Bütçe Üzerinde Tüm Komisyonlar Çalışacak

Gündem maddeleri arasında yer alan Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı bütçesi ile ilgili teklifi konusunda AK Parti Gurubu, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun yanı sıra tüm komisyonların ortak bir çalışma yürütmesi konusunda ısrar etti. Konuya yönelik konuşan MHP’li Meclis Üyesi Ziya Elmalı ise yasal olarak yalnızca Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi gerektiği, geçmiş yıllardaki meclis toplantılarındaki bütçe görüşmelerinin de emsal teşkil ettiğini söyledi. Konuşmaların ardından bütçe tüm komisyonlarca görüşülerek belirlenmesi yönünde komisyonlara havale edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı mali bütçesinin yanı sıra 17 ilçenin 2015 mali bütçesinde de tüm komisyonların ortak çalışması gündeme geldi. Bunun üzerine söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de teklifin aynı doğrultuda olduğunu ifade etti. Tüm müdürlüklerin ilçe belediyelerinin bütçeleri konusunda görüşmesini talep eden Başkan Ergün, Büyükşehir Belediyesi 2015 yılı bütçesi görüşmelerine atıfta bulundu. Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’nin de Başkan Ergün ile aynı fikirde olduğunu belirtmesi üzerine meclisteki gergin hava yerini daha ılımlı konuşmalara bıraktı. İlçelerin 2015 yılı mali bütçeleri tüm komisyonlarca çalışılmak üzere oy birliği ile havale edildi.

AK Parti’den Komisyon Kararına Red

Gündemin 34. maddesinde yer alan ‘Mezarlık ve Defin Hizmetleri’ ile ilgili rapor meclise sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Zülfikar Gürcan, Manisa’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte ilçelerin bünyesindeki mezarlıkların Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi konusundaki taleplerini dile getirdi. Gürcan, mezarlıkların en geç 31.12.2014 tarihine kadar ilçe belediyelerinden alınmasını ve Büyükşehir Belediyesi himayesine aktarılmasını teklif etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise alınan komisyon kararında yazan tarihin 31.12.2015 olduğunu bundan dolayı komisyon kararına saygı gösterilmesi gerektiğini; ancak, komisyondaki 31.12.2015 tarihe kadar değil en geç 2 veya 3 ay içerisinde mezarlıkların devir işlemini gerçekleştireceğini kaydetti. Bunun üzerine yapılan oylamada, mezarlıkların büyükşehir belediyesine devri için komisyonca öngörülen tarihe uygun olarak devirlerin 31.12.2015 tarihine kadar tamamlanması konusunda yapılan oylamada, komisyonun öngördüğü tarih, AK Parti grubunun oylarıyla reddedildi.

5 İlçeye Kavşak İçin Meclis Kararı Alındı

Alaşehir, Turgutlu, Salihli, Ahmetli ve Saruhanlı ilçelerine yapılması planlanan kavşak projelendirilmesi ve yapımı için protokol imzalanmasına yönelik maddenin de gündeme geldiği meclis toplantısında teklif oy birliği ile geçti. Yerel seçim sürecinde ilçelere söz verdiği kavşakların yapımı noktasında hızlı bir planlama içerisinde olduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Şuanda Karayolları Genel Müdürlüğü ile mutabakat sağladık. Söz konusu kavşaklar ilçelerimiz için olmazsa olmaz ihtiyaçlardır. Planlar üzerinde çalışılıyor. Proje çizimleri ve ardından ihale sürecine gireceğiz. En geç 2015 yılı Mayıs-Haziran ayına kadar bu kavşakları tamamlamayı hedefliyoruz. Şimdiden hayırlısı olsun” diye konuştu. Teklif oybirliği ile kabul edildi. Aynı şekilde, Manisa çevre yolu ve karayolları etrafındaki kamulaştırma sahaları ile orta refüjlerin peyzaj düzenlemelerinin de Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasına ilişkin yetki talebi, oybirliği ile kabul edildi.

Büyükşehir’in 2015-2019 Stratejik Planı Hazır

Mecliste Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2015-2019 Stratejik Planı ile ilgili raporu da görüşüldü. Stratejik Plana yönelik meclis üyelerini bilgilendiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun, oldukça kapsamlı hazırlanan raporun tüm komisyonlara havale edilerek hazırlandığını, Manisa’ya hayırlı olmasını temenni etti. Rapor oy birliği ile kabul edildi.

Alaşehir’e Yeni Otogar İçin Geri Sayım Başladı

Alaşehir ilçesi Kurtuluş Mahallesi’nde yer alan parsellerin yeni otogar yapımı için Büyükşehir Belediyesi’ne devri de karara bağlandı. Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, terminal olarak ayrılan alanı Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devrettiklerini belirtiren, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de şimdiden yeni terminalin Alaşehir halkına hayırlı olmasını diledi. MHP’li meclis üyesi Ali Uçak tarafından meclis üyelerine nar, ayva ve mandalin ikramında bulunulan Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı’na 17 Kasım Pazartesi toplanmak üzere ara verildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir