Balık tüketmek depresyonu önlüyor

28 Ekim 2015 Çarşamba, 11:55

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda balık tüketmenin depresyonu önlediğini açıkladı.

Günümüzde balık tüketiminin ruh sağlığımızı nasıl etkilediğine dair 26 bilimsel araştırma yapıldı. Çinli bilim insanları da bu araştırmaları analiz etmiş ve balık yemenindepresyonu önlediğini sonucuna vardı. Yapılan bu araştırmalar sonucunda toplam 150 bin kişi katıldı. Analiz sonucunda ise balık tüketen grubun depresyona girme ve yaşadıkları olaylardan olumsuz yönde etkilenme oranları yüzde 20’ye kadar azaldığı görüldü.

Balık tüketmekle depresyon arasındaki güçlü bağ

Uzmanlar ise bu durumun mümkün olduğunu, balıktaki yağ asitlerinin çeşitli açılardan beyin faaliyetleri için önemli olmasıyla açıkladı. Epidemiyoloji ve Kamu Sağlığı Günlüğü (Journal of Epidemiology and Community Health) adlı bilimsel yayında yer alan çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, balık tüketimi ile depresyon arasındaki ilişkiyle ilgili çok sayıda araştırma yapıldığını ancak bunlardan karmaşık sonuçlar elde edildiğini vurguladı. Konuyla ilgili 2001’den bu yana yapılan tüm araştırma verilerini derleyen bilim insanları, yaptıkları hesaplar sonucu, hem erkeklerde hem de kadınlarda balık yemekle depresyon arasında güçlü bir ilişki olduğunu görüldü.

Omega 3 depresyonu önlüyor

Balıktaki Omega 3 yağ asitlerinin depresyonda rol oynadığı düşünülen beyindeki dopamin ve serotonin kimyasalları açısından önemli olmaması bunun temel nedenlerinden sayıldı. Çok balık tüketen insanların, sağlıklı birer birey oldukları için ruh sağlıklarının buna bağlı iyi olması da yapılan yorumlardan bir diğeridir.

Araştırmalar devam ediyor

Qingdao Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dongfeng Zhang “Yüksek oranda balık tüketimi depresyonun ilk aşamalarında durdurulmasında faydalı olduğu biliniyor. Bu ilişkinin balığın türüyle değişip değişmediğini görmek için daha fazla araştırma yapılıyor” diye belitti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir