Bakan Albayrak: “Domates üreticisinin yüzü güldü”

01 Eylül 2020 Salı, 14:05

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkşeker’in geçen yıl aynı dönemde çiftçiye 650 milyon TL ödeme yaptığını hatırlatarak, “Türkşeker’in bu yıl çiftçiye yaptığı ödemeler geçen yıla göre yaklaşık iki kat artışla 1 milyar 200 milyon TL’ye ulaştı” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkşeker’in bir asırlık sözleşmeli tarım tecrübesi ile bu yıl hububat, bakliyat ve sera ürünleri başta olmak üzere tüm tarımsal ürünlere yöneldiğine dikkat çekti. Albayrak, Türkşeker’in sözleşmeli tarım modeli ile çiftçinin tüm girdilerinin sağlanacağını, çiftçinin faiz yükünden kurtulacağını, çiftçinin yetiştirdiği ürünlere alım garantisi verileceğini ve zamanında ödeme yapılacağını dile getirdi.

“DOMATES VE PATATES ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLDÜ”

Bakan Albayrak, Türkşeker’in sözleşmeli tarım modeliyle birlikte piyasada çiftçinin lehine regülasyon görevi üstlendiğine dikkat çekerek, patateste Nevşehir, Niğde ve Afyon’da, domateste ise Balıkesir, Manisa ve Bursa’da üreticinin yüzünün gülmesine vesile olduğunu söyledi.

Manisalı domates üreticisi ise Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ öncülüğünde, Manisa’da ve Türkiye genelinde salça fabrikaları domatesi imzaladıkları sözleşmenin altında almaya başlamalarından dolayı perişan olduklarını, domateslerini tarlada çürümeye bıraktıklarını söylemişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir