ANNE KIZIN TATLI REKABETİ

25 Kasım 2015 Çarşamba, 09:28

Yunus Emre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Destekleme Yetiştirme Kurslarına katılarak üniversiteye birlikte hazırlanan bir anne ile kızı arasındaki tatlı rekabet eğitimini yarım bırakan birçok insana örnek oluyor.
Yunus Emre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ilçedeki 47 örgün eğitim kurumunda açılan Destekleme Yetiştirme Kursları büyük ilgi görüyor. Manisa Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılan kursa birlikte katılan anne kız ise üniversiteye hazırlanırken aralarında yaşanan tatlı rekabetle dikkat çekiyorlar.
Eğitimini yarıda bırakan 40 yaşındaki iki kız çocuğu annesi Fatma Güvenç, büyük kızı Berna Güvenç’le birlikte katıldığı kursta üniversite hayalini gerçekleştirmeye çalışıyor. Liseden yeni mezun olan kızı Berna ile birlikte kursa katılan Fatma Güvenç eğitimini yarım bırakmanın pişmanlığını yaşadığını ve şimdi kaldığı yerden eğitimine devam ettiğini söyledi.
Bir yandan açık öğretim lisede okuyan, kızıyla birlikte 3 farklı kursa da katılarak aynı zamanda üniversiteye hazırlanan Fatma Güvenç, “Açık Mesleki Lisede Çocuk Gelişimi Bölümünde okuyorum. İki yıllığa geçiş yapmak istiyorum. Birkaç üniversite daha düşünüyorum. Yarım kalan eğitimimi tamamlamak istedim. Çocuklarıma faydalı olabileceğimi düşünüyorum” dedi.
Ders çalışırken kızıyla tatlı bir rekabet içinde olduklarını kaydeden Fatma Güvenç, “Biraz rekabet oluyor. Birbirimize soruyoruz. Kızımla beraber yardımlaşarak ders çalışıyoruz” diye konuştu.
Çocuk Gelişimi Bölümünü okumak isteğini anlatan anne Fatma Güvenç daha sonra sağlık ve İngilizce öğretmenliği bölümünü düşündüğünü söyledi.
Kursun açıldığı ilk haftadan beri düzenli olarak annesiyle birlikte üniversiteye hazırlanmak için Destekleme Yetiştirme Kurslarına katıldığını kaydeden 18 yaşındaki Berna Güvenç ise, “Annemle birlikte kursa geliyoruz. Güzel bir duygu ama çok güzel de değil, kötü de değil. Akşamları evde birlikte ders çalışıyoruz. Genellikle konuşarak bunu nasıl yaparız? Bu testi nasıl çözeriz? gibi. Bilmediklerimizi birbirimize soruyoruz” dedi.
Annesinin kendisinden daha fazla soru bilmesine kızmadığını kaydeden Berna Güvenç, “Çok soru bildiği oluyor kızmıyorum ama ufak atışmalarla günlerimiz geçiyor” şeklinde konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir