Altındaki yükseliş yatırımcıyı geri çekmiş

20 Ocak 2015 Salı, 11:45

MANİSA Kuyumcular Derneği Başkan Yardımcısı Recep Kumcular, altın fiyatlardaki hareketlilikten dolayı yatırımcının kendini geri çektiğini söyledi.

Altın fiyatlarındaki yükselişi değerlendiren, petrolün altın fiyatlardaki artışa etki ettiğini söyleyen Manisa Kuyumcular Derneği Başkan Yardımcısı Recep Kumcular; faiz artırımı yönünde bir beklenti olduğunu ifade etti. Yatırımcıların faiz artışlarına dikkat etmelerini isteyen Kumcular, özellikle de Amerika’da gerçekleşebilecek faiz artırımlarının takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Altının uzun vadede hiçbir zaman yatırımcıyı üzmeyen bir yatırım aracı olduğunu kaydeden Kumcular, “Petrol fiyatlarındaki hareketlilik altın fiyatlarını da etkiliyor. Özellikle varil fiyatının 50 doların altına düşmesi, şunu ifade ediyor. Faiz artışı için bir beklenti var. Bu beklenti gerçekleşmediği sürece de altın güvenli liman olarak gözüküyor. Altın lira karşılığı olarak çıktığı rakamların altına düşmez. Aslında altın her ne kadar yastık altı dense de bence en önemli yatırım araçlarında bir tanesi. Seyrine bakacak olursak ulaştığı rakamın gerisine gelmemiştir. Kısmi olarak düşüşler yaşanabilir. Yatırımcısını bir miktar üzebilir. Kısa vadede üzebilir. Uzun vade de düşünüldüğünde altın kazandıran bir yatırımdır” diye konuştu.

Yatırımcıların dikkat etmesi gerekenler hakkında da tavsiyelerde bulunan Kumcular, “Yatırımcılar dünyadaki faiz hareketini takip etmeli, özellikle de Amerika’yı takip etmelidir. Şuanda bir yükseliş var. Bu noktadan sonra küçükte olsa düşüşler olabilir. Ama uzun vadede güvenilir bir yatırımdır. Şuanda fiyatlarda değişiklik olduğu için yatırımcı kendini geriye çekiyor. Önce bir gözlem yapıyor. Piyasada bir yavaşlama oluyor. Piyasa netleştiği zaman tekrar hareketlilik başlıyor. Çıkışta bir durgunluk yaşıyoruz. Düşüşte ise korkunç bir taleple karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir