Altında 4 ayın zirvesi görüldü

16 Ocak 2015 Cuma, 16:11

İsviçre Merkez Bankası’nın Euro/frank kurunda 3 yıldır sürdürdüğü müdahale sınırı uygulamasına son vermesi altına yaradı. Spot altın uluslararası piyasalarda 1260 doları aşarak 3 ayın zirvesini gördü. Gram altın spot piyasada 93 TL’ye kadar yükseldi.

İsviçre merkez bankası‘nın (SNB) Euro/frank kurunda üç yıldır sürdürdüğü müdahale kuru uygulamasına sürpriz şekilde son vermesinin ardından küresel piyasalar son derece dalgalı seyrediyor. Frank keskin şekilde değer kazanırken, Avrupa’da hisse senetleri ve devlet tahvil getirileri sert düşüş kaydetti.

DALGALANMA ALTINA YARADI
Spot altın kazanımlarını yüzde 2 artırarak 12 haftanın en yüksek seviyesi olan 1260 dolar sınırını aştı.  Fransa merkezli IG’nin piyasalar baş analisti Alexandre Baradez, “Son derece şiddetli ve hiç beklenmedik bir hareket. Merkez bankası piyasayı (bu karara) hiç hazırlamadı. Tüm varlık sınıflarında panik yarattı.

Hisse piyasalarının seyrinin tamamen merkez bankalarınca belirlendiği bir dönemde, aniden merkez bankalarının para politikasında yanlış kararlar alma  riskini canlandırdı” dedi. Piyasadaki kanıya göre SNB, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) devlet tahvili alımlarına giderek yaklaşması ve yatırımcıların Rusya gibi riskli piyasalardan çıkması sonucunda oluşan frank talebini karşılayamayacak noktaya geldi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir