ALANINDA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PROJESİ OLAN İNŞAATIN TEMELİ ATILDI!

26 Kasım 2014 Çarşamba, 18:39

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak ve Türkiye’nin en yüksek kapasiteli otomasyonlu otoparkı olacak, 560 araç kapasiteli tam otomasyonlu otoparkın temelini düzenlenen törenle atıldı.

Ferdi UZUN

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak ve Türkiye’nin en yüksek kapasiteli otomasyonlu otoparkının temeli görkemli bir törenle atıldı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Baro Başkanı Zeynel Balkız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yaşar Coşkun, Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, başkan yardımcıları, mülki amirler, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Otoparkın temel atma töreninde konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, bu otoparkın bir yıldız gibi parladığını ifade etti.

Bir ilke imza atıyoruz

Bir ilke imza attıklarını belirten Ergün, “Bunun gururunu yaşıyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden beri kentimizin kanayan yarası haline gelen bu sorunları cesur adımlarla üzerine gittik. Yapılmayanları, hasıraltı edilenleri, kangrene dönmüş sorunları bir bir çözmek için bütün ekiplerimizle birlikte çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. Geldiğimiz noktada Manisa’ya önemli projeler kazandırdık. İmar sorunlarından katı atık tesislerine, atık su arıtma tesislerinden 17 ilçemizden tamamına yapılacak hizmetlerimizin artık planlamasını yapıyoruz. İlimiz merkezimizde yaptığımız projeleri il geneline de yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Tam otomasyonlu

Başkan Ergün, otopark sıkıntısına çözüm için çalışmalarını sürdüren belediyenin, Emekliler Parkı otoparkının ardından, yeni bir otoparkı daha hayata geçireceklerini söyledi. 560 araç kapasiteli tam otomasyonlu bu otoparkın Türkiye’nin en büyük projeleri arasında olacağını aktaran Cengiz Ergün, “Uzunca bir süre prosedürler nedeniyle bekleyen dev projemizin artık temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu otoparkımız 11 katlı, 560 araç kapasiteli ve tam otomasyonlu olacak. Otoparka aracını park etmek isteyen kişi, girişte aracını bırakacak ve bilgisayar sistemi ile hangi numaralı park yerine gideceği belirlenerek, otomatik mekanizma sayesinde araç kendiliğinden park edilecek. Araç geri çağrılacağı zaman da otoparkın çıkışından kart okutularak, otomatik sistemle çıkış kapısına gelecek” dedi.

 İlk defa Manisa’da yapılacak

Ergün, “Otopark alanı 12 bin 750 metrekaredir. Projemizde kurulacak olan sistem, son teknolojik donanımlarda olacak. Projemizin birer örneği İzmir’de ve İstanbul’da mevcut ancak bu kadar büyük kapasiteli ve son Alman teknolojisi ürünü olarak 560 araçlık projemiz, Türkiye’nin en büyük projesi olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin en geniş kapasiteli ve en son teknoloji ürünü olan bu proje, karşımızda bir yıldız olarak durmaktadır. Bu projenin aynı özelliklerinde olan ve ancak araç kapasitesi düşük olan örneği sadece İzmir’de yapılmış. Ancak 560 araç kapasiteli ilk defa Türkiye’de Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Manisa’da yapılacak. Proje bittiğinde dış görünümü ve çevre düzenlemesiyle de bu alana canlılık ve hareket kazandıracak. Binanın dış cephesinin yüzde 60 cam, yüzde 40 komposit kaplama olarak planlandı. Yani otoparka dışarıdan bakıldığında kuru bir beton yığını değil, lüks bir konut gibi görünecek. 28 milyon 891 bin artı KDV bedelli ilahesi yapılan bu projemiz 630 takvim iş gününde bitirilecek.  Yapım süresini daha öne çektirmek için elimizden geleni yapacağız. İnşallah bu süreyi geri çekme çabası içerisinde olacağız.” diye konuştu.

Dualarla kurban kesildi

Yapılan duanın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün ve davetliler butona basarak otoparkın temeli attı. Ergün ve beraberindekiler daha sonra inşaat alanına geçti. Burada kurban kesildikten sonra, Başkan Ergün ve beraberindekiler inşaatın temeline nazar boncuğu attı.

IMG_0005_1024x683

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir