AKP EL NUSRA’YI İYİ ÖRGÜT İLAN ETTİ

19 Haziran 2014 Perşembe, 00:19

AKP EL NUSRA’YI İYİ ÖRGÜT İLAN ETTİ

 

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi silahlı terör örgütünün Bakanlar Kurulu Kararıyla Türkiye’nin terör örgütleri listesinden çıkarması uluslararası kamuoyunda Türkiye’nin radikal islamcı terör örgütlerine destek verdiği algısı yaratmıştır. Bu durum Türkiye’nin dış politikasına büyük zarar verecektir.

El Nusra Cephesi bir yıl önce Hatay Reyhanlı’da 51 vatandaşımızın hayatını kaybettiği hain saldırının sorumlusu olarak açıklanmıştır. Daha katliamın hesabı sorulmadan bu kararın alınması hain saldırıda ölen vatandaşlarımızın kanını yerde bırakmıştır.

AKP Hükümeti ülkenin olağanüstü bir döneminde buna neden ihtiyaç duymuştur? 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma kazasının yaraları hala sarılmamışken, El Nusra gibi, El kaide bağlantılı Işid terör örgütü, Musul’da konsolosluk çalışanları, şoför ve işçilerimizi kaçırmış ve hala serbest bırakmamışken, yaptıkları katliamlar dünya kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanırken AKP Hükümetinin aldığı bu karar herkesi rahatsız etmiştir.

El Nusra Cephesinin El Kaide ile bağlantısı hala devam ettiği halde ve örgütlerin bu konuda hiçbir açıklaması yokken, Dışişleri Bakanlığının sadece El Kaide bağlantılı listeden çıkardık demesi inandırıcı bir açıklama olmamıştır.

AKP islamcı terör örgütlerine karşı iyimser tavrından vazgeçerek El nusra’yı tekrar terör örgütleri listesine geri almalıdır.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Hasan ÖREN
Manisa Milletvekili

 

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi silahlı terör örgütü Bakanlar Kurulu Kararıyla Türkiye’nin terör örgütleri listesinden çıkarılmıştır.

2011 Eylül ayında kurulan El Nusra örgütü, 2013 yılında El Kaide örgütüne bağlılığını ilan etmiş Suriye’nin en büyük silahlı terör örgütlerindendir.

Bir yıl önce Hatay Reyhanlı’da 51 vatandaşımızın hayatını kaybettiği hain saldırının sorumlusu olan bu örgütün, terör örgütleri listesinden çıkarılması uluslararası kamuoyunda Türkiye’nin radikal islamcı terör örgütlerine destek verdiği algısı yaratmıştır.

El Nusra gibi, El kaide bağlantılı Işid terör örgütü, Musul’da konsolosluk çalışanları, şoför ve işçilerimizi kaçırmış ve hala serbest bırakmamışken, yaptıkları katliamlar dünya kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanırken AKP Hükümetinin aldığı bu karar herkesi rahatsız etmiştir.

Bunlara göre;

1-      Türkiye’nin terör örgütleri listesinde olan örgütlerin ve kuruluşların isimleri nedir?

 

2-      El kaide, El Nusra ve Işid gibi radikal islamcı silahlı örgütler “Terör Örgütleri Listesine” hangi tarihlerde ve hangi gerekçelerle alınmışlardır?

 

3-      El Nusra Cephesi hangi gerekçeyle terör örgütleri listesinden çıkarılmıştır?

 

4-      Dışişleri Bakanlığı Terör listesinden değil El Kaide bağlantılı örgütler listesinden çıkarıldı açıklaması yapmıştır. El Kaide ile El Nusra örgütlerinin bu yönde bir açıklaması olmamasına rağmen bu iki örgütün bağlantılarının kesildiğine dair kanıtlar ve bilgiler nelerdir?

 

5-      Türkiye olarak El Nusra Cephesine silah ve para yardımı yapılmış mıdır?

 

6-      El kaide, El nusra ve Işid’i terör örgütü listesinden çıkaran başka ülkeler var mıdır?

 

7-      Irak’ta vatandaşlarımızı kaçıran Işid örgütü Türkiye’nin terör örgütleri listesinden ne zaman çıkaracaksınız?

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.