AKÇAY, “ SOMA İMAM HATİP LİSESİNDE YÜZLERCE ÖĞRENCİNİN HAYATI RİSKE ATILIYOR”

20 Ekim 2014 Pazartesi, 17:37

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY Celal Bayar Üniversitesi tarafından depreme dayanıksız raporu verilen ancak eğitime devam edilen Soma İmam Hatip Lisesi Binasıyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya yazılı soru önergesi verdi.

Celal Bayar Üniversitesi tarafından depreme dayanıksız raporu verilen Soma İmam Hatip Lisesinin taşınması için yapılan yeni binaya Soma Anadolu Linyit Lisesinin taşındığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinin tarafından 2014 yılında Soma İmam Hatip Lisesinin depremsellik inceleme raporu hazırlanmıştır. Bu rapora göre Soma İmam Hatip Lise binası bu haliyle eğitim ve öğretime uygun değildir ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Soma İmam Hatip Lisesi’nin nakli için Cuma Mahallesi Çakır Efe Sokakta İmam Hatip Lisesi olarak yapılan 24 derslikli bina 03/09/2014 tarih ve 37007759 sayılı Valilik Makamı Olur’u ile Soma Linyit Anadolu Lisesi’ne tahsis edilmiştir. Soma Linyit Anadolu Lisesi’nin Soma’nın ilk lisesi olması, yapıldığı zaman kömür işçilerinin bağışlarıyla yapılmış olması, şehrin merkezi yerinde olması gibi etkenlerle çok sayıda kişi, kurum ve sivil toplum örgütü temsilcisi bu düzenlemeye karşı çıkmış, binlerce imza toplanmıştır. Soma İmam Hatip Lisesi binasına depreme uygun değildir raporuna rağmen İmam-Hatip Lisesi olarak yapılan yeni binaya mevcut riskli binada eğitim gören İmam Hatip Lisesi yerine Soma Linyit Lisesi taşınmıştır. Soma Linyit Lisesinin binasına da Soma İmam Hatip Ortaokulu taşınmıştır. Dolayısıyla depremsellik raporuna göre eğitim ve öğretimin devam etmemesi gereken Soma İmam Hatip Lisesinde öğrenciler eğitime devam etmektedir.”dedi.

 

Yüzlerce öğrencinin eğitime devam ettiği depreme dayanıksız raporu verilen ve yüzlerce öğrencinin eğitime devam ettiği Soma İmam Hatip Lisesi binası ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “  Manisa’da ilk ve orta öğretimde kaç okul bulunmaktadır? Bu okullardan kaçının depremsellik raporu hazırlanmıştır? Bu raporlardan kaçı olumsuzdur? Manisa’da depremsellik raporu olumsuz olduğu halde kaç okulda eğitim ve öğretime devam edilmektedir? 2014 yılında Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinin Soma İmam Hatip Lisesi binasının eğitim ve öğretime uygun olmadığı ve güçlendirilmesi gerektiği yönündeki depremsellik raporuna rağmen Cuma Mahallesi Çakır Efe Sokaktaki İmam Hatip Lisesi olarak yapılan 24 derslikli bina 03/09/2014 tarih ve 37007759 sayılı Valilik Makamı Olur’u ile neden Soma Linyit Anadolu Lisesi’ne tahsis edilmiştir? Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinin depremsellik raporuna göre eğitim ve öğretime uygun olmayan ve güçlendirilmesi gereken Soma İmam Hatip Lisesi binasında eğitime neden devam edilmektedir? Bilindiği gibi Manisa dolayısıyla Soma birinci derecede deprem bölgesidir. Her an gerçekleşebilecek bir deprem sonucunda Soma İmam Hatip Lisesi binasının yıkılması sonucu onlarca öğrencimiz hayatını kaybedebilecektir. Depremsellik raporu olumsuz olmasına rağmen Soma İmam Hatip Lisesinin yeni binasını Soma Linyit Lisesine tahsis edip Soma İmam Hatip Lisesi öğrencilerini depreme dayanıksız binada eğitime devam ettirerek olası can kayıplarının sorumluluğunu üstleniyor musunuz?” diye sordu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir