AKÇAY “FACİADAN HÜKÜMET SORUMLUDUR”

23 Haziran 2014 Pazartesi, 19:50

MANİSA’nın Soma İlçesi’ndeki maden faciasıyla ilgili açıklamalarda bulunan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, hükümeti sorumlu tuttu.

Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul ile Soma Cengiz Topel Meydanı’ndaki sendika binasında bir araya gelen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, çeşitli açıklamalar yaptı. Maden faciasından hükümeti sorumlu tutan Akçay, madenlerin denetimsiz olduğunu ileri sürdü. Özelliklede facianın yaşandığı Soma Kömürleri A.Ş.’ye ait işyerlerinde işçi can güvenliğinin olmadığını söyleyen MHP’li Akçay, denetimlerin yetersiz olduğunu, işverenin hükümete karşı olan yakınlığı nedeniyle bu yerlerin denetlenmediğini öne sürdü. İş güvenliği uzmanlarının gerekli incelemeleri yapmadan bu iş yerine olumlu rapor vermeleri sonucunda kazanın yaşandığını ileri süren Akçay, olayların sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi.

Sendika Genel Başkanı Akçul, “Soma’da yaşananlara kaza demek yerine katliam demek daha uygun olur. Bu tür kazalar hiçbir yerde yaşanmamalı. İş yerlerinin güvenliğini sağlamak o iş yerinin güvenlik uzmanlarının görevidir. Bazı işverenlerle yaşanan samimiyet sonucunda, maalesef iş yerleri gerekli şekilde denetlenmiyor” dedi.

MHP Soma İlçe Başkanı Vedat Erdem ise kömür ocaklarına inmek istemeyen madencilerin ilçeyi terk etmeye başladıklarını iddia etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir