AK PARTİLİ VEKİL YURTTAŞ “MANİSA ORGANİK TARIMDA MARKA OLABİLİR”

27 Kasım 2014 Perşembe, 13:19

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ve AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Köprübaşı ilçesinde Organik Zeytin Üretme Çiftliği ve Zeytinyağı Tesislerinde inceleme gezisi yaptılar.

Çiftliğin yetkilisi Ali Alp, Köprübaşı’na 12 yıl önce geldiklerini ve şu an 3500 dönüm zeytin çiftliği tesis ettiklerini söyleyerek 185.000 ağaç diktiklerini belirtti. Şu an da 4000 m2 kapalı alanı olan son sistem bir zeytinyağı tesisinde hizmete  başladıklarını belirtti.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa’nın organik tarıma elverişli olduğunu ve bu konuda ciddi bir çalışma ve sertifikasyon programı yapacaklarını belirtti. Köprübaşı ilçesinde tarım konusunda büyük bir atılım ve heyecan gördüğünü söyleyen Vali Bektaş, mevcut olan Avşar ve Demirköprü Barajlarının sulama sistemlerinin kapalı devreye alındığı takdirde çok büyük alanların daha verimli bir şekilde sulanabileceğini belirtti.

İnceleme gezisi hakkında  AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Türkiye’de bulunan 162 milyon zeytin ağacının 20 milyonu Manisa’mızda bulunmaktadır. Şu an 15 milyon ağacımız zeytin veriyor, 5 milyon ağacımız önümüzdeki yıllarda ürün verecektir. Türkiye’deki sofralık zeytinin %37’sini Manisa’mız karşılamaktadır. Sofralık zeytinde birinci sıradayız. Yeşil sofralık zeytinin %70’ini ilimiz üretmektedir. Manisa’mızın iklimi, güneşli gün sayısı, nem oranı zeytin yetiştiriciliğine çok uygundur. Düzgün üretim ve zamanında hasat ve vakit geçirmeden sıkılan zeytinlerimizden elde edilen yağ ilaç niteliğindedir.” dedi.

Yurttaş konuşmasına devamla “bölgemizde organik zeytin üretimi konusunda çiftçilerimiz çalışmalarını sürekli devam ettirmektedirler. Bu çiftliklerde hiçbir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Çalışanlar özel eğitime alınarak bilgilendirilmektedir. Amacımız ilimizde iyi zeytin üretimi ve ilaç niteliğinde sağlıklı, en üstün kalitede yağ üretimini gerçekleştirmektir.” dedi. Ülkemizde zeytinyağı tüketiminin 2 litre, Avrupa  ülkelerinde ise 20 litre civarında olduğunun ve en sağlıklı yağın zeytinyağı olduğunu, bu yağın kalp krizlerini önlediğini belirten Yurttaş; halkın bilgilendirilmesi konusunda basına büyük görev düştüğünü söyledi.

 Organik Tarım  Manisa İçin Önemlidir

Yurttaş açıklamasında “Manisa’da 2013 yılında organik tarımla uğraşan çiftçi sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 15,1 artarak bin 931’e çıktı. Manisa, bu değerlerle Türkiye genelinde organik tarım yapan en çok çiftçiye sahip sekizinci il oldu. İlimizde organik tarım yapılan alan, ülkemizdeki toplam organik tarım yapılan alanın yüzde 1,4’ü olup bu büyüklük bakımından ilimiz, en fazla organik tarım yapılan alana sahip 15. il konumundadır. Manisa, 55 bin 708 tonluk organik tarım üretimiyle en fazla organik tarım üretimine sahip 10. il konumunda olup bu üretim miktarı, ülkemizdeki toplam organik tarım üretiminin yüzde 3,2’sini oluşturmaktadır. Organik Tarım konusunda çalışmalar artırılmaktadır. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya ve konu üzerinde düşünmeye davet ediyorum” dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “Valimiz Sayın Erdoğan Bektaş, organik tarım konusunda heyecanlı ve kararlı. Tüm kurumlarımız bu konuda yapılacak çalışmalara destek vermelidirler” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir