AK PARTİLİ BAKANLARA “ARAYAN GİREN 50 KİŞİYİ” SORDU

07 Kasım 2014 Cuma, 13:16

CUMHURİYET Halk Partili (CHP) Manisa Milletvekili Sakine Öz, Bakan Faruk Çelik’in Ermenek’teki maden faicasının ardından yaptığı “Ocağı kapatacağımız zaman işveren 50 kişiyi devreye sokuyor” açıklamasıyla ilgili üç bakanın cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Madenlerde yürütülen bozuk siyasi-ticari zincirini sorgulamaya devam ettiklerini ifade eden Milletvekili Sakine Öz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lüfti Elvan tarafından cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesinde, şu sorulara yanıt istedi:

“Karaman-Ermenek’teki maden faciasının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in madenlerde iş güvenliği eksikleri gibi sorunlar hakkında yaptığı açıklamadaki hükümetinizden “ricacı” olan farklı konumlardaki kişi ve kuruluşların kimler olduğu merak konusu olmuştur. Karaman ve Soma’daki madenler özelinde, bölgedeki işletmelerin işçi sağlığı, iş güvenliği ve teknik eksiklerine, teftiş raporlarında listelenmiş denetim noksanlarına rağmen kapatılmaması yönünde, Ethem Arslansan’ın bakanlığınızdan, şahsınızdan ya da diğer bakanlıklardan herhangi bir ricası olmuş mudur? Arslansan, AKP Ermenek İlçe Başkanlığı yapmış ve 30 Mart seçimi öncesinde belediye başkan aday adayı olmuş mudur? Arslansan, Ermenek bölgesindeki madenlerde mühendis olarak görev almış mıdır? Ermenek bölgesindeki herhangi bir madende, herhangi bir tarihte hisse sahibi olmuş mudur? Şu anda hissesi var mıdır? Ermenek’teki facia günlerinde, facia bölgesinde sizin ve Bakanlar Lütfi Elvan ile Faruk Çelik’in yanında, şirketin iş kıyafetini giymiş halde düzenli olarak bulunmuş ve madenin ağzına kadar inerek sizlere izahat vermiş midir? Maden alanında bulunduğunuz sırada, Arslansan’dan maden hakkındaki bilgiyi, kendisinin hangi uzmanlığına ya da bağlantılarınıza dayalı olarak aldınız? Arslansan, 30 Mart yerel seçimlerinde başkan adayı olarak gösterilmeyince Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın resmi ya da gayriresmi danışmanı mı olmuştur? Bakanlıkta odası var mıdır? Bakan katında hangi konumuna istinaden bulunmaktadır? Ermenek’teki facia öncesinde, teftiş raporları, uzman ve meslek odalarının görüşleri bu bölgedeki madenler konusunda iş sağlığı ve işçi güvenliği eksiklerini, jeolojik durumu, sondaj eksiklerini, jeolojik durumu ortaya koymuşken, Bakan danışmanlığına yükseldiği belirtilen bir mühendis olarak Ethem Arslansan’ın, bölgedeki sorunlar hakkında bakanlığınıza, bağlı olduğu belirtilen bakana ya da ilişkili bakanlıklara herhangi bir bilgi arz etmiş midir?”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir