Aigai Büyükşehir’in Desteğiyle Ortaya Çıkacak

26 Ocak 2015 Pazartesi, 18:34

MANİSA’da birçok tarihi eserin restorasyonunu yaparak, eserleri ön plana çıkaran Manisa Büyükşehir Belediyesi, son olarak Antik Kent Aigai’de kazı çalışmalarına destek verebilmek adına Kazı Başkanı Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Doğer ile bir protokol imzaladı. Antik Kent Aigai’nin ortaya çıkarılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinin artarak devam edeceğini ifade eden Başkan Ergün, imzalanan protokolün sağlanacak desteklerin başlangıcı olduğunu belirtti.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, geçtiğimiz aylarda inceleme yaptığı ve bilgi aldığı Antik Kent Aigai’de, kazı çalışmalarına Büyükşehir Belediyesi’nin destek verebilmesi adına Kazı Başkanı Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Doğer ile bir protokol imzaladı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün makamında gerçekleşen imza törenine Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Müge Türkeli Kuğu, Kazı Başkanı Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Doğer, Etüt ve Projeler Dairesi Tarihi Sosyal ve Kültürel Projeler Şube Müdür Kadriye Orman da yer aldı.

Tarihimiz ortaya çıkacak

İmzalan protokol hakkında bilgiler veren Etüt ve Projeler Dairesi Tarihi Sosyal ve Kültürel Projeler Şube Müdür Kadriye Orman, protokolün yıllık olarak hazırlandığını ifade ederek, “İmzalanan protokol, tiyatronun, Apollon Tapınağı’nın ve ona gidecek antik yolların ortaya çıkarılması üzerine hazırlandı. İnşallah sağlanan desteklerle de tarihimiz ortaya çıkarılacaktır. Yıllık olarak hazırlan protokolün yaklaşık maliyeti de 414 bin Türk Lirası’dır” dedi.

Sağlanan destekle kazı çalışmaları hızlanacak

Orman’ın ardından söz alan Kazı Başkanı Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Doğer ise, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kazı çalışmalarında yeni bir atılımda bulunacaklarına dikkat çekerek, “Antik Kent Aigai’de 10 yıldır çok mütevazı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kazı çalışmalarında yeni bir atılımda bulunacak” dedi.

Desteklerimizin başlangıcı

Doğer’in ardından söz alan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise, “Geçtiğimiz aylarda Antik Kent Aigai’de incelemelerde bulunmuştuk. İncelemelerimiz sırasında gerçekten Antik Kent Aigai’de bir tarihle karşılaşmıştık. Bugüne kadar Antik Kent Aigai’de yapılan çalışmalarda emeği geçen, başta İsmail Akçura ağabeyim ve Prof. Dr. Ersin Doğer’e çok teşekkür ediyorum. Biz de Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak, mevcut tarihin ortaya çıkarılması noktasında ilgili desteğin sağlanması amacıyla protokolün Kültür Bakanlığı’ndan onayını alarak imza aşamasına geldik. İnşallah bu yaz kazı çalışmalarını da yerinde inceleyeceğiz. Bundan sonraki süreçte Antik Kent Aigai’nin ortaya çıkarılmasıyla ilgili desteklerimizin başlangıcıdır” dedi. Konuşmaların ardından protokole imzalar atıldı. Protokol imza töreninde son olarak Kazı Başkanı Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Doğer, Başkan Ergün’e Antik Kent Aigai’nin simgesi olan keçi heykeli hediye etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir