AHŞAP KURSU YAŞAMINI DEĞİŞTİRDİ!

03 Aralık 2015 Perşembe, 11:12

MANİSA’nın Akhisar İlçesi’nde yaşayan doğuştan otizm hastası Tugay Kavçak (25) Belediye ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde açılan ahşap kıl testere kursuyla yeteneklerini geliştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Akhisar Belediyesi Sanat Atölyesi’nde açılan kıl testere kursunda engelliler el becerilerini geliştirerek özel eserler hazırlıyor. El Sanatları Öğretmeni Murat Dalca ile birlikte ahşabı kesip boyayan ve montaj yapan kursiyerlerden otizm hastası Tugay Kavçak, 4 dönemdir aynı kursa devam eden engellilerden yalnızca biri.

Trafik kazasının ardından tekerlekli sandalyeye mahkum olan Gülşah Çorukman, Şükrü Mutlu, el parmakları olmayan İhsan Boz, çocukken ateşli hastalık geçiren yürüme engelli Beyhan Şahinoğlu ve Handan Yavaş’ın da aynı kursa geldiğini belirten Öğretmen Murat Dalca, “Her gün aileden biri Tugay’a eşlik ediyor. Arkadaşları ile iletişimi her geçen gün artıyor. Hem ailesi hem de biz çok mutlu oluyoruz. Açılan sergilerde yaptıklarının sergilenmesi ile kendisine güveni artıyor. Akhisar’da özel rehabilitasyon merkezlerinde tedavi gören yaklaşık bine yakın engelli var. Eski bir Osmanlı sanatı olan kıl testere sanatı kurslarına engelli arkadaşlar büyük ilgi gösteriyor. Aileleri yaptıkları maketleri evlerinde hiç kimsenin ellememesi için mücadele ettiklerini söylüyor” diye konuştu.

Otizm hastası Tugay Kavçak’ın annesi Bedriye Kavçak ise kurs sayesinde oğlunda bazı olumlu değişikliler olduğunu söyleyerek “Bu kurs sayesinde hayatı değişti. Haftanın 5 günü getiriyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

 

AKHISAR BELEDIYESI SANAT ATOLYESI'NDE ACILAN KIL TESTERE KURSUNDA ENGELLILER EL BECERILERINI GELISTIREREK OZEL ESERLER HAZIRLIYOR. (FOTO: HALDUN AKYUZ / AKHISAR, DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir