Ahşabın Ruhuna Dokunan Sanat

20 Ekim 2015 Salı, 17:31

MANİSA Büyükşehir Belediyesi’nin aylık kültür sanat etkinlikleri kapsamında, Nahhat Selami Erfidan tarafından “Ahşabın Ruhuna Dokunan Sanat” adlı Naht Sanatı(Geleneksel Türk Ağaç Oyma Sanatı) sergisi açıldı.  Forum Magnesia AVM’de gerçekleştirilen açılışa, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü’de katıldı.

Manisa Demirci doğumlu Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatkarı Nahhat Selami Erfidan tarafından “Ahşabın Ruhuna Dokunan Sanat” adlı Naht Sanatı( Geleneksel Türk Ağaç Oyma Sanatı) sergisi açıldı. Forum Magnesia AVM’de gerçekleştirilen açılışa, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürü Adem Gökçe, Büyükşehir Belediyesi Demirci Koordinatörü Kazım Aysan da katıldı. Serginin açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Nahhat Selami Erfidan konuklarına eserleri hakkında bilgiler verdi. Selçuklu döneminden başlayıp, Osmanlılara kadar giden ve icraatını çok az kişinin yaptığı Naht Sanatı’nın inceliklerini de anlatan Erfidan, 27 yıldır bu sanatla ile uğraştığını ve eserlerini Manisalıların beğenisine sunmaktan dolayı büyük memnuniyet içerisinde olduğunu belirtti. Naht Sanatı’nı yaşatmak adına sergiler açtığını ve kurslar verdiğini belirten Erfidan bu sanata sahip çıkmak gerektiğinin altını çizdi.

Güzgülü Erfidan’ı Tebrik Etti

Sergide görücüye çıkan eserleri tek tek inceleme fırsatı bulan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü bu zor sanatı icra eden Selami Gülfidan’ı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Naht Sanatı Nedir?

Naht Sanatı, Selçuklu ve Osmanlılarda ahşabın oyularak, camilerde, minberlerde ve mihraplarda, evlerin pencere ve sahanlıklarını süslemek amacıyla yapılan bir sanat dalıdır.

Ahşabın Ruhuna Dokunan Sanat (1)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir