AÇIKDİL BALIKESİRLİLER DERNEĞİ AÇILIŞINA KATILDI

06 Şubat 2014 Perşembe, 12:19

 

         AÇIKDİL;”YUNUS EMRE’YE GÖSTERİ MERKEZİ YAPILACAK”

 

MHP Yunus Emre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil, Manisa Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Manisa Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Geçmişten Geleceğe Tanıtım ve Kültür Etkinlikleri”nin açılışına katıldı.

 

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Manisa İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin ve dernek başkanı İsa Özdemir ile birlikte Balıkesir’in tarihini anlatan resim sergisini gezen MHP Yunus Emre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil, kültür ve tarihin önemine dikkat çekerek “Manisa ilinde yaklaşık 35 bin Balıkesirli yaşamaktadır. Manisa diğer illerden de vatandaşlarımızın bulunduğu kültür zenginliğinin oluştuğu bir ilimizdir. Kent konseyinin çalışmaları içinde yapılan hemşeri dernekleri etkinliklerinde bu kültür zenginlikleri açıkça görülmüştür. Yunus Emre Belediyesi olarak göreve geldiğimizde bu tür etkinliklerin yapılabilmesi için açık ve kapalı gösteri merkezi yapılıp bu ve buna benzer konser gibi etkinliklerin yapılması sağlanacaktır. Manisa Yunus Emre ilçesinin tanıtımına fayda sağlayacak bu tür etkinlikler turizm olarak da Yunus Emre’nin gelişmesine katkı sağlayacaktır.” Diyerek mart başında açıklayacağım dediği projelerden gösteri merkezi projesini açıkladı.

 

Yuntdağ köylerinde halıcılığı tekrardan canlandırmak için projeler geliştiren ve Sındırgı Yağcı Bedir halı ve kilimlerini dikkatlice inceleyen MHP Yunus Emre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil, “ Sergide Balıkesir Sındırgı Yağcı Bedir halı ve kilimlerini gördükten sonra Yunus Emre ilçesinde Yuntdağı bölgesinde halıcılığa verdiğimiz önemin bir kez daha farkına vardık. Demek ki halıcılık potansiyeli bu tür hemşeri dernekleri ve etkinliklerle daha da artacak ve pazardan pay alınacaktır. Artık Yunus Emre Belediyesi’ de dokuduğu Yuntdağ halılarını böyle sergilerde,etkinliklerde sergileyecek.” Şeklinde konuştu.

 

Balıkesirli sanatçı Seval Arslan “Deniz Kokusu” isimli kitabını imzalayıp MHP Yunus Emre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil’e hediye etti. Sanatçı Açıkdil’i kırmayarak bir de şiir okudu. Balıkesir’in tarihine tanıklık eden, el dokuması halıları inceleyen MHP Yunus Emre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil, Balıkesir’in meşhur lezzeti höşmerimden tatmayı da ihmal etmedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir