95 YILLIK TARİHİ EV YENİDEN AYAĞA KALDIRILIYOR

19 Ocak 2015 Pazartesi, 18:33

MANİSA’nın Alaşehir İlçesi’ndeki ‘Bakkal Şükrü’lerin Evi” olarak bilinen 95 yıllık tarihi geçmişe sahip klasik Türk evi ve içinde bulunduğu park Alaşehir Belediyesi tarafından protokol imzalanarak restore edilmek üzere 20 yıllığına Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Restorasyon tamamlandığında bahçesi kafeterya olarak düzenlecek tarihi evin yakınındaki Saint Jean Kilisesi’ne gelen yabancı turistlerin buraya çekilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Kutlu Doğum Parkı içerisindeki halk arasında ‘Bakkal Şükrü’lerin Evi” olarak bilinen Şükrü Araç’a ait tarihi bina bir süre önce kamulaştırılarak Alaşehir Belediyesi’ne geçti. İki katlı, 6 odalı, yığma taş temelli, duvarları tuğladan yapılmış olan tarihi klasik Türk evinin restore edilerek ayağa kaldırılması için belediye harekete geçti. Cumhuriyet Dönemi mimari eserlerinden olan tarihi ev ve içinde bulunduğu Kutlu Doğum Parkı düzenlenmek üzere 20 yıllığına protokol imzalanıp Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Soğuksu Mahallesi’ndeki Saint Jean Kilisesi yanındaki, 1920 yılında yapılan tarihi ev ve Kutlu Doğum Parkı’nın aslına uygun olarak restore edilerek tarihin yaşatıcacağını belirten MHP’li Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, “Bu kültürel mirasın paylaşılması ve güncelleştirilmesi amacıyla büyükşehir belediyesine teklifte bulunduk. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, bu kültür mirasının toplumun kültür hayatına kazandırılmasında önemli bir adım olarak değerlendirdi. Bugüne kadar yapılmış olan restorasyon projelerinin ve onaylanmış projelerin hayata hızlı bir şekilde geçirilmesi anlamında da gereken her şeyin bir an önce yapılması talimatını verdi. Bu sebeple bürokratik engellerin aşılabilmesi ve onların yerine getirilmesi anlamında da, büyükşehir belediye meclisimiz ve bürokratlarımız gereken çalışmaları yaptılar. Bu çalışmalar devam ederken başta Soğuksu Mahallesi, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Turan Alakent’e ait tarihi binamız ve diğer tarihi binalarımızın restorasyon çalışmalarını da değerlendiriyoruz” dedi.

YILDA 25 BİN TURİSTE HİZMET VERECEK

Tarihi evin ilçeye turist kazandıracağını beklediklerini belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün “Alaşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu Klasik Türk Evi ve Bahçesi’nin, orada bulunan mevcut evin restorasyonu noktasında hazırlanmış olan projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve SİT’ten gerekli onayı çıkarılıp, restorasyonu yapılacak. İlgili proje için ihale süreçlerine başladık. İnşallah orayı, bütün kadınlarımızın ve ailelerimizin, evlatlarımızın faydalanacağı çok güzel bir merkez olarak değerlendireceğiz. Dış kısmını kafeterya olarak Alaşehir’de yaşayan vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Saint Jean Kilisesi karşısında olması nedeniyle yıllık yaklaşık 25 bin turiste de orada hizmet verecek” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir