51 YAŞINDA SULTANLIK İÇİN YARIŞTI

16 Nisan 2014 Çarşamba, 18:55

MANİSA’da bu yıl 474’üncüsü düzenlenecek uluslararası mesir festivalinde Hafsa Sultanı canlandırmak için Manisalı güzeller birbirleriyle yarıştı. Festivalde Hafsa Sultan olmak için yarışan genç kızlar arasındaki, iki çocuk, bir torun sahibi 51 yaşındaki Gülay Cengiz ilgi odağı oldu.

Uluslararası Manisa Mesir Festivali süresince Hafsa Sultan’ı canlandıracak güzeli seçmek için geleneksel olarak düzenlenen yarışma, Kültür Sitesi Lale Salonu’nda yapıldı. Hafsa Sultan olmak için başvuran 214 kişiden 108’i ön elemeyi geçerek, yarışmaya katılmaya hak kazandı. Sabah saatlerinden itibaren boy, kilo ölçümlerini yaptıran adaylar, heyecanla jürinin karşısına geçmeyi bekledi. Manisa Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, Kültür Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Manisa Belediye Başkan Yardımcısı Nursel Ustamehmetoğlu, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün eşi Şeyda Ergün ve Hesna Dayıoğlu’ndan oluşan jüri, Hafsa Sultan adaylarını fizik, yüz güzelliği, diksiyon, temsili canlandırma yeteneğine göre değerlendirdi. Jüri birbirinden güzel kızlar arasından Hafsa Sultan adayını seçmekte zorlandı.

Yarışmada teker teker sahneye çıkan 108 aday arasında, 51 yaşındaki Gülay Cengiz ilgi odağı oldu. İki çocuk, bir torun sahibi Cengiz, başvuru standını görünce, Hafsa Sultan olabileceğine inanıp, başvurduğunu söyledi. Beraberindeki teyzesinin kızının kendisini Hafsa Sultan olmak için başvuru yapmaya ikna ettiğini belirten Cengiz, “Neden olmasın diyerek, kayıt yaptırdım. Araştırdım ve Hafsa Sultan’ın 55 yaşında vefat ettiğini öğrendim. Güzelliği ve yardımseverliliği ile tanınan birisi. ‘Yaş olarak da uygun olabilir’ diye düşünüp, yarışmaya katıldım. Eşim yok, 2 kızım var. Kozmetik ürünleriyle ilgili satış firmasında direktör olarak çalışıyorum. Aynı zamanda 6 yaşında ‘Ceren’ adında bir torunum var. Müziği sever, dağcılık yürüyüşlerine katılırım” dedi. Ancak finale kalamadı.

Yarışmada, jüri güzeller arasından 25 kişiyi seçerek önümüzdeki cumartesi günü final elemesini gerçekleştirecek.

474’üncü Uluslararası Mesir Festivali, 22-27 Nisan tadrihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.