5 TON MESİR ELDE HAZIRLANIYOR!

12 Nisan 2016 Salı, 15:59

MANİSA’da bu yıl 476’ıncı kez düzenlenecek Uluslararası Mesir Macunu Festivali için Sultan Cami’nin kubbe minarelerinden 24 Nisan’da saçılacak 5 ton mesir macunu, 15 kadının hünerli elleriyle makine yardımı olmadan hazırlanıyor.

Terör olayları nedeniyle eğlence programları iptal edilen 476’ıncı Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nde halka saçılacak macunlar için hummalı bir çalışma sürüyor. Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği’nin imarethanesinde 1 Nisan’da hazırlanmaya başlayan şifalı macunlar, 41 çeşit baharatla harmanlanarak paketleniyor.

ESKİ USULLERE GÖRE HAZIRLANIYOR

Hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü açıklayan Dernek Başkanı Ufuk Tanık, macunların geleneklere uygun yapıldığını söyledi. 22 Nisan’a kadar macunların tamamlanacağını belirten Tanık, “Eski usullerin hepsini uyguluyoruz. Karışımından paketlenmesine kadarki üretim sürecinde hünerli kadınların elleri makine gibi çalışıyor. 20 gün gibi bir sürede 5 ton macunu yapıyorlar. Üretim kazanlarda su, şeker ve limon tuzunun kaynatılmasıyla başlıyor. Bal kıvamına gelen macun bir gün boyunca soğumaya bırakılıyor ve dinlendiriyor. Ardından macun 41 çeşit baharatın yer aldığı tezgahlarda harmanlanıyor. 41 çeşit baharatla buluşan macun bu işlemin ardından kesilerek, tek tek paketleniyor” dedi.

FESTİVALE DAVET

Festivale 12 ülkeden ve kardeş şehirlerden konukların geleceğini belirten Tanık, “Mesir Manisa’nın bayramıdır. Terör olaylarından dolayı insanların telaşlandıklarını duyuyoruz. Katılımın az olacağına yönelik endişeler var. Ama Manisalılar teröre boyun eğmeyecektir. Endişelerin yanı sıra insanlardan ‘Hiç saçıma katılmadım, ama teröre tepki olarak bu yıl katılacağım’ gibi sözler de duyuyoruz. Manisalılar teröre, terörün istediğine boyun eğmeyecektir. Geçtiğimiz yıllardaki katılımın aynen devam edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir