Son Dakika
18 Şubat 2018 Pazar

46 milyonluk dev yatırım törenle açıldı

17 Mayıs 2017 Çarşamba, 20:29

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün Turgutlu’yu atıksu kirliliğinden kurtaracak 46 milyonluk dev yatırımı Turgutlu Atıksu Arıtma Tesisi görkemli bir törenle açıldı. Başkan Ergün; gelecek seçimler için değil, gelecek nesiller için çalışan belediyecilik anlayışlarıyla, Turgutlu’nun en büyük ve kaderini değiştirecek yatırımına imza attıklarını söyledi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Turgutlu’nun atıksu kaynaklı çevre kirliliğine son vermek için hayata geçirilen Turgutlu Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi. 46 Milyon lira yatırım bedeliyle inşa edilen çevre dostu tesisin açılış törenine; Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, İller Bankası İzmir Bölge Müdürü Enver Çelebi, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Genel Müdür Yardımcıları Mahmut Bilgen, Şehnaz Başaran ve Burak Aslay, Büyükşehir ve MASKİ daire başkanları, MHP İlçe Başkanı Orhan Sayer, CHP İlçe Başkanı Erk Kayabaş, Ülkü Ocakları İlçe Başkanı Cemal Gürefe, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İller Bankası İzmir Bölge Müdürü’nden Başkan Ergün’e teşekkür

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşma yapan İller Bankası İzmir Bölge Müdürü Enver Çelebi, Turgutlu Atıksu Arıtma Tesisi’nin hayata geçirilmesinde MASKİ Genel Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Tesisin 600 iş günü içerisinde su alma aşamasına geldiğini söyleyen Bölge Müdürü Çelebi, sürdürülebilir çevre için büyük önem arz eden tesisin ilçeye kazandırılmasında başrol oynayan Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün’e, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin’e, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun’a ve MASKİ çalışanlarına teşekkür etti.

“Turgutlu tarihimizin en büyük yatırımını hayata geçiriyoruz”

Çelebi’nin ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin; 61 mahallesi ve 150 bini aşan nüfusuyla Manisa’nın gelişen ilçelerinden olan Turgutlu’nun en büyük maliyetli yatırımının hayata geçirildiğini belirtti. Atıksu Arıtma Tesisi’nin Gediz Havzası’nın can simidi niteliğinde olduğunu söyleyen Başkan Şirin, çevreye zarar vermeden modern bir şehir yaratma yolunda büyük bir adım olan tesisle sürdürülebilir yaşama büyük katkı sağlanacağını ifade etti. Bu tesis sayesinde Turgutlu’nun geleceğinin emin ellerde olduğunu vurgulayan Şirin, “MASKİ Genel Müdürlüğümüzün iyi ve etkin atıksu yönetimiyle çevreye zarar vermeksizin suyumuzu, kaynaklarımızı ve doğamızı koruyoruz. Bu önemli yatırımın mimarı olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’e ve Genel Müdürümüz Yaşar Coşkun yönetimindeki MASKİ’ye teşekkürü borç biliyorum. İlçemizdeki diğer altyapı çalışmaları noktasında da MASKİ Genel Müdürlüğümüz ile birlikte önemli dönüşümlere imza atıyor; altyapı sıkıntılarını halının altına süpürmek yerine, sorunların kararlılıkla üzerine giderek çözüme kavuşturmaya devam edeceğiz” dedi.

“Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz”

Başkan Şirin’in ardından kürsüye Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün davet edildi. Temiz bir Manisa, temiz bir Gediz, temiz bir gelecek için hayata geçirilen çevreci tesislerden birini Turgutlu’ya kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Başkan Ergün, Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte çevresel yatırımlara önem verdiklerini ifade etti. Seçim çalışmaları esnasında daha temiz bir çevre için yatırım sözü verdiklerini ve bu sözleri bir bir yerine getiriyor olduklarını belirten Başkan Ergün, “Gelişmiş sanayisiyle Manisa merkezi olduğu gibi, Turgutlu ilçemiz de hızla göç alan yerleşim yerlerimizden bir tanesi. Artan nüfusla birlikte yeni konut alanları, yeni sosyal donatı alanları gibi insan odaklı çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Bunlar işin görünen kısmındaki ihtiyaçları. Artan nüfusun içme suyu, kanalizasyon, evsel atıklarının doğru bir şekilde toplanması, yaşadıkları çevrenin temiz olması gibi etkenler de, en az konut ve barınma ihtiyacı kadar önemli ve olmazsa olmazlardan. Bu noktada Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak hızla projeler ürettik ve bu projelerimizi birer birer hayata geçirmeye başladık” dedi.

“Gelecek seçimler için değil, gelecek nesiller için çalışıyoruz”

Dünyada su kaynaklarının hızla azaldığı ve bu kaynaklar arasında içilebilir kalitede olan su kaynaklarının da azalarak tükenme noktasına geldiğini ifade eden Başkan Ergün, var olan su kaynaklarının kirletilmemesi ve bu kaynakların daha verimli kullanılması için atık suların arıtılarak doğaya geri kazandırılmasının önemine de değindi. Başkan Ergün, “Manisamız genelindeki atıksuların sağlıklı şekilde arıtılabilmesi için MASKİ Genel Müdürlüğündeki arkadaşlarımızla hızla proje çalışmaları yaptık. Manisa merkez, Gördes, Soma ve bugün açılışını yapıyor olduğumuz Turgutlu ilçemizde atık su arıtma tesislerinin inşaatlarına başladık. Turgutlu Belediye Başkanımız Turgay Şirin nezdinde birlikte çalıştığımız Salihli, Kula, Selendi, Alaşehir, Sarıgöl belediye başkanlarımızla ortak bir sloganımız var. Gelecek seçimler için değil, gelecek nesiller için çalışıyoruz. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için; atıksuların bereketli ovalarımızı sulayan Gediz Nehri’ni ve Bakırçay’ı kirletmemesi için bu tesisler oldukça önemli. Bu bilinçle hareket eden belediye başkanları olarak Manisamıza bu önemli çevresel yatırımları kazandırıyoruz” dedi.

46 Milyon liralık çevreci yatırım

Tesisin teknik özellikleri ve kapasitesiyle ilgili de bilgi veren Başkan Ergün, “Çevre dostu tesisimiz 165 bin eşdeğer nüfusa hitap edecek. Tesisimizde günlük 33 bin metreküp atıksu arıtılacak. Bu tür tesisler maliyet açısından oldukça yüksek maliyeti olan tesisler. Turgutlu atıksu arıtma tesisimizin de toplam yatırım maliyeti 46 milyon 950 bin 679 Liradır. Ne kadar yüksek maliyetli olursa olsun, çevremizi yitirmektense, paramızı bu tür önemli şeylere harcamak çok daha önemlidir diye düşünüyorum. Tesisimizde ayrıca yıllık 7 bin ton kapasiteli Solar Çamur Kurutma Ünitesi de mevcut. Tesis birinci kademede 2026 yılına kadar hizmet verecek. İlave ünitelerle birlikte 2046 yılına kadar sorunsuz çalışacak” dedi.

Büyükşehir ve MASKİ’den ödüle layık yatırımlar

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen tesislerle gelecek nesillere daha temiz Turgutlu bırakmayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Ergün, “Çocuklarımız için daha güzel yarınlar inşa edebilmek adına ilimiz genelinde yılmadan yürüttüğümüz çalışmalarımız tarafsız kuruluşlarca da görülmüş ve geçtiğimiz yılın Şubat ayında merkezi Ankara’da olan Hayat İçin Su Derneği tarafından ödüle layık görülmüştü. Manisa Büyükşehir Belediyesi, en çok altyapı yatırımı yapan belediye; MASKİ Genel Müdürlüğümüz de, en çok arıtma tesisi yapan idare ödülü almıştı. Bu tür ödüller bizlerin ne kadar doğru işler yaptığının birer kanıtı oluyor. Çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmak adına çalışmalarımıza devam ederek, tarım arazilerimizi sulayan Gediz Nehri ile Bakırçay Havzası’nı balık tutulacak temizliğe getirmek için canla başla çalışacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

63 kilometrelik altyapı sağlıklı hale getirildi

Başkan Ergün konuşmasında, MASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde ilçede gerçekleştirilen altyapı çalışmaları hakkında ise şu ifadelere yer verdi: “95 Mahalle Projemiz kapsamında Irlamaz, Akçapınar, Hacıisalar, Kabaçınar, Karaköy, Kuşlar, Ören ve Yunusdere mahallelerimize 24 bin 997 metre içme suyu, 22 bin 460 metre de kanalizasyon hattı döşedik. Kendi ekiplerimizin de çalışmalarını eklediğimizde toplamda 39 bin 50 metre içme suyu hattı sağlıklı hale getirildi. Kanalizasyon Dairemiz tarafından yapılan çalışmalar kapsamındaysa kendi ekiplerimizin döşediği hatla birlikte ilçede toplamda 24 bin 130 metre hat döşendi.”

Merkez ve mahallelerde altyapı sorunları sıfıra iniyor

Yeni projelerle altyapı yatırımlarını hız kesmeden sürdürdüklerinin altını çizen Başkan Ergün, “MASKİ Genel Müdürlüğümüz bünyesinde 130 Mahalle Projesi’ni hayata geçirdik. Sonra buna 12 mahallemizi daha ekleyerek bu sayıyı 142’ye çıkardık. Belde belediyesi durumundan mahalleye dönüşen 12 noktada daha altyapı hizmeti yapılacak olmasından dolayı çalışma yapacağımız mahalle sayısı 154’e çıktı. 130 Mahalle Projemiz kapsamında Turgutlumuzun Avşar, Çampınar, Çatalköprü, Dağyeniköy, Çıkrıkçı, Kurudere, Yeniköy, Musacalı, Sarıbey, Güney, Çepnidere ve Kayrak mahallelerimizde yeni içme suyu ve kanalizasyon hatları döşenecek. Yine projemiz kapsamında; Çampınar, Çıkrıkçı, Musacalı, Sarıbey ve Güney mahallelerimizde dere ıslahı yapılacak. İçme suyu için de enerji temini projeleri de hayata geçirilecek. İller Bankası ile yürüteceğimiz çalışmayla ilçemizde 335 kilometre kanalizasyon, 335 kilometre içme suyu ve 10 kilometre yağmursuyu hatları ile 6 adet içme suyu deposu yapacağız. MASKİ’nin ilçeyi baştan yaratacak olan projesi sayesinde Turgutlu merkezindeki altyapı sistemi tamamen yenilenecek ve eski hatların neden olduğu sorunlar sıfıra indirilecek” dedi.

MASKİ, 2016’da Turgutlu’ya 53 milyonluk yatırım yaptı

Hiçbir ayrım gözetmeksizin Manisa’nın 17 ilçesine hizmet götürdüklerinin altını çizen Başkan Ergün, Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ tarafından Turgutlu ilçesine yapılan ve yapılacak olan yatırımlara ilişkin olarak ise şunları söyledi: “MASKİ Genel Müdürlüğümüz Turgutlumuza 2016 yılında yaklaşık 53 milyon TL yatırım yaptı. Bunun içinde birazdan açılışını gerçekleştireceğimiz bu önemli tesisimiz de vardı. 2017 yılında da yaklaşık 28 milyon TL daha yatırım bütçesi ayrıldı. Sorunsuz altyapı, sorunsuz üstyapı, insanlarımız vakit geçirebildiği alanlar, sorunsuz ulaşım, ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin kimseye muhtaç olmadığı yerleşim yerleri için çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz.”

“Daha yaşanabilir bir çevre için Turgutlumuza hayırlı olsun”

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs gününün 98. yıl dönümünü kutlayan Başkan Ergün, özgürlük ve bağımsızlık uğruna hayatlarını feda eden atalarımızı andı. Turgutlulu vatandaşların Ramazan ayının da mübarek olmasını dileyen Başkan Ergün, “Geleceğimizin teminatları çocuklarımıza daha yaşanabilir bir çevre bırakmak adına açılışını yapacağımız atık su arıtma tesisinin hayırlı olmasını diliyor; hepinizi sevgiyle saygıyla ve muhabbetle selamlıyor, törenimize katılan tüm hemşerilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun” dedi.

Dev tesisin kurdelesi büyük coşkuyla kesildi

Konuşmaların ardından Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e hediye takdiminde bulundu. Turgutlu Çevre Platformu, Yaşam Derneği ve Ziraat Odası da Başkan Ergün’e hizmetleri dolayısıyla çiçek verdi. Sonrasında sahneye davet edilen protokol üyeleri, tesisin hayırlı olması için edilen duanın ardından, büyük bir coşkuyla tesisin açılış kurdelesini kestiler.

 

Başkan Ergün çevre dostu tesisi gezdi

Törenin ardından Başkan Ergün ve beraberindekiler, atıksuyun arıtılma süreci boyunca tabi tutulacağı üniteleri tek tek gezerek, tesiste incelemelerde bulundu. Öncelikle tesisin işleyişinin 7/24 kontrol edildiği SCADA sistem odasını inceleyen Başkan Ergün, ardından tesise su alımı gerçekleştirilen ızgaraları ve aneorobik havuzları dolaştı. Dev tesisin görkemli açılışı toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir