ZEYTİNE TUZ AYARI!

30 Eylül 2014 Salı, 14:34

Vali Erdoğan Bektaş’ın da katılımıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından sofralık zeytindeki yeni tuz oranın miktarı belirlendi. Yen i tuz oranın hem kalite hem de lezzet olarak aranılan tat olmasını değerlendiren Vali Bektaş, “En iyinin peşinde olmalıyız. Dünyaya açılmanın yollarını bulmalıyız. Zeytin bu şekilde daha iyi satılacak ve sağlıklı olacaksa bu şekilde yapılmalıdır” dedi.

Ferdi UZUN

Sofralık zeytinde sodyum tuzunun azaltılması ve gıda güvenliğine uygun zeytin üretimi ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde zeytindeki tuz oranlarıyla ilgili tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya Vali Erdoğan Bektaş, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, CBÜ Gıda Mühendisliği öğretim görevlisi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve ilgili müdürler katıldı. Bakanlık tarafından çıkan tebliğe göre zeytindeki tuz oranlarının belirlendiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, uygulamada bir geçiş sürecinin olduğunu belirterek 2014 yılı sonuna kadar piyasaya sürülen ürünler var ise bunlar 2016 yılının sonuna kadar piyasada bulunabileceği bilgisini verdi. Çebi, “2015 yılı başı itibariyle piyasaya sürülen ürünler ise yeni çıkan tebliğe uygun olmak zorunda” dedi.

Tuz sınırı yüzde 8

Tuz oranın nasıl olması gerektiğini belirten İl Müdürü Çebi,” Mevcut durumda piyasada yüzde 10-12 olan sofralık zeytinlerdeki tuz oranı, yeni düzenlemede ağırlıkça en fazla yüzde 8’le sınırlandırıldı. Düzenlemeye göre 100 gramda en fazla 4 gram tuz içeren sofralık zeytinler için “az tuzlu” ifadesi kullanılabilecek” diye konuştu.

Yöresel isimler artık olmayacak

Hasan Çebi, yeni tebliğe göre zeytinlerle ilgili yöresel ifadelerin de kullanılmayacağını belirtti. Yeni Çebi,” “Gemlik, Edremit” gibi ifadelerin etiketlerde ürün ismi olarak yer almasına izin verilmeyecek. Zeytinin özel bir çeşide ait olması halinde tüketici etiket üzerinde bu çeşidi örneğin “Gemlik zeytini” olarak değil, “Gemlik çeşidi” olarak görecek. “Edremit Zeytini” değil “Edremit Çeşidi” olarak görülecek. İşleme şekillerine göre zeytinler doğal ve işlem görmüş zeytin olarak iki ana başlık altında toplanacak. Tüketiciler sofralık zeytin etiketlerinde kendiliğinden tatlanan zeytinler için “doğal” ifadesini salamura, sele, kurutulmuş şeklinde işleme tekniğiyle birlikte görebilecekler. Sofralık zeytinler, kendine özgü tadı ve kokusu dışında yabancı tat ve koku içermeyecek, kokuşmuş ve küflenmiş olmayacak” şeklinde konuştu.

Yeni tebliğe göre işlenen zeytinlerin yapılış aşamasını tez konusu haline getiren CBÜ Gıda Mühendisliği öğretim görevlisi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, elde edilen verileri açıkladı. Tokuşoğlu, “Aşırı tuz kullanımının azaltılması için yapılması gereken eylem planlarından birisi de gıdalarda tuz oranlarının azaltılmasından dolayı ihtiyaç duyulabilecek alternatif üretim metotlarının geliştirilmesi, üreticiye sunulması ve kullanımlarının desteklenmesidir.  Aşırı tuz tüketimi yüksek kan basıncı, mide kanseri, osteoporoz ve böbrek hastalıklarının gelişimiyle yakından ilişkilidir. Tuzlu siyah ve yeşil zeytinlerin hem kalite hem lezzet açısından en fazla tercih edilen grup olduğu belirlenmiştir ve devam etmekte olan ileri düzey çalışmamıza basamak teşkil edecektir” dedi.

En iyinin peşinde olmalıyız

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise Manisa olarak rutinin peşinde olunmaması gerektiğinin altını çizerek, ”En iyinin peşinde olmalıyız. Dünyaya açılmanın yollarını bulmalıyız. Zeytin bu şekilde daha iyi satılacak ve sağlıklı olacaksa bu şekilde yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir